JATKA 78 V NOVÉ SEZÓNĚ

JATKA 78 V NOVÉ SEZÓNĚ

10.9. 2018 - Jatka 78 v nové sezóně nabídnou pestrou škálu novinek od nového cirkusu, přes činohru až po tanec a hudbu...

Nová a nejvíce osobní inscenace Rosti Nováka mladšího, premiéra režiséra Viktora Tauše, tanec říznutý sci-fi, symbióza nového cirkusu s osmdesáti členným orchestrem, zahraniční hvězdy současného divadla i unikátní projekt White Rabbit, Red Rabbit. To je jen malá část toho, čím Jatka78 ožijí v nadcházející divadelní sezóně.

Jatka78 stále více dokazují, že chodit za kulturou do neobvyklých divadelních prostor v Pražské tržnici se vyplatí. I do nové sezóny Jatka78 vstupují s vervou a touhou českému publiku představit netradiční domácí i zahraniční projekty. Novou energii do žil v těchto dnech holešovickým divadelníkům vlilo také dlouho očekávané prodloužení smlouvy o výpůjčce prostorů v Pražské tržnici.

“Dodatek ke stávající smlouvě, který Jatkům78 umožňuje výpůjčku haly 7 a 8 na dobu neurčitou, jsme od Magistrátu hl. m. Prahy obdrželi 4. září 2018. Kromě zmiňovaných hal je předmětem této smlouvy také hala 11A, takzvaná Skleněnka, ve které aktuálně probíhá představení Nesnesitelná tekutost bytí režiséra Víta Neznala. Původní smlouva o výpůjčce měla platnost jen do konce tohoto roku. Přestože jsme žili ve značné nejistotě, věřili jsme, že Praha má zájem naše divadlo zachovat. Pokračovali jsme tak v naší vizi přinášet divákům kvalitní vlastní, ale i zahraniční produkci. Nová sezóna nás tak nezastihla nepřipravené, ale naopak s výhledem na několik dalších let dopředu,” upřesňuje ředitel Jatek78 Štěpán Kubišta.

První půlrok ve znamení pěti premiér

Jatka78 zahájila divadelní sezónu představením režiséra Vítka Neznala Nesnesitelná tekutost bytí, jímž vyvrcholil program letošní Letní Letné. Po velkém akváriu, do něhož režisér umístil tanečnici Kateřinu Dvořákovou, čekají diváky Jatek78 neméně originální divadelní kusy.

V září to bude divadelní prvotina režiséra Viktora Tauše Amerikánka, v níž zazáří Tereza Voříšková a Eliška Křenková. Novinku představí také nezaměnitelní DEKKADANCERS, kteří inscenací Návštěvníci oslaví 10 let své existence.

Říjen bude patřit Cirku La Putyka a představení ADHD, jež je osobní zpovědí režiséra Rosti Nováka ml. Chybět nebude ani zahraniční soubor Analog, který je v divadelním prostoru v Pražské tržnici jako doma. Letošní rok pak zakončí spolupráce Cirku La Putyka a Filmové filharmonie, která nám ukáže, jak bude putykářské klasice Up End Down slušet osmdesáti členný orchestr.

HEAVENS GATE / AMERIKÁNKA
11. a 12. 9. (předpremiéry)
13. 9. (premiéra)
14. 9., 27. a 28. 11. 2018

Co vás dokáže udržet při životě, když proti vám stojí celý svět a jste ještě dítě? Režisér Viktor Tauš do hlavní role Emy Černé obsadil Terezu Voříškovou a Elišku Křenkovou. Inscenace Amerikánka sleduje osud dívky stojící proti celému světu. Na své cestě překonává dětský domov, pěstounskou péči i pasťák. Věří totiž, že někde daleko, možná v Americe, čeká někdo, komu na ní záleží. Amerikánka je dramatem o svobodě, vydělenosti a touze žít.

„Amerikánka je moji druhou činoherní režií a produkcí. Je inspirována skutečným osudem dívky, kterou jsem potkal v čase, kdy jsem žil na ulici. Evita Naušová zaznamenala naše rozhovory a přepsala je do formy monologu, který se stal základem pro práci na filmov
ém scénáři, s nímž jsme jako první čeští autoři v historii vyhráli v Cannes Krzysztof Kieslowski ScriptEast Award pro nejlepší nerealizovaný východoevropský scénář. Později jsem se k výchozímu monologu vrátil a oslovil Davida Jařaba. Ten text upravil do podoby jevištního dialogu,popisuje vznik inscenace Viktor Tauš.

http://www.jatka78.cz/cs/inscenace/amerikanka


DEKKADANCERS / N
ÁVŠTĚVNÍCI
16. 9. (premiéra)
23. 9., 18. a 25. 11. 2018

DEKKADANCERS letos slaví 10 let od doby, kdy tuto company založil Tomáš Rychetský s Viktorem Konvalinkou a fotografem Pavlem Hejným. A není tak divu, že se všechny tyto osobnosti podílejí na přípravě nejnovějšího programu tohoto uskupení. Celý večer se tematicky ponese ve vědecko-fantastickém žánru, takže si na své přijdou jak milovníci tance, tak fandové napětí, paranormálních jevů, zakázaných oblastí, tajemných zásilek, zelených pidimužíků… a pochopitelně i humoru!

Účinkují: Kristina Kornová, Morgane Lanoue, Mathias Deneux, Matěj Šust, Marek Svobodník, Štěpán Pechar, Ondřej Vinklát, Jakub Rašek, Alexandr Sadirov. Choreografie představení se ujal Marek Svobodník.

http://www.jatka78.cz/cs/inscenace/navstevnici

CIRK LA PUTYKA / ADHD
21. 10. (premiéra)
23. – 26. a 28. 10. – 1. 11. 2018

Cirk La Putyka uvede nové představení s výjimečným zahraničním obsazením. Zaměří se v něm na lidskou osobnost — na tzv. poruchu pozornosti s hyperaktivitou známou pod anglickou zkratkou ADHD.  Ve stejnojmenné inscenaci se v režii Rostislava Nováka ml., kterému jako dítěti byla tato porucha diagnostikována, představí osm výjimečných novocirkusových umělců z Finska, Venezuely, Kanady, Španělska, Belgie, Holandska a Francie. Diváci tak v originálně pojaté scéně uvidí jednoho z nejlepších světových žonglérů, akrobatů na tyči, cyr wheelu, kolečkových bruslích, tanečníky i akrobata visícího za vlasy. Cílem představení je upozornit na to, že ADHD není onemocnění, ale nová kvalita života.

Téma představení je pro Rostislava Nováka ml. velmi osobní: “Sám jsem byl jako dítě diagnostikován ADHD a jeden z mých synů je ADHD také,” říká a pokračuje: “Když ho vidím jak dospívá, jak bojuje sám se sebou, se svým okolím, jak hledá své sny. Jak jeho tělo a hlava někdy reagují samy od sebe a on to nedokáže ovládat nebo pochopit. Řekl jsem si, že pro něj udělám projekt. Chci, aby pochopil, že ADHD není onemocnění, jak mnozí tvrdí, ale je to přednost. Nová kvalita života.”

Při přípravě tohoto projektu Rosťa Novák spolupracuje s psychology, terapeuty, psychiatry, neurology i s dětmi ze speciálních škol. “Půjde o příběh, který je inspirován skutečnými událostmi. Příběh autorský. Příběh, který se nechává inspirovat Torey Hayden, Emilem Zátopkem, Jean-Michel Basquiatem a lidmi s ADHD, kteří žijí právě teď a tady,” vysvětluje Rosťa Novák.

Na projekt ADHD navazuje platforma Hejbej se a tvoř, v rámci které Rosťa Novák a členové souboru Cirk La Putyka navštěvují dvě základní školy — Na Zlíchově, která je jedinou specializovanou základní školou pro děti s poruchami chování v České republice, a základní školu ve Dvoře Králové, kde mají několikaleté zkušenosti s integrováním dětí s poruchami chování do obyčejných tříd. V celosvětovém měřítku trpí ADHD 3–4 procenta dospělé populace. V České republice je to odhadem 300 až 400 tisíc lidí.

Účinkují: Risto Sakari Männistö, Carlos Landaeta Meneses, Emile Pineault, Mireia Piñol Martínez, Vincent Bruyninckx, Jonas Garrido Verwerft, Mauricio Rafael Cugat, Sandra Pericou-Habaillou

http://www.jatka78.cz/cs/inscenace/adhd

ANALOG / FINALE
6.—11. 11. 2018

Berlínský soubor za podpory Cirku La Putyka a Jatek78 představujína Jatkách velmi netradiční podívanou, která kombinuje hudební a novocirkusové vystoupení. Osm přátel, mezi nimi špičkoví akrobati a hudebníci, se setkávají, aby předvedli ty nejlepší kousky, z nichž každý je hoden skutečného grand finale.

Jedná se o show plnou akrobacie doprovázenou sametovým hlasem zpěvačky Eny Wild a dynamickým bubnováním Lukase Thieleckeho. Jedinečná podívaná inspirovaná undergroundovou hudební scénou, odvážnými filmovými kousky a tradičními i méně tradičními cirkusovými triky. Se svojí originální estetikou, nekonvenčním přístupem a sympatiemi, které ve vás berlínský soubor Analog zaručeně vzbudí, Finale vytváří energii, které je nesmírně těžké odolat.

http://www.jatka78.cz/cs/inscenace/finale

CIRK LA PUTYKA & FILMOVÁ FILHARMONIE / UP END DOWN SYMPHONY
7. 12. (premiéra)
8. 12.— 20. 12.  2018

Vloni v předvánočním čase Cirk La Putyka na Jatka78 přivezl svoji gastro show Roots, která vznikala pro berlínské kabaretní divadlo Chamäleon. Poslední show letošního roku bude neméně zářivá a vzrušující! Poetické představení o andělech a lidech Up End Down zvedá ze židle nejen milovníky akrobacie, ale také hudby.

A ta bude na konci roku 2018 opravdu impozantní. V orchestraci Jana Maxiána a pod taktovkou Chuheie Iwasakiho totiž představení odehrajeme za doprovodu Filmové filharmonie. Inscenace bude na Jatkách78 k vidění pouze v 11 reprízách.

http://www.jatka78.cz/cs/inscenace/up-end-down-symphony

To nejlepší ze zahraničí v roce 2019


Přehlídku zahraničních hvězd v lednu odstartuje třetí vystoupení světoznámého divadla masek na Jatkách78. Familie Flöz tentokrát přiveze inscenaci Teatro Delusio. Ze zahraničních interpretů se můžete dále těšit například na dvouvystoupení Jörga Müllera a company MPTA. Přijedou rovněž Cirque Entre Nous, kteří předvedou show na čínských tyčích. Jatka78 současně uvedou koncept íránského autora Nassima Soleimanpoura White Rabbit, Red Rabbit. Ten představuje pokaždé jinou osobnost, která se scénář dozví až ve chvíli, kdy na jevišti rozbalí obálku s pokyny.

Zahálet v roce 2019 nebude rozhodně ani Cirk La Putyka. Již nyní zkouší dva nové projekty. První z nich, Memories of Fools, je určen pro divadlo Chamäleon v Berlíně a později se objeví také na Jatkách78. Druhou novinkou je hudební projekt Cirku La Putyka Isole.

FAMILIE FLÖZ / TEATRO DELUSIO
15.—17. 1. 2018

Inscenace Teatro Delusio je vlastně takové divadlo v divadle. Zachycuje život kolem imaginárního divadelního uskupení. Tento výstřední soubor vyniká úchvatnými bojovými scénami, smrtícími intrikami a srdceryvnými áriemi z proslulých her a oper. Noc za nocí tato company směřuje k nebývalým triumfům. To je však pouze jedna strana příběhu. Na té druhé stojí, již bez světel a potlesku, tři technici, pracující v temnotě zákulisí. Jejich životy, které obvykle zůstávají skryté, však najednou vyplouvají na povrch. V Teatro Delusio se světy těch, kdo reflektory vyhledávají, a těch, co se před nimi naopak skrývají, spojí, aby vytvořily to, na co jsme u Familie Flöz zvyklí. Svébytné umění, které řekne vše, aniž by použilo jediné slovo.

http://www.jatka78.cz/cs/inscenace/teatro-delusio

CIRQUE ENTRE NOUS / LE GRENIER
28. a 29. 3. 2019

Soubor Entre Nous se vrací na místo činu a po loňské rezidenci se na Jatkách78 představí v akrobaticky nabitém vystoupení, které pracuje s jednou z nejnáročnějších disciplín. Na pódiu uvidíte pět akrobatů, kteří předvedou sehranou choreografii na čínské tyči. Show, v níž své síly na tyčích poměří hned několik akrobatů najednou, je ve světě nového cirkusu unikátem. Je vůbec možné odvyprávět příběh ve fyzicky náročném visu? Entre Nous v tom mají jasno! A kam se svou akrobacií dostanou? Až na půdu! Představení Le Grenier (česky podkroví) zve k objevení prostoru plného nostalgie a zmrazeného v čase. Půda je místo plné opuštěných předmětů, které pod vrstvou prachu šeptají poutavé příběhy a umožňují na okamžik spatřit minulost.

http://www.jatka78.cz/cs/inscenace/le-grenier

CIE MPTA / SOMNIUM + JÖRG MÜLLER / MOBILE
9. a 10. 4. 2019

Compagnie Les Mains Les Pieds et La Tê
te Aussi (Cie MPTA) / Somnium

Inscenace Somnium (česky snění) divákům ukáže opačné strany jedné mince, která se točí a pohybuje mezi zvláštností snu a zářivými vizemi. Akrobaté na jedné straně sázejí na rozdíly ve své tělesné konstituci a osobnosti, na straně druhé jim cyr wheel poskytuje prostor pro sdílení virtuozity, práci s rytmem a hudbou

http://www.jatka78.cz/cs/inscenace/le-grenier

J
örg Müller / Mobile

Žonglér a umělec Jörg Müller v inscenaci Mobile předvede kouzla se zavěšenou kovovou trubkou. Jeho žonglování s tyčemi vytváří zábavnou choreografii doprovázenou zvukomalebnou harmonií.

http://www.jatka78.cz/cs/inscenace/somnium-mobile


CIRK LA PUTYKA / MEMORIES OF FOOLS
?

V naší mysli se ukrývá řada věcí, které si s sebou nosíme po celý život. Vzpomínky jsou něčím, co patří k naší identitě, k naší DNA. Právě vznikající inscenace Memories of Fools čerpá z přesvědčení, že je vždy dobré ohlédnout se zpátky a prožít své vzpomínky znovu, včetně emocí.

Režie: Rostislav Novák ml.
Účinkují: Šárka Fülep Bočková, Michal Boltnar, Vojtěch Fülep, Daniel Komarov, Alexandr Volný, Jiří Weissmann, Solenne Bailly, Rosamund Solesse, Filip Zahradnický

CIRK LA PUTYKA / ISOLE
únor 2019 (premiéra, UFFO Trutnov)
březen 2019 (Jatka78)

Hudba a živá kapela hrají v představeních Cirku La Putyka důležitou roli. V novém projektu Isole režiséra Maxima Komara, který s Cirkem La Putyka již dříve spolupracoval na představeních Risk, Play nebo Batacchio, bude pozornost tentokrát zaměřena výhradně na hudbu. Na představení se podílejí kmenoví hudebníci souboru, jako je Jan Balcar nebo Andrej Rády.

Nassim Soleimanpour / WHITE RABBIT, RED RABBIT
jaro a podzim 2019

Bez zkoušek, bez režiséra, každý večer s jiným hercem, pouze se scénářem v zapečetěné obálce na scéně. V roce 2010 odmítl íránský dramatik Nassim Soleimanpour nastoupit vojenskou službu, důsledkem toho bylo domácí vězení, neboť přišel o cestovní pas. Proto napsal hru, která může cestovat po světě místo něho. Diváci se společně s každým novým hercem vydávají do neznáma, prožijí hluboké a osobní emoce, dojdou na hranice svobody a možností divadla. Anglicky napsaná hra White Rabbit, Red Rabbit byla od své světové premiéry v roce 2011 na festivalu Fringe v Edinburghu přeložena do více než 25 jazyků a uvedena více než tisíckrát za účasti velkých jmen divadla i filmu, namátkou Whoopi Goldbergové, Nathana Lanea, Johna Hurta, Simona McBurneyho, Stephena Frye, Sinéad Cusackové, Marcuse Brigstockea nebo Kena Loache. Jatka78 se do projektu chystají oslovit různé osobnosti napříč žánry, a to nejen těmi divadelními.

bez autora