R1 Goat
Právě hraje:
THE WORKOUT
22:00 - 23:59
on-line přehrávač
Hodina pro Sýrii

Hodina pro Sýrii

2.1. 2020 - Už přes osm let padají bomby na Sýrii. Země i její nemocnice leží v sutinách. Válka vyhnala z domovů téměř 12 milionů lidí. Lékaři bez hranic vyhlásili na pomoc Sýrii speciální sbírku...

Současný konflikt v Sýrii začal v roce 2011, kdy se vyostřily protesty vůči režimu Bašára Assada. Brzy přerostly v násilnou občanskou válku. Nálety i umírající civilisté se staly každodenní realitou Syřanů.

„Bylo pět ráno. Rakety zasáhly můj dům a úplně ho zničily. Výbuch zabil čtyři z mých dětí a já sama jsem byla raněná. Přežila jen jedna z mých dcer a můj manžel,“ popisuje svoji zkušenost Alia ze syrského Aleppa.

Humanitární organizace musely ze severovýchodu Sýrie odejít

Násilí ani po osmi letech neustupuje. Krizi v říjnu prohloubily turecké vojenské operace na severovýchodě Sýrie – města a vesnice zasáhlo intenzivní ostřelování. Extrémní násilí vyhnalo z oblasti humanitární organizace, včetně Lékařů bez hranic.

„Strašně se bojíme o bezpečí našich syrských kolegů, kteří i během tohoto těžkého období zůstávají se svými rodinami v severovýchodní Sýrii,“ upozornil Robert Onus, krizový koordinátor Lékařů bez hranic v Sýrii.

Organizace místní kolegy podporuje alespoň na dálku – školí je, konzultuje s nimi lékařské postupy nebo je zásobuje materiálem. Zároveň přímo působí ve zdravotnických zařízeních a mobilních klinikách v severozápadní Sýrii.

Lidé v Sýrii přišli o všechno. I hodina vaší práce jim může pomoci

Nyní může lidem v Sýrii pomoci každý. Lékaři bez hranic vyhlásili speciální sbírku: Hodina pro Sýrii. Můžete v ní darovat tolik, kolik si vyděláte za hodinu práce.

Pomoc Lékařů bez hranic v Sýrii. Přes 569 000 konzultací a 17 000 porodů

Jen v roce 2018 provedli Lékaři bez hranic v Sýrii 569 300 lékařských konzultací, operují raněné, léčí nemocné a poskytují psychologickou podporu. Asistovali u 17 800 porodů. Také očkovali 22 500 dětí i dospělých. Zároveň budují zdravotnická centra, dodávají vybavení, léky, vodu a další humanitární pomoc.

bez autora

reklama