R1 Goat
Právě hraje:
CD NONSTOP
19:00 - 20:00
on-line přehrávač
FRENCH COLLECTION: CHRIS MARKER- RETROSPEKTIVA

FRENCH COLLECTION: CHRIS MARKER- RETROSPEKTIVA

4.5. 2013 - Vloni zemřel jeden z nejdůležitějších režisérů světové kinematografie Chris Marker (* 1921). Christian-Francois Bouche-Villeneuve, tak zní jeho vlastní jméno, byl francouzský dokumentarista, fotograf a spisovatel. Patřil do generace filmařů, jako jsou Alain Resnais, Jean-Luc Godard či Agnès Varda, a podepsal se pod angažované a těžko zařaditelné snímky, jež ovlivnily mnohé další umělce jako například Terryho Gilliama a jeho slavný sci-fi film 12 opic.

KINO 35 - Od 9. do 15. května

Markerovo dílo zůstává široké veřejnosti dodnes poměrně neznámé, protože se jeho filmy jen obtížně dostávaly do širší distribuce, a byly tak v podstatě rezervovány pouze úzkému okruhu odborníků, umělců a nadšených amatérů. Od 9. do 15. května budeme moci zhlédnout značnou část rozmanitého díla tohoto geniálního autora, který jako první natočil dokumentární esej. Blízké mu bylo i „cinéma-direct“, experimentoval s multimediálními technologiemi a živě se zajímal o virtuální svět. Tematickými večery nás provede filmový historik David Čeněk, který vyučuje na Karlově univerzitě a je autorem monografie o Chrisu Markerovi.

čtvrtek 9. května 18:30
RAMPA / 12 OPIC
Chris Marker a sci-fi

Rampa (30 min). Chris Marker (Francie, 1962). Hrají Hélène Châtelain a Davos Hanich.
Mistrovské dílo Chrise Markera je básní o plynutí času a zároveň strhujícím sci-fi příběhem, který inspiroval Terryho Gilliama a jeho film 12 opic.
Francouzsky s českými titulky.

12 opic (2h10). Terry Gilliam (USA, 1996). Hrají Bruce Willis, Brad Pitt, Madeleine Stone.
Píše se rok 2035 a neznámý virus prakticky vyhladil celé lidstvo. Povrch Země se stal
neobyvatelným. Pod zemí však přežívá několik tisíc lidí, kteří se rozhodnou podniknout cestu časem, aby odhalili příčinu katastrofy. Vybraným se stává James Cole, jenž se má pokusit změnit minulost.

Pátek 10. května 18:30
VZDUCH JE CÍTIT RUDĚ
Chris Marker a Československo (část první)

Vzduch je cítit rudě (Chris Marker, Francie, 1977, 2h20).
je deník jednoho velkolepého neúspěchu, mistrovské vyprávění o období deseti let v dějinách světové levice, od smrti Che Guevary v roce 1967 až do konce Společného programu v roce 1977.

Sobota 11. května 18:30
ŘEČ JE O PRAZE: PROCES S ARTUREM LONDONEM / DOZNÁNÍ

Řeč je o Praze: Druhý proces s Arturem Londonem (30 min). Chris Marker (Francie, 1971)
Dokument o natáčení adaptace knihy Doznání, kterou napsal Artur London, oběť jednoho ze stalinovských procesů. Marker zpovídá techniky, herce Y. Montanda, a S. Signoretovou, režiséra Costa-Gavrase, scénáristu Jorgeho Sempruna i samotného Artura Londona.

Doznání (2h20). Costa-Gavras (Francie, 1970). Hrají Yves Montand, Simone Signoret.
Náměstek československého ministra zahraničních věcí Anton Ludvik má pocit, že ho někdo sleduje. Brzy poté je tento komunistický činitel zadržen. Ve vězení je mučen a na radu prokurátora se téměř přizná k činům, které nespáchal. Film od režiséra Costa-Gavrase je založen na pravdivém příběhu Artura Londona a ukazuje nejtemnější stránky stalinismu.

Neděle 12. května 18:30
SOCHY TAKÉ UMÍRAJÍ / DALEKO OD VIETNAMU
Chris Marker a dějiny

Sochy také umírají (30 min) Chris Marker a Alain Resnais (Francie, 1953).
Film je založen na otázce „Proč je africké umění vystavováno v Muzeu člověka, zatímco umění řecké či egyptské se nachází v Louvru?“ Oba režiséři poukazují na nedoceňování afrického umění v kontextu kolonizace. Film byl ve Francii 8 let zakázán jako útok na francouzský kolonialismus.

Daleko od Vietnamu (2h). Joris Ivens, William Klein, Jean Luc Godard, Claude Lelouch, Agnès Varda, Alain Resnais, Chris Marker (Francie, 1967).
Pod Markerovým vedením vznikl spoluprací několika pařížských režisérů dokumentární snímek o tom, jak všichni chtěli přispět k boji proti americké politice v jihovýchodní Asii.

úterý 14. května 18:30
JEDEN DEN ANDREJE ARSENEVIČE
Chris Marker a Andrej Tarkovskij

Jeden den Andreje Arseneviče (55 min). Chris Marker (Francie, 1999).
Portrét ruského filmaře a emigranta do Evropy Andreje Tarkovského. Film umně propojuje ukázky z jeho sedmi filmů. Po skončení projekce proběhne u sklenky vína prezentace monografie Chrise Markera od Davida Čeňka. Během celého cyklu bude kniha v prodeji na pokladně KINA 35.

Středa 15. května 18:30
ŠESTÁ TVÁŘ PENTAGONU
Chris Marker a šedesátá léta

Brzy na shledanou! (42 min) Chris Marker.
O stávce v roce 1967 v továrně Rhodiacéta v Besançonu, jež byla pro ně jakousi předzvěstí velkých květnových nepokojů v roce 1968.

Šestá tvář Pentagonu (27 min). François Reichenbach a Chris Marker (Francie, 1968).
Obrovská demonstrace ve Washingtonu DC proti válce ve Vietnamu.

2084 (10 min). Chris Marker (Francie, 1984).
100 let odborového hnutí ve Francii. Vizionářský a kritický dokument.

Ambasáda (22 min). Chris Marker
Státní převrat. Političtí odpůrci se utíkají ukrýt na velvyslanectví.

Informace ohledně tarifů a prodejní hodiny KINA 35 neleznete na http://www.ifp.cz/French-Collection-Chris-Marker

Projekt vznikl z iniciativy Francouzského institutu v Praze a za podpory Ondéo Suez.

Francouzský institut v Praze je multidisciplinárním kulturním centrem a jazykovou školou. Jeho cílem je přiblížit aktuální francouzskou kulturu, hostit nevšední projekty, uvádět odvážná a novátorská díla, iniciovat setkání mezi českými a francouzskými umělci a rozvíjet stále plodné vztahy mezi oběma zeměmi se silnou kulturní tradicí. Ponořte se do jedinečného frankofonního prostředí, a to prostřednictvím kina, mediatéky, galerie, knihkupectví a kavárny.


bez autora