Bufo Alvarius - The Underground Secret

Bufo Alvarius - The Underground Secret

4.1. 2018 - V pátek 12. ledna a v sobotu 13. ledna proběhne v experimentálním prostoru NoD pražská premiéra dokumentárního filmu Bufo Alvarius – The Underground Secret. Divákům nabídne strhující audiovizuální dobrodružství a radikální svědectví o nejsilnějším známém přírodním psychedeliku, které produkuje žába Bufo Alvarius ze sonorské pouště. Po projekci bude následovat diskuze s tvůrci a afterparty.

Bufo Alvarius – The Underground Secret je fascinující výpovědí skupiny psychonautů, která se za zkušeností s ropuchou coloradskou vydala do Jižní Ameriky. Kromě nich sdílí ve filmu osobní příběh s Bufo Alvarius zakladatel transpersonální psychologie Stanislav Grof spolu s lékařem a novodobým šamanem Octavio Rettigem, díky němuž mohlo ceremoniální kontakt s žabím tryptaminem 5-MeO-DMT prožít tisíce dobrovolníků po celém světě. Mnohým tato cesta daleko za hranice běžného vnímání změnila život.

„Pouhá slova k interpretaci zkušenosti, kterou žába Bufo Alvarius dokáže zprostředkovat, nestačí. Proto jsme dokument pojali jako audiovizuální dobrodružství s působivou hudbou a s 3D animacemi inspirovanými vlastními prožitky s touto psychedelickou látkou. Původní záměr natočit reportáž postupně vygradoval do intenzivní filmové meditace o povaze vědomí a bytí. K dokonalosti, se kterou se „tam“ setkáte, to má stále daleko, ale takové už jsou možnosti naší reality – omezené,“ vysvětluje režisér a scénárista filmu Filip Záruba.

„Bufo Alvarius – The Underground Secret je zatím nejlepší dokument o potenciálu užívání entheogenických medicín, především té žabí. Je to krásné mistrovské dílo o budoucnosti léků, jež se skrývají v samotné přírodě, na celém světě,“  komentuje film českých tvůrců Dr. Octavio Rettig.

Režisér Viliam Poltikovič, který se ve filmu také krátce objevuje, dodává: „Psychedelické látky provázejí a transformují lidstvo od nepaměti. Významnou, i když pozapomenutou historii mají i v Evropě. Stále se však o jejich obdivuhodných účincích otevřeně nemluví, jsou na hraně zákona. Film Filipa Záruby je sugestivním strhujícím obrazem i poselstvím nejsilnější známé psychoaktivní látky. Působivé filmové ztvárnění dává silný impulz k pozitivní změně, k možnosti pochopit jednotu, vstoupit do svobodného prostoru mimo pojmové kategorie, kde je možné vše – ať už se tam dostaneme cestou psychedelik nebo i bez nich.“

Producent Václav Dejčmar o novém filmu říká: Zkušenost s přírodními psychedeliky, jako je ayahuasca, u nás populární houby lysohlávky nebo nesmírně intenzivní Bufo Alvarius, je fascinující především pro svou univerzálnost. Naprosto odlišní lidé se z tripu nebo z ceremonie vrací s velmi podobným vhledem na povahu reality. A tento vhled nemá daleko ke slavnému popisu, který pronesl Martin Luther King ve svém vánočním kázání o míru v roce 1967, tedy přesně před padesáti lety: Musíme se spolu všichni naučit žít jako bratři anebo spolu všichni zahyneme jako blázni. V konečném důsledku jde o následující: Veškerý život je vzájemně propojen. Všichni jsme chyceni do sítě vzájemnosti, ze které nikdo z nás nemůže uniknout, jsme společně vetkáni do jediného roucha osudu. Takovou má náš vesmír strukturu.“

Diskuze o Bufo Alvarius, která bude následovat po premiéře filmu, se v pátek zúčastní režisér Filip Záruba, dramaturg a producent filmu Václav Dejčmar, klinický psycholog a psychoterapeut Mgr. Michael Vančura a jeden z účinkujících psychonautů Slávek Zemánek. V sobotu budou diskutovat režisér Filip Záruba, dramaturg a producent filmu Václav Dejčmar, psychiatr a psychoterapeut MUDr. Stanislav Kudrle a psychonaut Slávek Zemánek. Na afterparty zahrají DJové IM Cyber a Risto. Jejich vystoupení doprovodí videoprojekce s 3D animacemi Filipa Záruby.

 

Začátek akce: 19.00. Vstupné: 250,- Kč v předprodeji na goout.cz nebo na místě. 

Goout:

12.1. https://goout.net/cs/listky/bufo-alvarius/uxub/

13.1. https://goout.net/cs/listky/bufo-alvarius/xxub/

 

Pro více informací sledujte FB eventy: 

https://www.facebook.com/events/135492933782810 (pátek)

https://www.facebook.com/events/130708280957925/(sobota)

Teaser filmu: http://www.youtube.com/watch?v=Xu8tHdgZmNM

Soundtrack k filmu (Maok – Galaxy):  http://www.youtube.com/watch?v=212H6LlNyME

Bufo Alvarius – The Underground Secret

Scénář, střih, 3D animace a režie: Filip Záruba

kamera: Filip Záruba & Petr Zajac

produkce: Václav Dejčmar, Lumír Kraina & Filip Záruba

hudba: Petr Zajac, Filip Záruba, Maok & Jose A. Jansasoy

dramaturgie: Václav Dejčmar

účinkují: Stanislav Grof, Octavio Rettig Hinojosa, Pavel Bém, Michael Vančura, Viliam Poltikovič & skupina odvážných psychonautů

stopáž: 78 minut

http://bufoalvarius.com/

FILIP ZÁRUBA

 

Filip Záruba je jedním z průkopníků 3D animace v Čechách. Experimentovat s ní začal už v roce 1993, v pouhých 18 letech vytvořil své první 3D televizní znělky a reklamy pro Českou televizi. Po studiu na Filmové škole ve Zlíně se rozhodnul věnovat svému oboru skutečně profesionálně – jako kameraman, střihač, animátor a tvůrce speciálních filmových efektů spolupracoval na celé řadě reklam, filmů i videoklipů. Když se loni setkal s Octavio Rettigem a s medicínou Bufo Alvarius, rozhodnul se zúročit všechny své dosavadní zkušenosti a o této jedinečné metodě natočit autorský film. S partou dobrovolníků proto vyrazil do Kolumbie na cestu, která mnohým, i jemu samotnému, změnila život. Dokument BUFO ALVARIUS – THE UNDERGORUND SECRET je jeden z projektů spolku Asaya, kterému se Filip Záruba věnuje se svými přáteli a pod jehož jménem probíhají přednášky a workshopy zaměřené na transpersonální psychologii, šamanismus, jógu a mystiku. Další Filipovou velkou láskou je hudba – jako Sub.d.visionz stál v čele legendární  ostravské crew Dvoika.troika a vyprodukoval celou řadu elektronických tracků. Část hudby složil také ke svému režijnímu debutu BUFO ALVARIUS – THE UNDERGROUND SECRET, vůbec prvnímu celovečernímu filmu o halucinogenní žábě na světě.

bez autora