ŠETLÍK S KOLÍBALEM V BENEŠOVĚ

ŠETLÍK S KOLÍBALEM V BENEŠOVĚ

13.9. 2018 - Muzeum umění a designu v Benešově (MUD) otevírá v úterý 18. září po rozsáhlé rekonstrukci novou výstavní sezónu pěti výstavami. Prezentovat bude hlavně významná díla ze své sbírky. Díky rekonstrukci je zde prostor i pro mladší autory a významné výtvarníky.

Muzeum umění a designu v Benešově (MUD) otevírá v úterý 18. září po rozsáhlé rekonstrukci novou výstavní sezónu pěti výstavami. Prezentovat bude hlavně významná díla ze své sbírky. Díky rekonstrukci je zde prostor i pro mladší autory a významné výtvarníky.

Nejcennější kolekcí děl je bezesporu sbírka Jiřího Šetlíka, kterou daroval tento historik umění muzeu před osmi lety. Najdou se v ní ojedinělá díla Jiřího Koláře, Adrieny Šimotové, Františka Tichého či manželů Janouškových. K výstavě vychází i katalog v limitované edici 130 kusů, který graficky zpracovat Jakub Gruber.

„Při znovuotevření MUD chceme představit to nejhodnotnější z naší sbírky, a proto jsme zvolili dar Jiřího Šetlíka a výběr z pozůstalosti malíře Zdeňka Kirchnera. Zároveň chceme reflektovat současné dění ve výtvarném umění. Stanislav Kolíbal patří již několik desítek let mezi nejuznávanější umělce u nás i ve světě. Máme radost, že v prvním sále bude k vidění jeho autorská instalace nejnovějších reliéfů. Oproti tomu v suterénu představíme současnou tvorbu mladé výtvarnice Sandry Majerové. V nejtypičtější a nejznámější části budovy, ve výstavní síni Ladislava Šímy, zahájíme výběrem z tvorby uznávaného benešovského výtvarníka Jana Dvořáka,“ představuje výstavní program ředitelka MUD Lenka Škvorová.

„Díky vizi a profesionální studii Marcely Steinbachové a jejímu ateliéru SKUpina,  vznikl v přízemí muzea jednotný výstavní prostor tvořený několika sály. Tato část budovy poskytuje i zázemí pro činnost muzea, jako je například pokladna. Zajímavým a novým prvkem je čítárna otevřená do dvorku muzea se stálou expozicí soch 20. století,“ řekl k nové podobě MUD starosta Benešova Petr Hostek.

Vernisáže výstav v rámci otevření MUD:
Stanislav Kolíbal / Cestou shody a rovnováhy
19. 9. – 22. 11. 2018

Šetlík pro MUD
19. 9. – 1. 2. 2019

Zdeněk Kirchner / Znaky rytmu
19. 9. – 23. 11. 2018

Jan Dvořák / Obrazy krajiny
19. 9. – 14. 11. 2018

Sandra Majerová / Slovo jako obraz
19. 9. – 1. 2. 2018

MUZEUM UMĚNÍ A DESIGNU
Malé náměstí 74, 256 01 Benešov
mudbenesov.cz

Máme otevřeno:
úterý–neděle: 10:00–18:00
pondělí: zavřeno

bez autora