Artu Kus Festival 2020 - Bojiště Trutnov

Artu Kus Festival 2020 - Bojiště Trutnov

25.6. 2020 - Trutnovské Bojiště ožívá: Smutné ticho letošní festivalové scény rozčísnou The Young Gods. Artu Kus 2 se koná 20 - 23. srpna 2020

Druhý ročník nově vzniklého festivalu Artu Kus, jenž po tříleté odmlce převzal štafetu pořádání festivalů v legendárním areálu na Bojišti v Trutnově, se uskuteční i přes omezení plynoucí ze stávajících vládních opatření. Potvrdili to organizátoři akce Roman a Tereza Dorňákovi.

 Artu Kus 2 se koná 20 - 23. srpna 2020 na Bojišti v Trutnově a kromě třicítky tuzemských kapel na něj zavítají i švýcarští průkopníci The Young Gods, kteří v druhé polovině osmdesátých let udávali tempo čerstvě se formující elektronické scéně. Návštěvníci se navíc mohou těšit na divadlo,velkou kreativní zónu, četné art instalace, panelové diskuze  autorská čtení, workshopy a performance.

Hlavní hvězdou letošního Artu Kusu jsou nakonec bezesporu slavní The Young Gods. Švýcarská kapela, která inspirovalo mimo jiné tvorbu Davida Bowieho, U2, Nine Inch Nails nebo brazilskou Sepulturu, se vynořila už před pětatřiceti lety, kdy poprvé skloubila dohromady punk a elektroniku, dva žánry, jejichž fůzi si do té doby uměl představit jen málokdo. Od té doby Young Gods hudebně nezestárli a nepřestali experimentovat - ať už s berlínskými kuplety Kurta Weilla, se zvuky amazonského pralesa, se šamanskými zpěvy či s ryze akustickým nástrojovým obsazením, s každou deskou vnášeli do své hudby nové obzory. Natočili sedm úspěšných alb a bezpočet singlů, EP a kompilací a spolupracovali například s Mikem Pattonem z Faith No More, s hip hopovou skupinou Dälek či s legendou brazilského undergroundu Nação Zumbi. Loni v únoru po téměř desetileté odmlce vydali osmé studiové album Data Mirage Tangram, na kterém tentokrát zní i živé kytary - a spolu s novou deskou se do sestavy vrátil i původní zakládající člen, elektronický čaroděj a programátor Cesare Pizzi.

Kromě The Young Gods zahrají na Artu Kusu především česká jména: brněnská provokatérka Mucha, znovusjednocená Gaia Mesiah, hip hopoví kazatelé P.S.H. a Opak Dissu nebo pražská sklepní elektronika Noisetrap, jež dostala nelehký úkol předskakovat právě Young Gods. Svůj jediný letošní koncert zde odehrají post-hardcoroví Lvmen, nechybí kontroverzní EBM uskupení Vanessa, punkoví Plexis nebo nejnovější nominanti na objev roku Bert & Friends - čtveřice talentovaných konzervatoristů plodících bizarní parafráze na normalizační disco s texty tak ulítlými, že posluchač nestačí zírat. Organizátoři Artu Kusu evidentně nespí a sledují aktuální trendy, ale nezapomínají ani na pamětníky původního festivalu – vloni tuto symbolickou provázanost reprezentoval Jiří Schmitzer, letos zde vystoupí undergroundová Garage Tonyho Ducháčka. Milovníky klidnějších žánrů potěší i anglický bluesman Justin Lavash nebo Martin Kyšperský s kapelou Květy.

Že měl být program původně ještě pestřejší, organizátoři neskrývají. Na line-upu si ale bohužel vybrala daň koronavirová krize. Své evropské turné bohužel zrušil jeden z headlinerů, Australan Dub Fx, a ze zámoří nedorazí ani newyorští Nat Osborn Band. Na stránkách festivalu se v programu nachází i několik přeškrtnutých českých jmen.

„Vzhledem k nejistotě ohledně toho, jaké množství návštěvníků bude povoleno, jsme museli původní dramaturgii festivalu trochu upravit,“ vysvětluje hlavní organizátor a provozovatel areálu Bojiště Roman Dorňák. „Vystoupí nakonec 30 kapel, přičemž poslední festivalový den bude patřit hlavně interpretům z Trutnova a okolí. Také divadla budou letos na místo loňských osmi pouze tři. O to víc plánujeme v areálu objektů, uměleckých instalací a projekcí. Díky ohromné loňské odezvě jsme si jisti, že jdeme správnou cestou právě s kreativním programem a využitím každého zákoutí našeho areálu,“ věří.

Součástí festivalu, který se odehrává v rozlehlém parku s přírodním amfiteátrem, jenž v dobách své největší slávy pojal až patnáct tisíc lidí, jsou i přednášky, diskusní panely s velmi atraktivními hosty, autorská čtení i workshopy – návštěvníci si můžou vyzkoušet výrobu animované tvorby, šperků, linorytů, sítotisků, výrobků ze dřeva či kamene nebo různé jiné výtvarné techniky. Bude možné také navštívit antikvariát, vinylový stan nebo ochutnat pivo z lokálních pivovarů. Celý prostor parku je navíc vyzdoben světelnými efekty, dřevostavbami a dalšími instalacemi. A zazní tu pochopitelně opět i dvě pásma slam poetry show, jejíž vyhlášený mistr Anatol Svahilec festival už podruhé moderuje.

O inovativní přístup se snaží organizátoři takřka ve všem. „Absolvovali jsme přípravu, jak udělat moderní festival co nejméně škodlivý z ekologického hlediska. Snažíme se taky usnadnit život rodinám s dětmi, aby se nemuseli bát přijít na festival, na základě vlastní zkušenosti. Na místě tady funguje školka, pitná voda je pro návštěvníky zdarma a spousta dalších guest friendly možností.  Prostě se snažíme fungovat lidsky,“ popisuje Romanova žena Tereza.

Důkazem, že se taková snaha vyplácí, je, že se na trutnovské Bojiště po letech chátrání opět pomalu vrací život. Kromě úspěšného prvního Artu Kusu se zde vloni odehrál festival Kafe & Jazz, za velkého zájmu se podařilo znovu zprovoznit raritní 35mm letní kino a v nově zpřístupněné backstage se nově přes léto koná i řada menších koncertů s ohromným zájmem publika.  A ačkoli potrvá ještě dlouho vymést všechny pavučiny z koutů a zbavit se za roky nahromaděné zatuchlosti, jisté je, že už teď zde klíčí ze zápalu několika nadšenců událost, jež mnohé české festivaly přesahuje a klade si za úkol lidi spojovat. Kdo nevěří, ať tam běží.

www.artukus.cz

www.bojistetrutnov.cz

bez autora

reklama