R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
02:00 - 06:00
on-line přehrávač
ZÁHADA SILVER LAKE V KINECH

ZÁHADA SILVER LAKE V KINECH

3.12. 2018 - Oslňující imaginace, z níž se zrodily filmy Neutečeš a Pyžamový večírek a jiné americké mýty, vám přináší halucinogenní neo-noirový thriller o muži, který se pokouší zjistit pravdu o tajemných zločinech, vraždách a zmizelých osobách v hispánské čtvrti Los Angeles....

Premiéra v ČR 6. 12. 2018

Zábavná multižánrová hříčka plná bizarních dějových zvratů představuje Andrewa Garfielda v roli třiatřicetiletého Sama, který se po zmizení své mysteriózní sexy sousedky pouští do surreálného pátrání, aby dekódoval tajemství, skandály a konspirace ukrývající se v hlubinách Města andělů.Po znamenitém meta-hororu Neutečeš se osobitý režisér David Robert Mitchell vydal na halucinogenní výlet po Los Angeles. Jeho meandrující neo-noir Záhada Silver Lake se točí kolem třiatřicetiletého Sama, který se po zmizení své mysteriózní sousedky Sarah pouští do surreálného pátrání, aby dekódoval tajemství, skandály a konspirace ukrývající se v hlubinách Města andělů. Hypnotický a zábavný thriller bezmála lynchovského ražení je poháněn stejně tak ústřední obsedantní figurou, jako vytříbeným soundtrackem a nesčetnými popkulturními referencemi, jež dohromady skládají jakousi tajnou historii L.A. Dějové serpentiny, bizarní zvraty a paranoidní labyrint odkazů jsou páteří filmu, který je zároveň subverzivní hříčkou tematizující fenomén tzv. male gazingu i netradiční poctou éře klasického Hollywoodu. 

Sam (Andrew Garfield) je 33letý muž zbavený iluzí. Jednoho dne přistihne tajuplnou ženu jménem Sarah (Riley Keough), jak bezstarostně dovádí v bazénu bytového komplexu, kde bydlí i on. Když se po Sarah slehne zem, Sam se pustí do bizarního pátrání napříč Los Angeles, aby dešifroval tajemství, které se skrývá za jejím zmizením, a tak je vtažen do nejtemnějších hlubin „města andělů“ plných záhad, skandálů a spiknutí. Scenárista a režisér David Robert Mitchell divákům tentokrát předkládá spletitý a nečekaný detektivní thriller o Hollywoodu a jeho obyvatelích – zabijácích psů, adeptů herectví, popových skupinách, hvězdách nočního života, populárních dívkách, sběratelích memorabilií, maskovaných svůdkyních, guruech bez domova, samotářských skladatelů písní, sexuálních pracovnic, bohaté smetánky, sousedek nahoře bez a podloudných miliardářů, kteří si nad tím (i pod tím) vším plachtí jakoby nic.

Noirová tradice a Hollywood
Mitchell čerpá z noirové tradice od Líbej mne až k smrti a Dlouhého loučení po Čínskou čtvrť a Mulholland Drive a losangeleský místopis používá jako pozadí k hlubší sondě do skrytých významů a tajných kódů schovaných pod povrchem věcí, které milujeme.

Scenárista a režisér David Robert Mitchell (Neutečeš) vypráví příběh flákače Sama z Los Angeles, jenž spadne do králičí díry intrik, když se pustí do pátrání po zmizelé krásce, na kterou jednoho dne natrefí v bazénu bytového komplexu v hispánské čtvrti East Side, kde sám bydlí. Hlavní role v Záhadě Silver Lake ztvárnili Andrew Garfield (The Amazing Spider-Man, Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny) and Riley Keoughová (Přicházejí v noci, American Honey). Film kombinuje prvky detektivky s psychologickým polohopisem Los Angeles a Hollywoodu coby továrny na sny a výsledkem je odvážně inovativní, mnohovrstevnatý thriller, který je nutné zhltnout na jedno posezení a posléze o něm debatovat, dešifrovat jeho poselství a pochopit jeho pravou podstatu – nejlépe na základě několika dalších zhlédnutí.

Po dvou osobitých celovečerních filmech zasazených do rodného Michiganu – Pyžamový večírek a jiné americké mýty z roku 2011 o tom, jak teenageři tráví dlouhý páteční večer, a hororová senzace Neutečeš z roku 2015, která se odehrává v Detroitu – se Mitchell přesunul do města andělů, kde už delší dobu žije, aby zde natočil svůj třetí film, spletitý příběh o spiknutí, korupci a tajných kódech ve světové metropoli zábavního průmyslu. „Záhada Silver Lake je mou vlastní verzí losangeleského příběhu – příběhu, pro jehož vyprávění se podle mého mínění nejlépe hodí žánr detektivky,“ uvedl Mitchell. „Je to svět prosluněných bazénů, temných stínů, tajných chodeb, dcerušek debutantek a záhadných vražd – tak vypadá kultovní zobrazení města vybudovaného na snech a pohyblivých obrázcích.“

Při psaní scénáře se Mitchell inspiroval dobovými obrazy, včetně starých inzerátů z Playboye, ilustrací ze sedmdesátých let a místních map. Ty potom vložil přímo do scénáře, aby čtenáři pochopili kulturní a sociální strukturu prostředí, o němž hovoří. „Chtěl jsem, aby scénář obsahoval obrazy, které čtenářům zprostředkují atmosféru a ducha příběhu,“ vysvětluje Mitchell. „A ty obrazy se jaksi zvláštně a rozpustile prolnuly s textem.“ Mitchell žije v Los Angeles přes deset let a považuje ho za svůj domov. Ale během let tohle město objevoval skrze filmy. Díval se na noirové snímky a staré muzikály a tak začal vnímat Los Angeles i jeho obyvatele optikou tzv. továrny na sny. Ve filmech často vidíme, že Los Angeles bylo postaveno stejně tak na snech jako na nočních můrách, a Sam si užije obojího, když vidí Sarah dovádět v bazénu – což je láskyplný, byť překroucený odkaz na Marilyn Monroe v Něco musí prasknout, nedokončeném filmu z roku 1962, jehož výrobu zastavilo hereččino tragické úmrtí. Záhada Silver Lake je takových poct, odkazů a nápodob klasických hollywoodských snímků a jejich hvězd plná, z čehož je patrná Mitchellova láska ke kinematografii i ke zlatému věku Hollywoodu.

„Los Angeles je město filmu a já jsem vždycky cítil náklonnost k těm filmům, které tomuhle městu dávají vyniknout, a to jednak proto, že tu sám bydlím, a jednak z toho důvodu, že jsem ho poznával prostřednictvím kinematografie,“ říká Mitchell. „Moc rád se dívám na filmy, v nichž poznávám konkrétní místa v konkrétní době. Místa, která potom můžu vidět ve skutečnosti, a zjistit, nakolik se změnila. Je pěkné, když se vám povede přidat do filmových dějin Los Angeles portrét té či oné budovy nebo prostoru.“

Napsali o filmu

„Lákavý a nesrozumitelný zároveň, s Andrew Garfieldem v roli geeka, který je vtažen do světa podivných záhad...“
Seductive and baffling, with Andrew Garfield as a geek going down a rabbit hole of Mystery… / Owen Gleiberman,Variety
„Surreálný neo-noir z Los Angeles…“

Surreal Los Angeles neo-noir…“

David Rooney, The Hollywood Reporter

Festivalové ceny a nominace:  Cannes 2018 - nominace na Zlatou palmu
Originální název:
Under the Silver Lake
Scénář a režie:
David Robert Mitchell
Kamera:
Mike Gioulakis
Střih:
Julio Perez IV
Hudba:
Rich Vreeland
Hrají:
Andrew Garfield, Riley Keough, Riki Lindhome, Jimmi Simpson, Summer Bishil, Topher Grace

http://www.filmeurope.cz/

bez autora