Pieter De Buysser v pražském planetáriu

Pieter De Buysser v pražském planetáriu

16.4. 2018 - The Tip of the Tongue (Mám to na jazyku) 18. a 19. dubna v pražském planetáriu...

Pieter De Buysser / The Tip of the Tongue (Mám to na jazyku)
18. a 19. 4., 19.00

Pražské planetárium
Královská obora 233 (Stromovka), Praha 7

Vlámský spisovatel a dramatik Pieter De Buysser, který je v současnosti rezidenčním umělcem divadla Archa, vytvořil divadelní inscenaci pro budovu planetária.  Premiéra
představení The Tip of the Tongue se konala vloni v rámci mezinárodního festivalu Kunstenfestivaldesarts v Bruselu. Divadlo Archa jej uvede 18. a 19. dubna v pražském planetáriu v Královské oboře v Praze 7.

Výjimečný divadelní zážitek slibuje premiérové uvedení inscenace The Tip of the Tongue (Mám to na jazyku). Vlámský spisovatel a dramatik Pieter De Buysser vytvořil show pro budovu planetária. Na pozvání Divadla Archa se v atraktivním prostředí pražského planetária v Bubenči odehraje kosmologický příběh o přenosných zrcadlech částic, kosmických vírech, černých dírách a hvězdných systémech, stejně jako o Raymondu a Grace. Unikátní spojení divadelního představení a 360° projekce v kopuli Pražského planetária v Královské oboře v Praze 7 nabídne zážitek mimo dosah zemské gravitace.

Příběh sám překonává výraznou časoprostorovou křivku. Tou prochází třeba holčička, kterou už mesiáš unavuje nebo ztracený detektiv, jehož už nikdo nehledá. Napětí postupně narůstá díky přenosnému urychlovači částic, vírům v Jihočínském moři, tuctu mlhovinových spirál a majestátní černé díře. Všechny prvky téhle planetární show – ač zcela vybájené – totiž přesto odrážejí současnou politickou a vědeckou realitu.

Zajímavostí je i speciální hemisférická 360°projekce, která je součástí inscenace. Je ve vysokém rozlišení 4K a skládá se z různých skutečných a virtuálních prostorů. Jde o záběry ze sférických obrázků NASA, které se ve vrstvách skládají na kopuli dómu planetária, jiné záběry jsou virtuálními simulacemi vesmíru. Pro abstraktnější obrazy využívá inscenace techniku stop-motion skrze pohled na detaily věcí pod mikroskopem. Projekce běží z vysoce výkonnostního počítače na několika projektorech po obvodu planetária.

Představení je uváděno v angličtině s českými titulky, vstupné 290,-Kč / student/senior 150,-Kč / 90 minut.

„Hravé prolínání faktů a fikce, fascinace protestem a revolucí, osahávání fyzických i mentálních hranic.“
Etcetera

„V představení se snoubí poezie s nejmodernějšími vědeckými výzkumy i s kritikou lidstva a vytěžování planety, kterou obýváme.“
Rhinocéros

„Opouštíme zde nejen Sluneční soustavu, ale i svůj předem daný světonázor a současnou perspektivu, a vydáváme se hledat nové, nečekané úhly pohledu. De Buysser neubírá na ambicích; už dávno ví, jak svoje diváky vystřelit mimo dosah zemské gravitace.“

„Úchvatný let kolem Zeměkoule, kde můžeme jasně zaslechnout hudbu sfér.“
Bruzz

Text, režie & performance: Pieter De Buysser | scénografie: Herman Sorgeloos | video: Elias Heuninck | zvuk: Kwinten Van Laethem | vědecký poradce: Kurt Vanhoutte (Universiteit Antwerpen) | dramaturgie: Esther Severi (Kaaitheater) | produkce: ROBIN (Brusel) | koprodukce: Kunstenfestivaldesarts, Kaaitheater (Brusel), Stiftung Deutsches Technikmuseum Berlin, Théâtre Nanterre-Amandiers (Paříž), Divadlo Archa (Praha), House on Fire | podpořili: Vlaamse Overheid, VGC, PARS (Performing Astronomy Research Society), Ministère de la Culture et Communication (France)

 Trailer z představení - https://vimeo.com/230762500

www.pieterdebuysser.com/
www.planetarium.cz
www.robin.brussels
www.archatheatre.cz

bez autora