R1 Goat
Právě hraje:
THE WORKOUT
22:00 - 23:59
on-line přehrávač
Divadlo X10 - Kryptogram

Divadlo X10 - Kryptogram

14.2. 2020 - Divadlo X10 uvádí v české premiéře hru Kryptogram předního světového dramatika a nositele Pulitzerovy ceny Davida Mameta

Divadlo X10 uvede 19. února v české premiéře hru amerického dramatika Davida Mameta Kryptogram. Režie se ujala umělecká šéfka olomouckého Divadla na cucky Silvia Vollmanová.

„Divadlo X10 v této sezóně zkoumá problematické rodinné vztahy, a to hned v několika rovinách. Po Hildě v režii Tomáše Loužného, v níž funkční rodinu rozvrátila manipulativní psychopatická zaměstnavatelka, uvádíme právě Kryptogram, ukazující, jak nefunkční manželství a rozchod rodičů může zničit duši dítěte,“ říká ředitelka Divadla X10 Lenka Havlíková a dodává: „Završením této dramaturgické linie pak bude německá expresionistická hra pozapomenutého autora Arnolta Bronnena, která v české premiéře ukáže dopady tíživé sociální situace na rodinu, kde se projeví týrání. Inscenaci připraví kmenový režisér Divadla X10 Ondřej Štefaňák.” 

Kryptogram přináší Mametovo osobní téma, a sice traumatické vnímání rozchodu rodičů. Hra měla premiéru v roce 1994 v Londýně, ale dějově je zasazena do padesátých let minulého století. V době, kdy Mamet hru psal, nesl v sobě jak zkušenost opuštěného dítěte (rozvod rodičů v roce 1957), tak zkušenost nepřítomného otce (jeho první manželství skončilo v roce 1990). V Kryptogramu se Mamet snaží vyluštit hádanku, co je příčinou rozpadu vztahů, kde se berou všechny ty věci zametené pod koberec či uklizené na půdu, nevyřčené tajnosti i křivá podezření, která po letech způsobují bezvýchodné patové situace.

David Mamet patří v Česku k dobře známým dramatikům. Uvedena u nás byla řada jeho her, několikrát například jeho nejznámější hry Sexuální perverze v Chicagu, Glengarry Glen Ross (Pulitzerova cena za drama, 1984) nebo Listopad – brilantní komedie, v níž se svět politických machinací stává terčem osvobozujícího situačního i jazykového humoru. Právě jazykové prostředky jsou tím, co je považováno za autorův přínos a doménu. Mamet pracuje především s rytmem, repliky jeho postav jsou úderné, promyšleně pracuje s hovorovými i slangovými výrazy.

David Mamet je úspěšný také jako filmový režisér a scénárista. S psaním filmových scénářů začal v roce 1981, kdy napsal scénář k remaku Pošťák zvoní vždycky dvakrát. První opravdový úspěch ale přišel se scénářem k filmu Briana de Palmy Neúplatní v roce 1987. Scénář k politické satiře Barryho Levinsona Vrtěti psem mu pak vynesl nominaci na Oscara a Zlatý Glóbus za nejlepší scénář.

DAVID MAMET: KRYPTOGRAM
Přeješ si někdy umřít, mami? Drama z obýváku. Běžné.

PŘEKLAD Jitka Sloupová
REŽIE Silvia Vollmannová
DRAMATURGIE Lenka Havlíková
DRAMATURGICKÁ SPOLUPRÁCE Eva Lietavová
VÝPRAVA Daša Krištofovičová
HUDBA Tomáš Valent
HRAJÍ Marie Švestková, Václav Marhold, Marek Pospíchal

Je pozdě večer a John čeká na tátu. Nemůže spát. Máma rozbije konvičku na čaj a táta pořád nikde. Kdo a kdy roztrhl tu deku? Rozbitá konvička. Roztržená deka. Neštěstí chodí ve trojici, říkával Čaroděj, vzpomene si John. A co když se to třetí neštěstí stalo už dávno? Co když jsme selhávali každý den a nebyli to schopni vidět? Záblesky minulosti se vyjevují jako nerozluštitelné šifry, hádanky a nedořečenosti jsou obrazem tísně, dialog se stává marným bojem. Kryptogramy jsou zábavné hlavolamy, ve kterých písmena nikdy neznamenají písmena. Když uvidíte X, v žádném případě to není X.

Premiéra: 19. 2. 2020

Nejbližší reprízy: 24. 2., 12. 3. a 25. 3. 2020

O Divadle X10, www.divadlox10.cz

bez autora

reklama