R1 Goat
Právě hraje:
RAO UPPALURI
09:00 - 10:00
on-line přehrávač
HÖGNI ZAHRAJE V PRAZE

HÖGNI ZAHRAJE V PRAZE

13.3. 2019 - Högni z Hjaltalín a GusGus bude v Paláci Akropolis dávkovat svoji optimistickou temnotu

Poslední den letošní zimy dorazí do Paláce Akropolis islandská písničkářská legenda Högni. Má za sebou dlouhou a úspěšnou kariéru se skupinou Hjaltalín, několik let hrál s kultovními GusGus, nedávno se ale vydal na sólovou kariéru. Na značce Erased Tapes vydal debutové album Two Trains postavené na mixu písničkářství a elektroniky. Desku plnou melancholie představí v Praze za doprovodu smyčcového kvartetu.

Högni se celé své dětství a pubertu učil na housle, teprve na prahu dospělosti vzal do ruky kytaru a začal na ni psát písničky. Dobře udělal, v Islandu momentálně není moc známějších zpěváků, samorost se zasněným hlasem otiskl svůj talent do různých žánrů - od indie rocku přes elektronickou taneční hudbu až k osobité verzi folku. Právě s ní přijíždí v březnu do Paláce Akropolis.

Bylo mu sotva šestnáct, když se Högni Egilsson v roce 2004 postavil do čela indierockové kapely Hjaltalín. V následujících letech vedl jejich cestu z Reykjavíku až na pódia světových festivalů. Vydali tři studiové desky, největší úspěch Hjaltalín zažili s albem Terminal, za něž obdrželi výroční cenu islandských kritiků. Za hranicemi ostrova nicméně zaujala jejich zatím poslední studiová deska Enter 4. Nejnovějším počinem kapely je soundtrack Days of Gray k stejnojmennému islandskému snímku z roku 2013.

Hjaltalín, kteří vystoupili i na ostravských Colours, jsou momentálně nečinní a tak se během pauzy Högni přidal ke kultovnímu elektronickému kolektivu GusGus. Natočil s nimi dvě desky – obzvláště Arabian Horse vydaná v roce 2011 na Kompakt Records vzbudila velký ohlas. Högni je slyšet i na albech múm, Iana Pooleyho nebo Ólöfa Arnaldse. Skládá hudbu pro divadelní představení nebo televizní filmy, k sólovému albu se ale dostal až po třicítce. Nahrávka Two Trains vydaná v roce 2017 na značce Erased Tapes míchá oba póly jeho kariéry - něžně melancholické písničky a sofistikovanou elektroniku. K zajímavému zvuku alba ale výrazně přispívá i čtyřicetičlenný mužský sbor.

Album TwoTrains je věnované památce dvou lokomotiv, s nimiž se stavěl před stoletím přístav v Reykjavíku a které symbolizují začátek nové éry pro ostrov. Pod povrchem jejich příběhu se ale skrývá meditace o světle a temnotě, přírodě a lidských emocích. Na začátku této dekády si Högni prožil psychickou nemoc, která se podepsala do drážek poslední – poněkud temné desky Hjaltalín. Podobné téma rozvíjí i na sólovce, kde své stavy popisuje jako „optimistickou temnotu“.

„Lidská psychika je jako hluboká studna. Celý svůj život jsem se snažil být co možná nejupřímnější, teď se hlavně snažím být realistický. Nemoc se určitě odrazila do desky, hudba mi ji pomohla popsat a pochopit,“ vysvětluje Högni v jednom rozhovoru. Two Trains psal a natáčel sedm let a deska sklidila skvělé recenze nebo srovnání s albem Anohni. „Je to album jako cesta, skrze níž objevujeme psychiku člověka a jeho vztah ke světu,“ napsal britský magazín MOJO.

Podobně jako byl příjezd lokomotiv do Islandu symbolem začátku nové epochy, označuje nový začátek Högniho i deska Two Trains. 20. března nahrávku představí v Paláci Akropolis ve společnosti smyčcového kvarteta.

https://www.erasedtapes.com/artist/hogni

bez autora