R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
02:00 - 06:00
on-line přehrávač
Nik Bärtsch se představí s projektem Ronin

Nik Bärtsch se představí s projektem Ronin

5.11. 2018 - Hudební rituál představí v Paláci Akropolis švýcarský skladatel Nik Bärtsch s jeho projektem Ronin.

Music Infinity 2018 uvádí:
Nik Bärtsch's Ronin (ECM, CH)
Support: Tomáš Hobzek Quartet (CZ)
Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha 3
Středa 14. listopadu 2018, 19:30h

Hudební lahůdkářství Music Infinity uvítá 14. listopadu v Paláci Akropolis výjimečnou postavu současného experimentálního jazzu. Své těleso Ronin přiveze do Prahy oceňovaný švýcarský klavírista a skladatel Nik Bärtsch, který se zde představil už před 2 lety v projektu Mobile. Českému publiku zde předvede naživo svoji ideu „rituální groove hudby“, která hledá zvukovou extázi v repeticích a minimalismu. 

V prehistorických časech sloužila hudba jako součást náboženských rituálů, které propojovaly svět lidí s božskou přírodou. Tuto prapůvodní funkci hudby oživuje švýcarský klavírista, skladatel a producent Nik Bärtsch, který v listopadu přiveze do Paláce Akropolis své „zen-funkové“  kvarteto Ronin. Praha si tak bude moci užít jeho jazzový rituál, který překračuje hranice kompozice i improvizace.

Nik Bärtsch však prvotně založil své akustické těleso Mobile, a to  v roce 1997 po letech hraní s klasickými jazzovými soubory. Odráželo jeho fascinaci repeticí a minimalismem, ale navazovalo také například na tradiční japonskou hudbu. Jeho hudební filosofii definoval hned název prvního alba Nik Bärtsch's Mobile z roku 2001 - Ritual Groove Music. V témže roce vzniká i ´zelektrizovaný´ projekt Ronin, který v současnosti krom Nika tvoří bubeník Kaspar Rast, baskytarista Thomy Jordi, který nahradil od roku 2011 Björna Meyera a také klarinetista/saxofonista Sha, se kterým jste Nika viděli naposledy v Praze letos v duu na festivalu Spectaculare.
Z elementů jazzu, funku či moderní vážné hudby splétá kvarteto Ronin hypnotickou síť do sebe zakleslých rytmů, které vtahují posluchače do šamanských rituálů evokujících předcivilizační éru.

„Kapela se stává organismem – jako zvíře, habitat či městský prostor. Každý zde musí myslet ušima a rukama.“ vysvětluje hudebník, který vystupuje zároveň i sólově. S projektem Ronin zavítal do České republiky poprvé v roce 2004. Na rozdíl od kompletně akustického Mobile je projekt Ronin zelektrizovaný a plný hutných hypno grooveů, což jeho hudbě dodává energičtější rozměr.

Bärtsch má za sebou spolupráci s Laurie Andersonovou či klavíristou Hauschkou, doprovázel slavné tanečníky, je spolukurátorem festivalu Apples and Olives a provozuje label Ronin Rhythm Records. Desky jeho těles nicméně vychází i na proslavené značce ECM, kde letos v květnu vyšlo i jeho poslední album Awase. Nik Bärtsch žije v Curychu a je držitelem celé řady hudebních ocenění. Vloni se stal laureátem Švýcarské hudební ceny udělované ministerstvem kultury.

„Inteligentní a přesto nabitá emocemi a zcela jímavá je hudba tohoto švýcarského hudebníka. Zážitek, na nějž se nezapomíná.“ napsal o koncertě portál All About Jazz. Na středu 14. listopadu se do Paláce Akropolis chystá díky Music Infinity něco velmi unikátního. Nik Bärtsch's Ronin zavede posluchače na samotnou hranici jazzu, minimalismu a experimentální hudby a v roli předskokana se představí talentovaný domácí quartet okolo bubeníka Tomáše Hobzeka, ve kterém najdeme ostřílené jazzové hráče jako klavíristu Vítka Křištana, kontrabasistu Tomáše Lišku či saxofonistu Marcela Bártu.

http://www.nikbaertsch.com/ronin/
http://www.tomashobzek.com/

bez autora