CLUB TROPICANA

CLUB TROPICANA

5.11. 2019 - V rámci instalace Club Tropicana, která se zabývá vlivem odlesňování tropických pralesů na náš každodenní život, vás zveme na večer věnovaný tomuto tématu spojený s filmovou projekcí a debatou s předními českými odborníky na biodiverzitu.

Večer zahájíme brazilským filmem Piripkura, který se věnuje dopadu odlesňování na kmen Piripkura sídlící v amazonském pralese, a sleduje dopad na jejich životy v kontextu masivního odlesňování v oblasti.

Deforestace však nemá vliv jenom na člověka: celý ekosystém je navzájem propojen. Debata po projekty tedy představí další složky tropického pralesa: flóru, faunu a vodní svět. Pozvání do diskuze přijali:

prof. Ing. Ladislav Kokoška, Ph.D. (Fakulta tropického zemědělství ČZU v Praze), který se věnuje vyzkumu v oblasti léčivých rostlin

prof. RNDr. Pavel Kindlmann, DrSc. (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, spoluautor zprávy o stavu světových ekosystémů Mezinárodní platformy pro biodiverzitu při OSN.

RNDr. Petra Horká, Ph.D. (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy), jejíž doménou je vliv antropogenních faktorů na společenstva ryb a vodních organismů.

Vstup na obě části večera je zdarma, ale vzhledem k limitované kapacitě Kina 35 doporučujeme rezervovat (odkaz níže nebo na stránkách Francouzského institutu): http://bit.ly/Club_Tropicana_IFP

Film: v portugalském znění s anglickými titulky
Debata: anglicky (s českým překladem, bude-li potřeba)

O FILMU:
Piripkura | Brazílie | 2017
Režie: Mariana Oliva, Renata Terra, Bruno Jorge | 81 minut

Synopse:
Uprostřed Amazonie žijí poslední dva původní obyvatelé pra- lesního kmene Piripkura. Jejich nejcennějším majetkem je oheň a jejich přežití závisí na osudu džungle, kterou obývají.

Jair Candor je koordinátor projektu na ochranu deštného pralesa. Společně se štábem podniká cesty do hlubin džungle, aby se tu setkal s Pakyîem a Tamanduou — posledními členy kmene Piripkura. Těm se jako jediným podařilo přežít střet s dřevařskými firmami, které likvidují kus po kusu amazonské pralesy. Do civili­zace se tato dvojice vydává pouze v případě, že jim vyhasne oheň. Film je důležitým svědectvím o tom, že uprostřed pralesa stále žijí příslušníci domorodých kmenů. Tato skutečnost totiž jako jediná legálně brání úplné devastaci zbytku amazonských pralesů.

Projekce filmu Piripkura je možná díky festivalu Jeden svět / One World a jejich projektu Promítej i ty!, platformě, díky které můžete zdarma a legálně promítat kvalitní dokumentární filmy.

Club Tropicana Movie & Debate Night se koná v rámci festivalu Eko-logika, který pořádá Institut français de Prague a Fondation BNP Paribas. Až do 15. listopadu 2019 můžete v prostorách Francouzského institutu v Praze shlédnout výstavu mapující klimatickou krizi, a zúčastnit se téměř dvacítky akcí k tomuto tématu, včetně instalace projektu Hænke s názvem Club Tropicana.

Facebook event

 

bez autora

reklama