VÝSTAVA MUMIE SVĚTA V PRAZE

VÝSTAVA MUMIE SVĚTA V PRAZE

7.2. 2018 - Výstava Mumie světa byla zahájena v Praze...

Ve čtvrtek 1. 2. se v prostorách Křižíkových pavilonů Výstaviště Holešovice v Praze otevřely brány velkolepé výstavy Mumie světa. Na ploše o rozloze více než 2 000 metrů čtverečních mohou návštěvníci vidět stovky exponátů pocházejících ze sbírek, muzeí a univerzit z celého světa. Zahájení expozice se zúčastnili známé osobnosti českého showbusinessu i čeští egyptologové a odborníci na mumifikaci. Výstava je otevřena denně až do konce června.

Výstava Mumie světa si svým konáním v české metropoli odbývá svou evropskou premiéru. Celkem návštěvníci výstavy projdou deset tematicky rozdělených galerií. Objeví například zákonitosti přírodní mumifikace, zažijí atmosféru starověkého Egypta, pohřebních rituálů i mýtických příběhů. Odhalí kulty lovců lebek, projdou se Údolím králů a seznámí se s historií mumifikace na území České republiky.

Každá z galerií se věnuje mumiím a mumifikaci z různých částí světa. Lze tak názorně porovnat způsoby a zvyky různých kultur z různých dob. Exponáty a artefakty na výstavě jsou staré několik tisíc let a podávají svědectví z dávných časů. Velmi zajímavou částí je samozřejmě ta, věnující se Egyptu. K vidění je například sarkofág a mumie knížete Nes-hora, u kterého byly po jeho nalezení zjištěny velmi zajímavé okolnosti.

"Tato výstava je unikátní v tom, že mumifikaci, jak přirozenou, tak umělou, představuje ve velké šíři, což je to podstatné a skvělé. Mumie nemají nikoho šokovat. Stejně jako my, i oni byli lidé, mají nás učit. A právě výstava nám umožňuje se o těchto lidech dozvědět celou řadu nových informací i seznámit se s tím, jak nám mumie pomáhají teď," řekl při zahájení výstavy Pavel Onderka, český egyptolog a odborný poradce expozice.

Mezi nejzajímavější mumie, které návštěvníci uvidí, lze zařadit například Mumie z Vácu, mladou rodinu z maďarského města Vác, která zemřela na tuberkulózu. Burnsovu sbírku, sérii lékařsky vyrobených mumií používaných k výuce anatomie na počátku 19. století. Egyptské mumie zvířat včetně sokola, ryby a mláděte krokodýla, které byly záměrně vytvořeny, aby doprovázely na věčnost členy královské rodiny. MUMAB, dokonalé napodobení původní egyptské mumifikace provedenou lékaři na lidském těle poprvé po 2800 letech a mnoho dalších exponátů. Kromě mumií návštěvníci uvidí nalezené artefakty, jako například doplňky dávných lidí, artefakty ze starých hrobek, osobní věci, které si lidé před tisíci lety vzali do svých sarkofágů a mnoho dalšího.

"Výstava je velice zajímavá, nese poselství a to jak pro mladou tak i starou generaci. Těším se, až sem vezmu svoje děti z nadace La Sofia. Jsem si jistá, že je to bude nesmírně bavit. Budou mít určitě spoustu otázek a jednoznačně zážitek na celý život," sdělila známá herečka Yvetta Blanarovičová.

Část expozice je také věnována historii české mumifikace, jelikož i na našem území se v minulosti lidé nechávali mumifikovat. Veřejnost tak dostane možnost poznat okolnosti a příběhy českých mumií. V rámci této expozice je vystavena  mumie, kterou zapůjčilo Národní muzeum. Jedná se o 2350 let starou mumii ženy ze starého Egypta.

Každý z návštěvníků obdrží při návštěvě hlasový průvodce audio-guide, který mu poskytne další zajímavý a poutavý výklad. Vstupenky na výstavu lze zakupovat v síti online na oficiálních stránkách výstavy www.mumiesveta.cz a kvůli velkému zájmu doporučujeme zarezervovat si čas, ve kterém výstavu navštívíte. Čas, který na výstavě strávíte, je pak individuální, předpokládána doba prohlídky je zhruba 2,5 hodiny. Více informací na www.mumiesveta.cz

bez autora