Německá road-movie 25 km/h v kinech

Německá road-movie 25 km/h v kinech

6.1. 2020 - 25 km/h: Německá road-movie přináší do kin sex, drogy a ping-pong....

Pěstní souboj, prolití pálenkou a partička ping-pongu. To vše vede k osudovému rozhodnutí, k cestě plné vrcholů a pádů, oddalování i sbližování, humoru i hledání smyslu života. 25 km/h, za jehož režií stojí Markus Goller a jehož hlavní role obsazují Lars Eidinger a Bjarne Mädel, se stal vítězem diváckého hlasování LFŠ uvádí, jež proběhlo během 45. ročníku festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště. Bratrská buddy-road-movie vstupuje do českých kin 9. ledna 2020.

Po mnohaletém odloučení a rozdílně zvolených životních cestách se dva bratři, Christian (43) a Georg (45), setkávají na pohřbu svého otce. Počáteční pěstní souboj přímo na hřbitově, pozdější spočinutí v rodném domě prolité množstvím pálenky a okořeněné partičkou ping-pongu na život a na smrt – to vše nakonec vede bratry k osudovému rozhodnutí. I cesta může být cíl, a tak se oba bratři v emocionálním (i alkoholovém) opojení vydávají na výlet, o němž snili už jako kluci. Na výlet skrz celé Německo na stařičkých mopedech s rychlostí omezenou na 25 km/h. Začíná cesta plná vrcholů a pádů, bratrského oddalování i sbližování, humoru i hledání smyslu života…

„Při rychlosti 25 km/h toho člověk zažije víc. Víc toho vidí, potká víc lidí. Neprosviští prostě kolem,” uvádí v rozhovoru Lars Eidinger, představitel jedné z hlavních rolí. „Bylo by chybou si myslet, že města jako Berlín, Hamburk nebo Frankfurt reprezentují Německo. Naopak, venkov, osady a vesničky, které vidíte ve filmu, Schwarzwald, to je Německo. A to, že jsou bratři díky svému tempu přinuceni projíždět právě těmito městečky, pokládám za velmi důležité.” Člověk během takové jízdy může zjistit, co vlastně tvoří jeho zemi.

Komedie 25 km/h (2018) je, slovy Jana Jílka, koordinátora distribuce Asociace českých filmových klubů (AČFK), jako třetí vítěz diváckého hlasování LFŠ uvádí oproti předchozím Na konci světa (2017) či A dýchej klidně (2018) jiná. „Není to závažné drama ověnčené velkými festivaly, ale divácký film v tom nejlepším slova smyslu. Komedie bizarní i ‚německá‘ i inteligentní i hluboká. Komedie, jakých je v současné evropské nabídce tak poskrovnu.” Ať už to je úsměv, povzdech, slza či smích, odolat šarmu silného hereckého obsazení a scénáři prošpikovanému životními pravdami této komedie jde jen stěží.

Režisér Markus Goller (1969) je úspěšný tvůrce komedií z Mnichova, který svou kariéru zahájil jako střihač krátkých filmů, dokumentů a reklam. S fantasy prvotinou Maska pod maskami (2001) sice nezaznamenal větší komerční ohlas, hned druhým filmem Vždy připraven! (2010), jenž byl uveden i na MFF v Karových Varech, dosáhl triumfálního úspěchu. Více než 1,5 milionů diváků ocenilo jeho první, ale zdaleka ne poslední road-movie. Následovaly obdobně populární Paní Ella (2013), Všechno je láska (2014) a Můj bratr Simpel (2017).

Slavnostní premiéra 25 km/h proběhne v pražském kinu Aero ve středu 8. ledna, kdy v jeho předsálí tematicky zaparkují dva mopedy. Užijte si tuhle jízdu a nepřekročte povolenou rychlost!

Film 25 km/h vstoupí 9. ledna 2020 do kin. Videa, obrazové a další materiály zprostředkovává česká stránka filmu 25kmh.acfk.cz a sociální sítě AČFK.

Ohlasy

„Většina momentů je velmi zábavná – často bláznivá, ale nikdy trapná. Rodinné pouto obou realisticky vykreslených hlavních postav propůjčuje příběhu postaveném na půdorysu ‚buddy-movie‘ hlubší emocionalitu. A mezi sexem, drogami a stepem v sobě i ty nejvážnější a nejtěžší okamžiky nesou jistou lehkost. Vydat se s vlastním bratrem na takovou cestu je přímo radost.” – Cinema.de

„… že je tato cesta přesto tak lehká a uvolněná, je dílem příjemného humoru. Christian, který na základě své zahraniční zkušenosti často pokládá německý venkov za nesnesitelně šosácký, rebeluje hlasitě a s ironickými poznámkami proti pořádku, předpisům a maloměstské atmosféře. Lars Eidinger je pro tuto roli ideální volba a jeho chemie s Bjarnem Mädelem jako dobromyslným, upřímným, byť často poněkud sklíčeným Georgem funguje. Sebeironie postav dává zapomenout na určitou povrchnost jejich charakteristika spíše zkratkovitě postupující vývoj. Autorova nonšalance v zacházení s postavami se ovšem velmi dobře hodí ke komedii, která vyzařuje až anarchistickou lehkost.” – Kino-zeit.de

„Markusi Gollerovi se podařilo natočit road-movie o promarněných šancích, nenaplněných snech a hledání sebe sama, pozoruhodné barvitými postavami a vynikajícími herci.” – Spielfilm.de


Základní informace
Režie – Markus Goller
Scénář – Oliver Ziegenbalg
Kamera – Frank Griebe
Hudba – Andrej Melita
Hrají – Lars Eidinger (Christian), Bjarne Mädel (Georg), Sandra Hüllerová (Tanja), Franka Potenteová (Ute), Alexandra Maria Laraová (Ingrid), Jella Haaseová (Willie), Jördis Triebelová (Lisa), Wotan Wilke Möhring (Hantel)

Synopse, fotografie, trailer, další materiály a plánované projekce – 25kmh.acfk.cz

Relevantní odkazy – acfk.cz | lfs.cz/lfs-uvadi |

imdb.com/title/tt7225386 | csfd.cz/film/655883-25-km-h

bez autora

reklama