R1 Goat
Právě hraje:
MIKE.H
11:45 - 12:00
on-line přehrávač
Divadelní maraton v X10

Divadelní maraton v X10

8.10. 2019 - Divadelní maraton se vrací do X10 a proběhne už v sobotu 12. října...

Mezinárodní projekt The 24 Hour Plays, který odstartoval před více než dvaceti lety na Broadwayi, se vrací do Divadla X10. Divadelní maraton, jehož principem je vznik několika krátkých her od napsání textu, přes nazkoušení až po večerní premiéry, uvede divadlo 12. října v 19:30. Večerem bude provázet divadelní novinář Martin Macháček.

První ročník se konal v Divadle X10 v roce 2017 a zúčastnila se ho česká autorská a režijní špička (např. dramatikové Egon Tobiáš, Tomáš Dianiška, René Levínský, režiséři Jan Nebeský, Jiří Pokorný, Jan Frič a další). Letošní druhý ročník se naopak zaměřuje na nastupující autorskou a režisérskou generaci: účastní se jej autoři David Košťák, Tomáš Loužný, Štěpán Vranešic, které doplní domáci autor Divadla X10 Ondřej Novotný a jeho souputník Tomáš Soldán, režírovat budou Alexandra Bolfová, Eva Lietavová, Silvia Vollmannová, Štěpán Gajdoš, Ondřej Štefaňák. Dramaturgický dozor a podporu poskytne René Levinský, který se jako autor zúčastnil prvního ročníku.

The 24 Hour Plays není divadelním maratonem pro diváky, ale pro tvůrce. Všichni účastníci se sejdou v pátek 11. října večer, proběhne sebeprezentace herců, autoři si vyberou konkrétní obsazení a potom celou noc píší zbrusu novou hru. Druhý den ráno si režiséři na základě krátké anotace vyberou text, aniž by znali jeho autora a herecký tým. To se dozví, až když jsou texty rozděleny mezi jednotlivé režiséry. Celý den se pak zkouší, a to podle pevných pravidel daných licencí projektu.

Autoři mají například zakázáno psát dlouhé monology, musí do svých her zakomponovat předměty, které jednotliví herci přinesou s sebou a které jsou také jedinou výtvarnou složkou inscenací. Režiséři nesmí používat žádné speciální kulisy nebo kostýmy a každá hra smí trvat maximálně dvacet minut. Přínosem projektu je pak propojování umělců napříč profesemi a vytváření podmínek pro vznik nových textů i inscenací.

O Divadle X10, www.divadlox10.cz

Divadlo X10 bylo založeno v roce 2013 současnou ředitelkou Lenkou Havlíkovou, kmenovou režisérkou Ewou Zembok a herečkou Annou Císařovskou. Od svého vzniku až do června 2018 působilo v budově Strašnického divadla na sídlišti Solidarita v Praze. Od září 2017 provozovalo divadlo i prostory Domu uměleckého průmyslu v centru Prahy, kam se po nedobrovolném opuštění Strašnického divadla v červnu 2018 plně přesunulo.

Divadlo X10 je otevřenou platformou nejen pro současné divadlo, ale i další druhy živého umění. Je sdružením tvůrčích osobností, usilujících o svobodné, kritické myšlení reflektující svět, ve kterém žijeme. Divadlo X10 nepracuje jen s existujícími dramatickými texty, ale iniciuje také vznik zcela nových divadelních her odpovídajících v maximální možné míře potřebám vyslovit vlastní autentický názor na aktuální společenské dění i univerzální otázky lidského bytí. Vyprávěním příběhů se dotýkáme podstaty lidské komunikace a vzniku společnosti

bez autora

reklama