R1 Goat
Právě hraje:
REFLEKTOR
20:00 - 21:00
on-line přehrávač
CENY VINYLA JIŽ PŘÍŠTÍ TÝDEN!

CENY VINYLA JIŽ PŘÍŠTÍ TÝDEN!

5.2. 2019 - Vyhlášení VIII. ročníku hudebních cen Vinyla zarámují tři plnohodnotné koncerty, výroční desku pokřtí autor vizuálu Tomáš Vaněk...

Již za týden vybere odborná porota nejlepší loňskou desku, nejzajímavější objev na scéně a počin spojený s hudbou. Slavnostní udílení VIII. ročníku cen Vinyla proběhne ve středu 13. února 2019 od 19.30 hodin v pražském Lucerna Music Baru, kde návštěvníky čekají také tři koncerty: Floex & Tom Hodge, Čáry života a Market. O vizuální stránku letošní ceny se postaral konceptuální umělec Tomáš Vaněk, který každý kus výroční desky pojímá jako originál.

Vyhlášení cen je pojato jako koncertní večer s reprezentativním výběrem české hudby. Nekrácený koncertní set s virtuálním orchestrem a originální projekcí na levitující balony odehrají Tomáš Dvořák alias Floex a britský producent Tom Hodge, kteří loni ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu vydali úspěšnou desku A Portrait of John Doe. Kompletní vystoupení zahrají také Čáry života. „Autorský projekt Jana Boroše, který je nominovaný v kategoriích Objev a Deska roku, se rozrostl do čtyřčlenné sestavy, album Stínítko tak zazní v košatějších aranžích. U Floexe a Toma Hodge jde o jeden z ojedinělých koncertů k tomuto albu,“ říká jeden z koordinátorů hudebních cen Vinyla Pavel Uretšlégr. Sebevědomý mix žánrů z vydařeného alba Art Star na večer chystá i pražská pětice Market, nominovaná v kategorii Objev roku.

I letos vychází limitovaná stokusová série LP desky, která obsahuje po jedné skladbě od všech nominovaných. Deska tak shrnuje podstatné počiny tuzemské scény a zároveň slouží jako ocenění pro vítěze ve všech třech kategoriích. Obálku Vinyly vytvořil konceptuální umělec Tomáš Vaněk jako svůj 210. particip, což je jeho označení pro akce koncipované pro určité místo či situaci. Obálku pojal jako reflexivní přesmyčku, která se zamýšlí nad samotnou povahou hudební ceny: co znamená vyhrát, jakou má vítězství váhu a co s tím vlastně potom dál. Celou limitovanou edici pojednal umělec osobně, je to tedy v historii Vinyly poprvé, kdy je každý obal originál.

Tomáš Vaněk, významný představitel generace 90. let, držitel Ceny Jindřicha Chalupeckého a v současnosti rektor Akademie výtvarných umění v Praze, kde rovněž vede Ateliér intermedií III., ve své tvorbě často pracuje se zvukem a zhruba od roku 2006 vytváří zvukové situace pomocí binaurálních mikrofonů. „V té době začal Tomáš Vaněk  shodou okolností spolupracovat s Floexem na projektu Živá partitura, hudebně-vizuální performance, v níž prostřednictvím řízené improvizace propojovali hudbu a výtvarné umění. Takový přístup se nám líbí, nyní na Vinyle se oba umělci opět setkají na jednom pódiu,” dodává za organizátory ceny Tomáš Grombíř.

Slavnostním večerem bude provázet Petr Vizina, vedoucí kulturní redakce zpravodajství České televize.

Program večera v Lucerna Music Baru:
19.30 – door open
20.00 – 20.45 ČÁRY ŽIVOTA (nominace Objev a Deska 2018)
20.45 – 21.30 MARKET (nominace Objev)
21.30 – 22.00 vyhlášení
22.15 – 23.30 FLOEX & TOM HODGE

FACEBOOK: https://www.facebook.com/events/678379595889206/

Vizuál vinylu od Tomáše Vaňka:

Nominace VIII. ročníku 2018

DESKA ROKU
Čáry života – Stínítko
Povodí Ohře – Povodí Ohře
Tomáš Palucha – Čaro

OBJEV ROKU

Market
Bílej kluk
Čáry života

POČIN ROKU

Aktivity Wrong
Aktivity BCAA
Aktivity ZVUK

O Vinyle
Cenu inicioval a produkčně zajišťuje spolek Vinyla, zastoupený Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V I. ročníku Vinyly byly oceněny v jednotlivých kategoriích skupina B4 za album Didaktik Nation Legendary Rock (Deska roku), Fiordmoss (Objev roku) a festival Creepy Teepee (Počin roku).  Ve II. ročníku byly oceněny Květy za album Bílé včely (Deska roku), Planety (Objev roku) a Vydavatelské aktivity Polí5 (Počin roku). V III. ročníku si ocenění odnesly Vložte kočku za nahrávku SEAT (Deska roku), Nylon Jail (Objev roku) a Piana na ulici (Počin roku). Vítězové IV. ročníku jsou DVA s albem Nipomo (Deska roku), Schwarzprior (Objev roku) a Studio Needles se svou hudbou k audioknize Solaris (Počin roku). Vítězové V. ročníku jsou Dizzock s albem Elegy of Unsung Heroes (Deska roku), Aid Kid (Objev roku) a kompilace Jdi a dívej se (Počin roku). Předloňskými laureáty Vinyly jsou Dné s nahrávkou These Semi Feelings, They Are Everywhere (Deska roku), Orient (Objev roku) a brněnský festival Itch My hahaha (Počin roku). Vítězství minulého VII. ročníku patří Pacino a jejich nahrávce Půl litru země (Deska roku). Objevem roku 2017 je ambientní producentka Enchanted Lands a Počinem roku aktivity pražského labelu Genot Centre.

Bližší informace o hudebních cenách Vinyla včetně podrobného způsobu hlasování apod. naleznete na www.vinyla.cz.

bez autora