VEGGIE VÁNOCE V MÁNESU

VEGGIE VÁNOCE V MÁNESU

6.12. 2018 - V pražském Mánesu proběhnou v sobotu 8.12. páté Veggie Vánoce....

Druhá prosincová sobota bude patřit v pražském Mánesu tradiční akci, která láká tisíce lidí se zájmem o zdravé a etické stravování - Veggie Vánoce. Ty se konají v Praze již popáté a přitahují stále více návštěvníků.

Veggie Vánoce pořádá společně projekt veganských sportovců Vegan Fighter a Česká veganská asociace a navazují na oblíbené letní akce Veggie Náplavka, které se staly jednou z nejnavštěvovanější evropských veganských akcí.

Podobné ambice mají i Veggie Vánoce, kde se loni sešlo kolem 5 000 účastníků. "Jsme moc rádi, že pozorujeme v posledních letech tak obrovský zájem o zdravý a etický životní styl, kterým veganství je," říká Linda Maruščáková, thaiboxerka a hlavní organizátorka Veggie Vánoc. "Hlavní motivací k tomu pořádat podobné akce je pro nás to, že chceme ukázat, jak je veganská gastronomie bohatá a že už není v žádném případě potřeba, aby na našich talířích končila mrtvá zvířata."

Na Veggie Vánocích i Veggie Náplavce, které se koná dvakrát ročně, se tradičně představují špičkoví veganští sportovci zejména z bojových sportů. "Že je veganská strava nejen dostatečná, ale i prospěšná v nejnáročnějších sportech, se ukazuje stále jasněji. A my sami k tomu žít ohleduplně ke zvířatům chceme inspirovat i ostatní," říká Jan Müller, mistr světa v thajském boxu v supertěžké váze, který nejí maso přes 30 let.

Veggie Vánoce tak nabídnou tipy na sváteční jídlo, které se obejde bez problémů bez živočišných surovin. Stejně tak zde bude široká nabídka veganského cukroví, dárků, kosmetiky nebo oblečení. Během programu pak čeká na návštěvníky bohatý program s mnoha workshopy, přednáškami, hudbou a tento rok dokonce i baletem v podání sólistů z Národního divadla, kteří se, stejně jako jiní vystupující, stravují bez masa.

Velký ohlas tradičně sklízí i účast veganských lékařů, kteří ze své vlastní zkušenosti opravují některé mýty, jež se k rostlinné stravě váží. Na Veggie Vánocích tak bude návštěvníkům k dispozici i bezplatné poradenství s veganskými lékaři.

Jak velký rozvoj tento životní styl zaznamenává, ilustruje i nárůst počtu veganských restaurací, kde se Praha dostala na jednu z předních příček v Evropě. Návštěvníci Veggie Vánoc pak v závěru programu budou moci zjistit, který veganský podnik je v ČR aktuálně nejlepší - již několikátý rok je součástí Veggie Vánoc vyhlášení Ankety o nejlepší českou veganskou restauraci.

A jak vlastně vypadá štědrovečerní veganské menu? To se dozvíte 8.12. v Galerii Mánes, kde se o svůj tip na štědrovečerní večeři v závěru akce podělí světová MMA šampionka organizace WWFC, veganská bojovnice Magdalena Šormová, spolu s veganem a vícemistrem Evropy v brazilském jiu jitsu Alanem Svobodou.

Vstup na Veggie Vánoce je tradičně zdarma.

bez autora