R1 Goat
Právě hraje:
ZDENĚK HNYK
09:00 - 10:00
on-line přehrávač
VENUŠINY DNY

VENUŠINY DNY

5.3. 2018 - Venušiny dny 7.- 11. 3. 2018 – Divadlo, tanec, poezie a box...

Od středy 7. do neděle 11. března má žižkovská Venuše ve Švehlovce své dny. Lůno otevře třem exkluzivním divadelním premiérám, zahraničním hostům, poezii, ženskému boxu i solidaritě s ženami bez domova. Venušiny dny – třetí ročník festivalu umění o ženách, od žen, s ženami i muži. Bude to nářez, MDŽ až na úplnou dřeň. Karafiáty nechte doma.

7. března Komedie z válečného Bělehradu
Venušiny dny ve středu 7. března ve 20h odstartuje první ze tří premiér, které vznikly přímo pro tento festival.  One night stand/up! je kmedie z válečného Bělehradu inspirovaná díly dvou chorvatských publicistek Vedrany Rudan a Slavenky Drakulić. Jedna ženská antihrdinka, bombardování, láska, nenávist, válka, dějiny, devadesátky a balkánský humor. Pod pojmem Balkán si nejspíše představíme "Jugošku" s pláží a mořem, ale tady se skrue hodně černý humor podíváme na období občanské války v bývalé Jugoslávii. Andrijana Trpković stojí nejen za námětem a překladem, ale postarala se i o výpravu. V režii Lucie Ferenzové se hudby a hlavní role ujala Markéta Dvořáková.

8. března Janáčkovy hrdinky na Jiřáku a dokonalý svět ve Venuši
8. března v 17:30h uvádí studenti brněnské JAMU v režii Alexandry Bolfové performance ve veřejném prostoru Kabanová ft. mladá Kostelnička. Janáčkovy operní hrdinky na návštěvě v Praze – Káťa Kabanová potkává Kostelničku a Kostelnička potkává Káťu Kabanovou. Vy budete moci potkat, slyšet a zachránit obě na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Ve 20h na program naváže další premiéra, platforma pro extrémní emoce. Šílená autorská hra dvou slovenských umělců nastupující generace - Stop fucking smiling! Lýdie Petrušová a Tomáš Procházka se ocitají na hranici kýče, trapnosti a průšvihu. „Jsme tlačeni do dokonalé postavy, dokonalé rodiny, dokonalé ženy, dokonalého muže. V dokonalém světě se všichni usmívají!"

9. března Večer ženského boxu
Některá děvčata touží být princeznou, kterou před drakem zachrání ztepilý rytíř. Ale jiná nemají problém draka knock-outovat pravým hákem! Právě těmto dámám je od 19h věnován páteční večer. Divadlo na jeden večer nahradí ring a vy jste zváni na noc ženského boxu. V ringu  se představí zkušené sportovkyně, mistryně České republiky a i zástupkyně zahraničí.

10. března Ženské a mužské role trochu jinak

Vyvracením stereotypů je zasvěcena sobota 10. 3. V interaktivní taneční komedii Queendom se role obou pohlaví od dob renesance po současnou pop-kulturu vrství přes sebe a jsou dotaženy až do extrému, ve kterém se tak ukazuje jejich reálná absurdita. Úspěšný projekt maďarské režisérky Veroniky Szabó je zábavným mixem současného tance, fyzického divadla s prvky drag show a improvizace. Představení je nonverbální a před diváky tak neklade žádné jazykové bariéry.

11. března Henrik Ibsen a internetoví diskutéři debatují o feminismu
Kampaň MeToo. Nora. Dior. Řešit feminismus v jednadvacátém století? Vždyť už je v podstatě všechno hotovo. Je rovnoprávnost, volební práva, otcovská dovolená... co by se ještě mělo řešit? Třeba kdo vyžehlí a uvaří… Premiéra na motivy slavné hry Henrika Ibsena a internetových diskuzí o feminismu pod taktovkou slovenské režisérky Alžběty Vrzguly.

Sbírka na podporu žen bez domova
Ve Venuši sbírka hygienických potřeb pro neziskovou organizaci Jako doma, která se zaměřuje na ženy - bezdomovkyně. Lidé mohou v průběhu celého března přinášet menstruační kalíšky, vložky, tampóny, zubní pasty, krémy... Bližší informace, jak pomoci, naleznete webu jakodoma.org

Venušiny dny 2018, 7.-11.3. Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3

www.venuse-ve-svehlovce.cz/
https://www.facebook.com/VenuseveSvehlovce/

FB událost https://www.facebook.com/events/215672209009003/

bez autora