Zažít město jinak 2020: Nádech pro sousedy

Zažít město jinak 2020: Nádech pro sousedy

1.9. 2020 - Nadechni se pro město, udělej něco pro své okolí a zapoj se do sousedského dění. K tomu nabádá 15. ročník sousedských slavností Zažít město jinak v režii spolku AutoMat a místních organizátorů. V sobotu 19. září oživí stovky ulic v Praze i v dalších městech...

Burza vinylů, soutěž pomazánek, komentovaná procházka po okolí, workshop radikální výšivky… Nejen do těchto aktivit se zapojí účastníci zářijových slavností. Rekordní počet místních organizátorů se rozhodl po jarní vynucené pauze znovu rozproudit dění ve svém okolí. Letošní slavnosti čítají už 85 přihlášených lokalit v Praze a ulice v dalších 30 městech. 

V posledních měsících se města částečně vylidnila s utichnutím turistického ruchu a obyvatelé tak dostali šanci se zastavit, rozhlédnout se po své ulici nebo čtvrti a popřemýšlet, co by mohlo být jinak. Nový zážitek z města a vlastní čtvrti teď chtějí organizátoři předat i svým sousedům. “A třeba je namotivovat, aby kromě návštěvy jednodenních slavností zapojili i do komunitního dění během roku nebo se rozhodli pomáhat ´na vlastní pěst´ - třeba tím, že budou zalévat stromy v ulici, občas sesbírají odpadky, pohlídají sousedům psa nebo vyrobí pískoviště pro děti z domu,” popisuje hlavní koordinátor akce Martin Šotola ze spolku AutoMat. 

Minuta společného “dýchání pro město” se pak uskuteční v odpoledních hodinách během samotných slavností Zažít město jinak. “Doufáme, že tato chvíle bude natolik silná, že nám dá energii uvést věci skutečně do pohybu,” říká Martin Šotola.   

Inspirací mohou být příběhy tří organizátorů Zažít město jinak, kteří kromě slavností pořádají také další akce jako např. komunitní promítání v Mostecké ulici, celoročně pečují o partyzánskou zahradu u Nusleských schodů nebo do veřejného prostoru v parku Františka Suchého dočasně instalují umění. O svých aktivitách mluví David Hájek, Karolina Mendlová a Jan Vincenec v novém videu Zažít město jinak. Delší verze budou ke shlédnutí během září.

K tématu Nadechni se pro město se pojí i nový vizuál Zažít město jinak od Michala Veltruského a Kristýny Fingerlandové. Pomocí hravých ilustrací inspiruje k sousedským aktivitám.

Témata sousedských slavností se každý rok mění, ale princip zůstává stejný. Akce je nekomerční, založená na dobrovolnickém nasazení organizátorů a apolitická. Spolek AutoMat zajišťuje pražským lokalitám zábory veřejných prostranství, předává know-how a pomáhá s propagací. Jednotliví organizátoři pak připravují program a produkci akce přímo na místě.

bez autora

reklama