R1 Goat
Právě hraje:
???
00:00 - 06:00
on-line přehrávač
Boskovice 2018

Boskovice 2018

21.6. 2018 -

Festival Boskovice – festival pro židovskou čtvrť, 5.–8. července 2018

Dälek (USA), Fernando Saunders (USA), Prago Union, Jan P. Muchow & The Antagonists, The  Circus Brothers, Terne Čhave, Chantal Poullain a Štěpán Markovič Trio, Nylon Jail, Acute Dose, Ille, Kieslowski, Lucie Redlová, Beata Bocek, Mirek Kemel, Johuš Matuš, Šuranská & Uvira, Sýček, Bavor a Javor, Sun & Dead, Bad Karma Boy (SK), Limbo (CZ/SK/UA), Band of Heysek, The Bladderstones, Jamie Marshall and Amplified Acoustic Band, Romanovská/Tichý/Hrubý Trio, Kašuba/Kořínek/Ubrová, Vložte kočku, Killiekrankie, United Cans Unlimited, Dřevěné pytlí
v jutových uhlích, OTK a další.

Festival se vedle hudebních scén v letním kině, Panském dvoře, zámeckém skleníku, palouku před hradem, sklepních prostor, synagogy i evangelického kostela, odehrává i na dalších krásných místech a v jedinečných zákoutích historické části města Boskovice. Po představení hudební části programu (Dälek, Fernando Saunders, Prago Union, Jan P. Muchow & The Antagonists, The  Circus Brothers, Terne Čhave...) tak přinášíme festivalovou ochutnávku
i z programu nehudebního, který je jeho rovnocennou a nedílnou součástí.

V den zahájení festivalu, ve čtvrtek 5. července, proběhne v prostorách Muzea regionu Boskovicka vernisáž výstav.
Jednou z vystavujících bude například Ilona Németh, v současnosti asi nejznámější a mezinárodně uznávaná vizuální umělkyně slovenského původu, ovšem se širokým středoevropským přesahem, který také ovlivnil charakter její tvorby. Dotýká se témat násilí, tolerance, identity, vztahům mezi veřejným a soukromým prostorem, propojením politického a soukromého života. V Boskovicích bude k vidění její projekt Když…, který byl prezentován již v roce 2016 v galerii Artwall v Praze. Kurátorka výstavy Zuzana Štefková k němu uvedla: „Je to výpověď o ničivých důsledcích lhostejnosti, která se nakonec obrací proti těm, kteří nečinně přihlíželi bezpráví, je to pojmenování současné atmosféry společenské rezignace.“
Vendula Chalánková, další z vystavujících, v Boskovicích představí výběr z dosavadní tvorby, včetně legendárního gauče. Část výstavy bude k vidění v arkádě Muzea regionu Boskovicka, která je určena mladým autorům, a další kresby, objekty a nenápadné intervence budou rozesety na různých místech spojených s festivalem. Bude tak záležet na pozornosti diváka, jestli všechny objeví.
Na festivalu bude k vidění také výběr z tvorby Viktora Karlíka, jenž je označován za nejvýznamnějšího výtvarníka tzv. druhé generace českého undergroundu a Václava Mergla, který je legendou mezi filmovými animátory.
Neméně zajímavou výstavou bude jistě i České století v komiksu. Výstava výtvarníků komiksové série Češi spisovatele Pavla Kosatíka. Samotná koncepce výstavy se vyhýbá tradičnímu vystavování komiksových stránek a raději se snaží představit všechny fáze tvorby.
Fotograf Jaroslav Bárta pro festival i tento rok připravil unikátní projekt, tentokrát pod názvem S vámi. Společně s ním si tak připomeneme a uctíme oběti sovětské okupace v srpnu 1968. Vpád sovětských vojsk a (tzv. spřátelených) armád Varšavské smlouvy v srpnu 1968 byl agresí porušující mezinárodní dohody a státní suverenitu Československa. „Jsme s vámi, buďte s námi“, znělo od politických představitelů. Přes spontánní nenásilný odpor přinesla okupace mnoho nevinných obětí. Do konce roku 1968 bylo zabito 137 československých občanů. Chystaný projekt chce důstojným způsobem, za aktivní účasti návštěvníků festivalu, formou tichého happeningu a instalací, připomenout všechny ty, kteří se stali oběťmi sovětské zvůle a zároveň být i aktuálním varováním.

 „Boskovický festival si stále uchovává to, co mu bylo při jeho vzniku dáno do vínku. Od samého počátku se liší od většiny letních festivalů tím, že nepřináší pouze zábavu, ale nastoluje také vážnější témata k zamyšlení se nad naší nedávnou minulostí a nabízí tak i příležitost se z ní poučit. Myslím si, že je to velice důležité obzvláště v dnešní nepřehledné době, kdy se zdá, že hodnoty jako pravda, slušnost, poctivost nebo jen prosté dodržení daného slova, zdánlivě ztrácejí na hodnotě,“ připomenul předseda pořádajícího Unijazzu Čestmír Huňát.

Neopomenutelnou součástí festivalu jsou také filmové projekce, které budou probíhat po celou dobu festivalu v kině Panorama.
Letošní rok, plný „osmičkových“ výročí, jsme při sestavování dramaturgie nejen filmových projekcí nemohli opominout. Připravili jsme cyklus filmů a dokumentů, připomínající zlomové okamžiky naší historie – heroické boje československých legií proti bolševikům na Rusi (Tenkrát byl Bůh příliš vysoko, Tenkrát byl Bůh příliš vysoko
a neodpovídal), období První republiky (Marijka nevěrnice), podzimní tragické dny mnichovské roku 1938 (Uloupená hranice), násilný, protiústavní komunistický puč (Zítra se bude tančit všude) i okupaci „spřátelenými“ armádami, v čele se sovětskou (Skryté zločiny osmašedesátého) o dvacet let později.
Čtyřicáté výročí vzniku Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných VONS pak připomene nejen stejnojmenný nový dokument Olgy Sommerové, ale i přednáška historika Petra Blažka, pravidelného účastníka boskovického festivalu. Letošní nedožité pětaosmdesátiny paní Olgy Havlové a její práci v ní založeném Nadačním fondu Výboru dobré vůle přiblíží snímky Naše paní Olga a GEN – Dana Němcová.
             
  „Boskovický festival vždy připomínal dvě zrůdné a hrůzné totality – hnědou nacistickou a rudou komunistickou. Na tu první odkazuje myšlenka celého festivalu, druhou nepřestáváme zdůrazňovat výstavami, přednáškami i filmovými snímky. Zločiny českého komunismu letos připomene, kromě výše jmenovaného dokumentu o činnosti VONS, i snímek Čtyři páry bot o válečném veteránovi a bojovníkovi proti těmto totalitám, Janu Wienerovi,“
doplňuje Petr Michálek, dramaturg filmové scény.
 
Výročí však neslaví jen republika či výrazné a významné osobnosti československých a českých dějin. Slaví i legendární seriál. V pátek 17. prosince 1938 se na poslední straně týdeníku Mladý hlasatel objevila poprvé téměř magická formule „píše Foglar, kreslí Fischer“. První příběh seriálu o Rychlých šípech. A čím jiným si tyto narozeniny připomenout, než uvedením kompletního devítidílného seriálu režiséra Hynka Bočana Záhada hlavolamu.

Divadelní představení se během festivalu odehrají jako v minulých letech na hradě a ve farské zahradě a netradičně i v prostorách Panského dvora, po všechny dny festivalu. Protagonisty zde budou například boskovické divadlo NABOSO s hrou Profesionál, pohybové divadlo Bratři v tricku, nebo divadlo Kolárka a další. S dětským představením přijedou například Buchty a loutky.

Na palouku před boskovickým hradem opět vyroste hudebně-divadelní stan, jehož program stejně jako v minulých letech vzniká pod dramaturgickým dohledem pražské klubové kavárny Potrvá.

Více informací nalezne na www.boskovice-festival.cz

Vstupenky jsou v předprodeji za 650/550 Kč na Goout.cz.


bez autora