R1 Goat
Právě hraje:
THE WORKOUT
22:00 - 23:59
on-line přehrávač
H.U.D.B.A.

H.U.D.B.A.

5.10. 2018 -

H.U.D.B.A. je všude!

Co je hudba? Kde ji hledat? A jak ji lze tvořit? Za posledních sto let se radikálně rozšířily možnosti, jak chápat a vytvářet hudbu. Její svět se proměnil ve fascinující krajinu nepřeberného množství přístupů. Hudba může být uměním, meditací, zpravodajstvím, protestem, hrou i vědou. Pestrý výběr příkladů přináší nyní českému (nejen dětskému) čtenáři kniha

H.U.D.B.A.

Harmonicky unikátní defilé bombastické akustiky

další z řady úspěšné S.E.R.I.E., která přibližuje dětem a mládeži různá odvětví lidské činnosti.

A aby byl zážitek z objevování dokonalý, je kniha doprovázena stránkou www.poslechovnik.cz, kde si můžete pustit ukázku z práce každého zmiňovaného autora.

V knize se potkáte například s Američanem Johnem Cagem, který tvrdil, že „všechno je hudba“, protože zvuky nelze rozdělit na méně a na více hudební, s Markem Bainem, který pomocí speciálních přístrojů zaznamenává zvuky uvnitř konstrukcí staveb a pak je na koncertech přehrává, s Wolfgangem von Kempelem, který sestrojil mluvící stroj, s The Beatles jako autory první na desce zaznamenané kytarové vazby, s Einstürzende Neubauten, hudební skupinou bez hudebních nástrojů, s Kraftwerk, hudebníky, kteří se nejdříve na koncertním podiu chovali jako stroje a pak se dokonce stroji nechali nahradit, s Brianem Eno coby příkladem toho, že hudebník nemusí nutně vystudovat hudební školu, aby ovlivnil vývoj hudby po celém světě, s královnou popu Madonnou, s Karlheinzem Stockhausenem, který donutil houslové kvarteto hrát za zvuků létajících helikoptér nad koncertním sálem, s Maxem Neuhausem, který tvrdí, že víc pozornosti věnujeme tomu, co vidíme, než tomu, co slyšíme a že to je škoda, s famózním skladatelem Carlem Stallingem, který pomohl Walt Disneymu za využití práce se zvuky uchvátit svět animovanými příběhy, s Leonem Thèreminem, který sestrojil první elektronický nástroj na světě, či s Aloisem Háblem, českým skladatelem, který se podílel na stavbě unikátního čtvrttónového klavíru, dnes vystaveného v Českém muzeu hudby. Celkem se knížka H.U.D.B.A. zabývá přístupy 66 autorů a je tak skvělým startovním můstkem k bádání v nepřeberné krajině hudby.

Autory textu jsou sociolog a kurátor Michał Libera a hudební teoretik a novinář Michał Mendyk. Čtivou formu textu doplnili svým originálním stylem a smyslem pro chytrou zkratku Aleksandra a Daniel Mizielińští.

Český překlad knihy vydává nakladatelství jakost , které se zaměřuje na tituly non-fiction literatury pro děti a mládež.   Knihy z produkce nakladatelství jakost jsou k dostání v eshopu www.jakost.net a u vybraných knihkupců.

Kniha vyšla za podpory The Poland Translation Program.

Mediální partnerem knihy je Radio 1 (www.radio1.cz).

 

 

bez autora