MICHAEL GIRA V ARŠE

MICHAEL GIRA V ARŠE

4.2. 2018 - Michael Gira ze Swans sólově v Praze - v pondělí 12. února v Arše.

Divadlo Archa, Scrape Sound a Silver Rocket uvádějí
MICHAEL GIRA (USA/ Young God)
solo off SWANS
+ special guest support: Gurun Gurun (CZ)

pondělí 12. února 2018 od 20.00
Divadlo ARCHA

Na Poříčí 26, Praha 1

Předloňský vyprodaný koncert newyorských SWANS v pražském Divadle Archa (říjen 2016) v jeho návštěvnících rezonoval ještě dlouhé týdny a sama kapela ho označila za jeden ze svých vůbec nejpovedenějších v posledních letech. Podobně se vydařily i její vystoupení, jimiž se s tuzemským publikem definitivně rozloučila – poslední klubové se konalo v březnu 2017 v Brně na Flédě, festivalová labutí píseň pak proběhla v srpnu na Brutal Assaultu. Ovšem SWANS jsou teď již několik měsíců opravdu minulostí a Michael Gira, tedy hlava, srdce a duše této americké alternativní legendy, se odmítá zastavit. V únoru 2018 se vydává pouze s kytarou na sólové turné, které částečně představí také budoucí podobu jeho tvorby a směřování (možná) k další inkarnaci SWANS. Michael Gira se s těmito koncerty dle vlastních slov zastaví na svých nejoblíbenějších štacích a my si s velkou radostí si dovolujeme oznámit, že Praha patří mezi ně a vystoupení Michaela Giry bude v pondělí 12. února hostit opět Divadlo Archa. Za pozornost stojí i to, že na Mistrovo výslovné osobní přání večer zahájí naše domácí post-digitálně experimentální kvarteto Gurun Gurun.

Vstupenky jsou k dispozici za 590,– Kč v předprodejních sítích GoOut.cz, Ticketpro a Ticketportal (všude plus obvyklé distribuční poplatky), dále pak bez poplatků na pokladně Divadla Archa a prostřednictvím jeho webu. Na místě v den koncertu budou lístky pouze na pokladně Divadla Archa, a to za 690,– Kč

POZOR, kapacita divadla bude pro tento večer omezena, koncert je pouze k sezení.


www.divadloarcha.cz                      
ww.scrapesound.org         
www.silver-rocket.org

SWANS ARE NOW DEAD AGAIN

„And now, for this moment, I am alone – bringing you my other me.“

Michael Gira
, listopad 2017

Ač tomu mnozí odmítali uvěřit, začátkem listopadu 2017 se třemi koncerty v newyorském klubu Warsaw definitivně uzavřela poslední – a dnes již lze říci, že nejslavnější – podoba legendární hlukové skupiny SWANS, která svým působením od roku 2009 naprosto změnila vnímání pojmu comeback. SWANS rezignovali na nahrávky ze své už tak bohaté historie, na koncertech představovali téměř výhradně svou aktuální tvorbu a také jejich publikum se výrazně proměnilo, respektive k letitým souputníkům přibylo hned několik dalších generací.

Věděl jsem, že když se vydám cestou recyklování již existujícího materiálu a těžení z minulosti, nepřinese to nic, leda výsměch,“ řekl Michael Gira k novému začátku své slavné kapely a stejně rozumný odhad a cit pro situaci, jež se sonickým konceptem aplikoval v roce 2009 pro reaktivaci SWANS, použil teď také k jejich rozpuštění. Dlouhým turné k albu The Glowing Man éra hlukových titánů skončila, Michael Gira a jeho SWANS budou v nějaké podobě samozřejmě pokračovat, ale v tuto chvíli není vůbec jasné, v jaké formě a kdy. Sólové koncerty Michaela Giry by aspoň v něčem mohly poskytnout nápovědu.

Michael Gira a sólové koncerty, to až tak novinka není. Začal s nimi už po uzavření původních SWANS v roce 1997 a také jeho následný projekt ANGELS OF LIGHT byl ostatně postaven na něm a z druhého plánu jej pouze doprovázeli nejrůznější obměňující se hosté. V dobách „nových“ SWANS pak Michael Gira občas pauzy mezi šňůrami a nahráváním prokládal sériemi sólových vystoupení jen s akustickou kytarou, na nichž často uváděl, pochopitelně v jiné podobě, skladby své domovské skupiny. Tyto koncerty prosluly svou intimní atmosférou a také překvapivým množstvím humoru. V Česku se Gira takto ovšem nikdy nepředstavil. A tak docela tomu nebude vlastně ani tentokrát. Na tomto turné totiž Gira koncept svého sólového vystoupení mírně posouvá – jeho akustická kytará má být být silně amlifikovaná a v podstatě nahrazovat kytaru elektrickou. Tak dosud zahrál jenom na letošním ročníku festivalu OFF, jehož byl hostujícím kurátorem. Jeho kolega Paul Wallfisch, člen aktuální sestavy Swans, jej označil za možná vůbec nejlepší Girův koncert (včetně koncertů Swans), který kdy zažil. V Praze údajně zazní písně z různých období Swans, těšit se můžeme také na něco z The Angels of Light a pochopitelně zejména také na zcela novou tvorbu, která možná naznačí budoucí směřování Michaela Giry a jeho nových, budoucích SWANS. Jisté je, že nás čeká výjimečný večer.

younggodrecords.com/pages/swans
younggodrecords.com/pages/angels-of-light-michael-gira


Gurun Gurun

Za pozornost rozhodně stojí i to, že na Mistrovo výslovné osobní přání večer v Arše zahájí naše domácí post-digitálně experimentální kvarteto Gurun Gurun. Je to vůbec poprvé(!), kdy Michael Gira dává prostor místnímu supportu. Jen tak pro rekapitulaci: v roce 2005 byli orvírákem fenomenální Akron/Family, kteří pak komplet tvořili Girovy Angels of Light v hlavní části večera; na všech turné Swans v následujících letech vždy hráli Girou pečlivě vybraní předskokani pro celou sérii daného cyklu – v ČR to byli postupně James Blackshaw (2010), Sir Richard Bishop (2012), Jamie ‘Xiu Xiu’ Stewart (2013), Pharmakon (2014), Anna von Hausswolff (2016) a Little Annie (2017)… a nyní tedy Gurun Gurun, o něž Gira pořadatele vyloženě požádal.

více o Gurun Gurun čtěte zde:          alternativa-festival.cz/detail/gurun-gurun

gurungurun.bandcamp.com
soundcloud.com/gurun-gurun

gurunas.net

bez autora