SOUDOBÁ HUDBA V DOXU

SOUDOBÁ HUDBA V DOXU

1.11. 2019 - Podzim s tóny soudobé hudby v DOXu...

Všichni známe z hodin hudební výchovy slavné melodie skladatelů vážné hudby. Vybavíme si táhlé tóny Dvořákovy Novosvětské, které provází parní vlak jedoucí českou krajinou ve filmu Obecná škola, nebo si pro zlepšení nálady zanotujeme Proč bychom se netěšili z Prodané nevěsty. Ale klasická hudba není jen relikt z minulých staletí, a stejně jako pokračuje vývoj v jiných hudebních žánrech, ani tzv. vážná hudba nezůstává pozadu.

V sále DOX+ pražského Centra současného umění DOX vystoupí v sedmi koncertech špičkoví interpreti klasické soudobé hudby, kteří zahrají díla světově uznávaných a oceňovaných autorů, na něž se ve školních osnovách nedostalo.

V úterý 5. listopadu publikum rozvibruje 85členný mezinárodní orchestr hráčů Ostrava New Orchestra skladbami Iannise Xenakise, jednoho z nejdůležitějších a nejvlivnějších skladatelů druhé poloviny 20. století. Pod vedením dirigenta Petra Kotíka zazní tři zásadní orchestrální díla, která v Praze nikdy nebyla provedena.

O den později v rámci festivalu Struny podzimu uvede tři své kompozice newyorský skladatel Michael Gordon v podání smyčcového kvarteta i hypnotizujícího sexteta perkusionistů.

11. listopadu vystoupí Orchestr Berg se žhavými nizozemskými novinkami v českých premiérách – podle nich dostal koncertní večer název Tulip. Sál DOX+ rozezní hudba skladatelů, kteří v současnosti žijí a tvoří v Nizozemsku. Patří mezi ně Joël Bons, matador současné nizozemské hudební scény a čerstvý držitel Grawemeyerovy ceny, Andys Skordis, původem z Kypru, nebo Giuliano Bracci z Itálie. V klarinetovém koncertu renomovaného Michela van der Aa se představí Renata Raková.

Čtyři koncerty ve dvou večerech, české i světové premiéry, to je festival Contempuls. 24. 11. v 19 h zazní v české premiéře instrumentální opera Před zákonem (Vor dem Gesetz) podle povídky Franze Kafky. Vystoupí sedm mluvících hráčů na nástroje i nenástroje z německého souboru soudobé hudby ascolta. Od 20.30 zahraje japonská klavíristka Satoko Inoue dvě skladby svého krajana Jo Konda i kompozici For Piano, Part K z volného cyklu klavírních děl českého skladatele Luboše Mrkvičky, která bude uvedena ve světové premiéře.

O týden později, 1. prosince, vystoupí od sedmé večerní Trio Catch – instrumentalistky původem z Maďarska, Švýcarska a Jižní Korey. Na klarinet, violoncello a klavír zahrají kromě jiných skladbu českého skladatele Jakuba Rataje, napsanou přímo na objednávku festivalu Contempuls. Festival uzavře koncert jednoho z nejlepších skandinávských souborů současné hudby, norského tria POING, které představí reprezentativní výběr ze svého širokého repertoáru.

Podrobný program a vstupenky na dox.cz.

Více info také na https://www.dox.cz/cs/program?special-programs=on&type=from-now

 

bez autora

reklama