Odložený případ odhalí konspiraci

Odložený případ odhalí konspiraci

14.1. 2020 - Odložený případ Hammarskjöld odhaluje jednu z největších konspirací 20. století...

Nejzáhadnější vražda moderních dějin, nebo ta nejpitomější konspirační teorie všech dob? Tuto otázku si klade dánský novinář, dokumentarista a komik Mads Brügger ve svém novém filmu, který po zisku prestižních ocenění na festivalech Sundance a Jeden svět vstupuje do české distribuce 16. ledna formou day-and-date premiéry.

Úmrtí druhého tajemníka OSN Daga Hammarskjölda v roce 1961 je tradičně pokládané za následek leteckého neštěstí. Existuje však řada lidí přesvědčených o tom, že progresivního švédského politika stál život jeho vstřícný postoj k osvobození afrických národů a že pád letadla poblíž zambijského města Ndola rozhodně nebyl nehoda. Jedním z nich je i švédský soukromý detektiv Göran Björkdahl, který zasvětil významnou část svého života hledáním důkazů o konspiraci, která sahá až do nejvyšších mocenských pater.

Dánský filmař Mads Brügger se společně s ním vydává na místo činu, aby po dlouhých desetiletích odkryl zapomenuté stopy. Co začne jako trochu pošetilá výprava dvou podivínů, se postupně mění v mrazivý detektivní thriller, který diváky zavede do neznámých zákoutí studené války, úskočné hry tajných služeb a soubojů post-koloniálních mocností. Jsou ale indicie skutečné, nebo se detektivové zaplétají do vlastní konspirační teorie? Kdo je vrah a kdo je oběť? Kdo je mystifikátor a kdo mluví pravdu?

Brügger, proslulý svými komplexními hříčkami, stvořil rafinovanou směs detektivky, špionážního thrilleru, dokumentu a promyšlené mystifikace, která vtahuje diváky do hry plné úskoků a lží. „Novinář by si neměl přát, aby byl jeho úsudek chybný. Ale s ohledem na hrůzy, které jsem při natáčení filmu odhalil, jsem tajně doufal, že jsem se stal obětí nedorozumění. Bohužel, není tomu tak,“ říká Brügger o svém filmu, který získal cenu za režii v Sundance i na Jednom světě a patřil i mezi tři tituly nominované na cenu Evropského parlamentu LUX Prize.

„Odložený případ Hammarskjöld náleží mezi filmy, které důmyslně mažou hranici mezi fikcí a realitou, mezi různými žánry a postupy. Je to vzrušující divácká zkušenost, která si zaslouží v post-faktické době prostor, protože provokuje k přemýšlení nad tím, co přijímáme jako dané. Brügger navíc do tíživých témat vnáší potměšilý humor a ironii, která směřuje k němu samému i k divákům. Film jsme se rozhodli nabídnout nejen v kinodistribuci, ale diváci ho budou moci ihned vidět i online,“ říká ředitel distribuce Artcam Films Vít Schmarc.

Předpremiérafilmu proběhne v pondělí 13. ledna v kině Světozor v rámci v cyklu Dokumentární pondělí.  Od 16. ledna vstoupí Odložený případ Hammarskjöld do dalších kin a zároveň bude dostupný online na VOD platformách Aerovod a Dafilms.cz.

Odložený případ Hammarskjöld je první z projektů, na kterém Artcam Films spolupracují s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

http://artcam.cz/odlozeny-pripad-hammarskjold/

bez autora

reklama