R1 Goat
Právě hraje:
BLN
11:05 - 15:00
on-line přehrávač
Artwall 2020 - Jaap Scheeren

Artwall 2020 - Jaap Scheeren

5.2. 2020 - Výstava probíhá od 3. 2. do 15. 4. 2020 v galerii Artwall na nábřeží kpt. Jaroše a Edvarda Beneše...

Jaap Scheeren: Katastrofa
Rozzlobená zvířata v ulicích Prahy

Galerie Artwall představí novou výstavu tematizující klimatickou krizi. Na fotografiích nizozemského umělce Jaapa Scheerena jsou zvířata ve svém životním prostředí ohroženém lidskou činností. Umělec svými fotografiemi zprostředkuje, co by si mohla zvířata o nás lidech myslet.

Autor se ke své fotografické sérii vyjadřuje následovně: „Když jsem se procházel přírodou a snažil se zvířata fotografovat, uvědomil jsem si, že to já jsem jejich největší hrozbou.“

Jaap Scheeren se ve svých fotografiích zaměřil na oblast holandského pobřeží, které hrozí zánik. Kvůli stoupání hladiny moří v důsledku tání ledovců mohou být tyto pobřežní oblasti časem zatopené. O domov tak nepřijdou jen tisíce lidí, ale i množství zvířat, které se lidské činnosti a její dopadům nemohou bránit. Ve fotografické sérii Katastrofa používají rebelující zvířata ke komunikaci s člověkem lidská gesta. Umělec podává téma s nádechem sarkasmu.

Analýza klimatické krize se obvykle zaměřuje na její dopad na lidi. Nedávné požáry v Austrálii však ukázaly, že v důsledku klimatických změn způsobených člověkem trpí i obrovské množství zvířat. Při australských požárech v lednu 2020 uhynula až miliarda zvířat.

Výstava Jaapa Scheerena je další z výstav galerie Artwall, které se zaměřují na téma klimatické krize a také klimatického aktivismu. „Věříme, že prostřednictvím umění je možné zaujmout široké spektrum lidí a podnítit je k aktivitě a zapojení do boje za záchranu životního prostředí,“ konstatují kurátorky výstavy.

Vernisáž je spojená s diskuzí na téma Umění a klimatická krize, které se zúčastní umělci a aktivisté Jaap Scheeren, Darina Alster, Petr Zewlakk Vrabec a Petra Skořepová.

Více informací o diskuzi zde: https://www.facebook.com/events/112257823536476/

O autorovi:
Jaap Scheeren (Nijmegen, 1979) je primárně fotograf, ale svá témata zpracovává i prostřednictvím videa, instalací a soch či s použitím textilu. Je autorem četných uměleckých publikací. Žije a pracuje v Amsterdamu. Má dvě děti.
https://www.jaapscheeren.nl/

www.artwallgallery.cz

bez autora

reklama