R1 Goat
Právě hraje:
SEANCE
01:30 - 02:30
on-line přehrávač
Večer s KineDokem

Večer s KineDokem

14.10. 2019 - Večer s KineDokem, který se koná 21. října v kině Světozor, představí to nejzajímavější, co se aktuálně děje v českém a slovenském dokumentárním světě...

Během večera své připravované filmy představí např. Erika Hníková, Filip Remunda, Ivana Miloševič Pauerová, Karel Vachek, Miro Remo v produkci Víta Janečka a další.

Filip Remunda zde diváky seznámí se svým připravovaným filmem Božský hlas. Tento muzikálový esej o českém hlasu, který se stal soundtrackem života lidí z různých míst celého světa, je surreálným příběhem hlasu Karla Gotta od Havany po Tokio: Německý zubař zpěv Karla Gotta pouští k vrtání, protože podle něj "Karlův božský hlas" tlumí bolest, Ludmile Karel Gott vrátil touhu žít po rodinné tragédii, šaman z Republiky Tuva srovnává jeho hlas s léčebnými účinky šamanského bubnu… To, že život a tvorba jsou oddělené veličiny, je diskutovaný fakt: může žít hlas svým životem nezávisle na egu jeho fyzického nositele?

Komunismus Karla Vachka je jeho dalším filmovým esejem. Dokumentarista, který sám i za neustálého vyměňování masek v převleku za dramatiky Bertolda Brechta a Samuela Becketta provází diváky koláží složené z inscenovaných úryvků utopické i dobové literatury, vlastních vzpomínek i živých obrazů světových dějin. Současná demokracie je podle Vachka v moci reklamy. Vládnout tak může jenom ten, kdo na to má peníze a může si dovolit kampaň. 

A těšit se můžete na další dokumentární filmy s tématy jako překonávání vlastních možností během závodu s psím spřežením (Linda Kallistová-Jablonská - Psí láska), přípravu gymnastického vystoupení účastníků sokolského hnutí (Maria Pinčíková - Na značky), člověk vs. příroda (Martin Páv - Vlci na hranicích), znovuobjevené lásky autokrosových závodníků (Miro Remo - Láska pod kapotou) a další.

Alternativní distribuce

Večer s KineDokem se uskuteční 21. října v pražském kině Světozor od 18.30 hodin. “Večer má představit alternativní distribuční síť KineDok a v první řadě upozornit na nové tituly, které se na poli dokumentu chystají a v budoucnu tak dost možná vstoupí do distribuce právě skrze KineDok.  Ten nabízí filmy z osmi zemí do více než dvou set projekčních míst po Evropě a jeho promítačem může být v podstatě kdokoli. I z toho důvodu letos prezentujeme i slovenské dokumenty, protože Slovensko je důležitou partnerskou zemí celého projektu,” zdůrazňuje vedoucí projektu KineDok Bohdan Bláhovec, který zároveň upozorňuje na možnost stát se promítacím místem, ke kterým se nyní řadí různé galerie, bary, kavárny, hospody, apod.

Po přehlídce rozpracovaných snímků uvede KineDok v exkluzivní premiéře celovečerní pásmo tří filmů Nikdy nevíš nastupující režijní a dokumentaristické generace. “KineDok by se rád do budoucna stal i platformou pro distribuci studentských filmů. Proto uvádíme Nikdy nevíš v premiéře. Pak vyšleme tento filmový triptych jako vlaštovku do celé republiky,” doplňuje Bohdan Bláhovec. 

Nikdy nevíš

Tři mladí režiséři (Ondřej Šálek Barbora Chalupová a Adam Koloman Rybanský) se ve třech krátkých filmech obrací k těm, jejichž postoje a stanoviska se již dávno vytratila z televizních obrazovek. Krátký film Dobré zprávy režiséra Ondřeje Černého představuje důchodce Petra Černého, který provozuje jednu z nejvlivnějších amatérských televizí, která dvakrát týdně vysílá konspirační zprávy. Empatický portrét dává nahlédnout nejen za oponu Fake News, ale i do příkopů rozdělené společnosti. Režisérka Barbora Chalupová stojí za filmem Na okraji, ve kterém sleduje ty, kteří věří, že země není kulatá, ale placatá. Co se stane, když je těmto konspirátorům-plochozemcům nasloucháno bez okamžitého odmítání a výsměchu? Na cestě nočním vlakem z Prahy do Budapešti se ve filmu Adama Kolomana Rybanského Home Sleep Home potkává nemluvný Standa s bodrým Bróňou. I když jsou to rozdílné povahy, láhev slivovice a stesk po vzdalující se domovině je nakonec sblíží.

Mezinárodní alternativní distribuční platforma KineDok už pátým rokem spojuje fanoušky a tvůrce autorského dokumentárního filmu. Umožňuje divákům stát se promítači dokumentárních filmů a přenést tak dokumentární film na místa, kam by se jinak obtížně dostával. Mezi další země, které jsou do projektu zapojeny, patří Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Norsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Více na kinedok.net nebo na facebookových stránkách KineDok či KineDok CZ.

KineDok je projektem Institutu dokumentárního filmu.

Vstup je zdarma. 

FB event zde a odkaz web zde.

bez autora

reklama