Sólo míří z Cannes do české distribuce

Sólo míří z Cannes do české distribuce

29.10. 2019 - Společnost Artcam Films přináší film svého zakladatele – režiséra a producenta Artemia Benkiho. Domácí premiéra lyrického dokumentu Sólo, který byl na jaře s úspěchem uveden v Cannes, proběhne na festivalu v Jihlavě v rámci soutěžní sekce Česká radost. Do kin pak Benkiho celovečerní režijní debut vstoupí 31. října a doprovodí ho návštěva argentinského protagonisty – výjimečného klavíristy a skladatele Martína Perina v ČR.

Sólo je lyrický dokument o samotě a návratu do života. Martín Perino je mladý argentinský klavírní virtuóz a skladatel, který poslední čtyři roky svého života strávil v ústavu El Borda v Buenos Aires, největším psychiatrickém zařízení jižní Ameriky. Někdejší dětský hudební génius a nejslibnější talent své generace nyní hledá způsob, jak překonat své psychiatrické onemocnění a vrátit se k životu venku za zdmi sanatoria i na koncertní pódia, zatímco pracuje na své nové skladbě ENFERMARIA.

Lyrický dokument Sólo vypráví – s empatií i humorem – výjimečný, ale univerzální příběh o posedlosti dokonalostí a tvorbou, o evoluci člověka, který čerpá svou sílu ze své zranitelnosti.

Zároveň pojednává o překonávání vnitřní i vnější samoty. „Martinův příběh pro mě byl zdrojem tvůrčí inspirace. Sledoval jsem ho zpovzdálí, bez nutnosti cokoli vysvětlovat“, říká Artemio Benki a dodává: „Bylo to pět let skutečně intenzivních emocí. 

Kvality Benkiho citlivého, pozorovatelského filmu už kromě Cannes, kde byl uveden v paralelní sekci L'ACID, ocenili mj. na festivalu Makedox ve Skopje (hlavní cena pro Nejlepší film) či na přehlídce v iráckém Duhoku (Nejlepší mezinárodní dokument).

Svou českou premiéru bude mít Sólo – natočené v koprodukci Česka, Francie, Argentiny a Rakouska – na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava, kde bude součástí prestižní soutěžní sekce Česká radost.  Následně (31. 10.) film vstupuje do české distribuce: pražská slavnostní premiéra proběhne 30. 10. v kině Lucerna pod záštitou přehlídky Cine Argentino. Součástí delegace k filmu bude jak v Praze, tak v rámci regionálních eventů vedle Artemia Benkiho i producent Sergio L. Pra a především sám protagonista filmu – Martín Perino, který na vybraných projekcích vystoupí i coby klavírista.

Seznam dalších eventů s projekcí, koncertem a diskusí (bude aktualizováno):

22.10. Struny podzimu, Edison Filmhub, Praha

29.10. Divadlo za Plotem, Bohnice, Praha

31.10. Kino Art, Brno

2. 11.  Screenshot, Praha

Ambasadory filmu se stali přední český filmový kritik Kamil Fila a vedoucí lékařka Národního ústavu duševního zdraví MUDr. Jiřina Kosová. Fila, který dobře zná a zároveň mediálně reflektuje svou pozici kriticky uvažujícího kreativního člověka, jenž se potýká s duševními problémy, k Benkiho snímku říká: „Sólo se pohybuje na téměř neznatelné hranici mezi dokumentem a hraným filmem, stejně jako se hrdina pohybuje na téměř neznatelné hranici mezi genialitou a šílenstvím; mezi prostory ústavu a normálním světem. Nesmírně empatické dílo účinkuje jako hudební improvizace – postupné rozehrávání se, hledání tónů a melodie, následované napojením se na melancholickou linku v duši hlavního představitele. Na povrchu nepohnutá tvář a uvnitř mnoho pohybu, film, který ve vás doznívá.“

 „Když jsem byl před lety v Buenos Aires, vydal jsem se do místní psychiatrické léčebny. Jde o nejstarší podobný ústav Jižní Americe. Má bohatou svou historii, věnují se tam arteterapii. Od počátku mě fascinovali tamní pacienti. Po nějaké době jsem se tam tedy vrátil a našel jsem tam pianistu Martína“, říká ke zrodu projektu sám režisér a producent Artemio Benki, a dodává: „Je to příběh o lidské křehkosti, zranitelnosti, ale i odhodlání.  Svým filmem jsem chtěl přispět k destigmatizaci lidí s duševním onemocněním a k rozostření hranice mezi tím, co je dnes běžně vnímáno jako normální, a co už nikoli.“ I vzhledem k tomu se hlavním mediálním partnerem filmu stal časopis Psychologie dnes, který v sobě slučuje zájem o problematiku duševního zdraví a akcent na současnou kulturu.

Napsali o filmu Sólo:

„Hluboký a dojemný observační dokument.“ (Cineuropa)

„Dokument s rytmem fikčního filmu, který přemýšlí o nevyhnutelné dichotomii mezi uměním a životem. (Quinlan)

„Tato krajní, delikátní a úplná pozornost věnovaná Martínovi, argentinskému klavíristovi a chovanci psychiatrické léčebny v Buenos Aires, je zdrojem krásy a kouzla dokumentu Sólo.“  (Le Monde)

Artemio Benki je režisér a producent narozený v Paříži. Od roku 1992 žije a pracuje v Praze. Jeho dokumentární film Moje země (1993) byl vybrán na MFF Mnichov a MFF Karlovy Vary. V roce 1994 založil Benki společnost film Sirena Film, pod jejíž hlavičkou vyprodukoval a režíroval epizodický fiktivní dokument Moon Valley (MFF Locarno, Karlovy Vary, Freiburg - Hlavní cena, Petrohrad - Cena ekumenické poroty), následovaný několika úspěšnými epizodickými a krátkými filmy. V roce 2000 založil produkční  a distribuční společnost Artcam, která do české distribuce v posledních dvou dekádách přinesla bezpočet mimořádných uměleckých filmů. Díky zaměření na vysoce kvalitní mezinárodní koprodukce se Benki jako producent podílel na filmech, jako je na Oscara nominovaný snímek Královská aféra, ceněný film Marguerite od Xaviera Giannoliho nebo vítěz Ceny za režii z Cannes, Personal Shopper francouzského solitéra Olivera Assayase.

bez autora

reklama