R1 Goat
Právě hraje:
THE WORKOUT
22:00 - 23:59
on-line přehrávač
Ladislav Čepelák - Dveře k tvorbě neznámé

Ladislav Čepelák - Dveře k tvorbě neznámé

4.12. 2017 - Výstava Ladislava Čepeláka je otevřená do 31. ledna 2018.

LADISLAV ČEPELÁK / DVEŘE K TVORBĚ NEZNÁMÉ
4. 12. 2017 – 31. 1. 2018

Výstava Dveře k tvorbě neznámé představuje Ladislava Čepeláka, jednoho z našich nejvýznamnějších grafiků druhé poloviny 20. století, prostřednictvím většiny doposud kompletně nevystavovaných cyklů, které vznikaly zejména v 90. letech. Právě grafické cykly vystihují uspořádání Čepelákovy tvorby již od samých počátků, kdy na Akademii výtvarných umění v Praze, uchvácen Rembrandtovými lepty a grafickými pracemi předních českých umělců, poprvé pronikl ke grafické práci. Byl vždy fascinován světem kolem sebe, zadumaně pozoroval okolní realitu a náměty pak řadil do jednotlivých souborných cyklů. Cesta ve sněhu, brázda v poli, kmen stromu či motýlí křídla mu byly objektem, jehož linii a strukturu spolu se světlem nekonečně varioval do svých grafik, kterých během života vyryl, vyleptal a vytiskl kolem tisíce. 

Tato výstava přináší unikátní soubor cyklů z posledního desetiletí Čepelákova života a představuje tak jeho vrcholnou tvorbu a zároveň symbiózu všeho, co se Čepelák za svůj život v grafické dílně naučil. Ke zhlédnutí se divákovi otevírají grafické cykly Karlův most, Výnos o Slovu, Dveře, Stíny a také jednotlivé volné listy. Emoce a myšlenky spojené s jednotlivými soubory doplňují také texty, které jsou od počátku jejich součástí. Diváka pak nutí kontemplovat a přibližují mu hluboký, expresivní význam, který v sobě Čepelákova tvorba bezpochyby nese.

Tato výstava vznikla ve spolupráci s Janem Čepelákem, synovcem umělce, pečujícím o pozůstalost díla, a také za laskavé podpory společnosti European Arts a jejího týmu.

European Arts Investments
Senovážné náměstí 8
Praha 1
web: www.europeanarts.cz

bez autora