BANCO DE GAIA V ROCK CAFÉ

BANCO DE GAIA V ROCK CAFÉ

2.11. 2019 - Banco de Gaia zakončív Prazeturné 30 Times Around the Sun....

Toby Marks aka Banco de Gaia ovlivnil elektronickou scénu tak jako málokdo. Před 30 lety se poprvé na londýnské klubové scéně objevil s unikátní fúzí ambientu, etnické hudby z celého světa, taneční elektroniky a psychedelie a od té doby spoludefinuje  jednu z tváří současné nejen taneční hudby. Kulaté výročí  oslaví letos na podzim na turné nazvaném 30 Times Around the Sun a Praze se dostalo privilegia tento projekt uzavírat. Jediným klubem, kde se v tomto rámci Banco de Gaia představí v Evropě tak bude 29. listopadu pražské Rock Café. Na tvůrčí kvas přelomu osmdesátých a devadesátých let Toby Marks vzpomíná: „Když jsem na konci osmdesátých let začínal jako Banco de Gaia, nikdo jiný na londýnské scéně nemíchal world music s elektronikou. Taneční hudbu jsem si zvolil jako svůj vyjadřovací prostředek, bavilo mne totiž míchat jednodušší beaty s něčím složitějším a komplikovanějším. Zdá se, že to docela klaplo.”.

Dodejme, že Toby Marks byl za své album Maya nominován na prestižní britskou Mercury Prize. Je znám i svými jasně definovanými postoji, které projevil jako jeden z prvních podporou nezávislosti Tibetu. Naposledy Toby Marks aka Banco de Gaia  nadchl české fanoušky před sedmi  lety na Colours of Ostrava.

Koncert v pražském Rock Café se uskuteční 29. listopadu 2019 od 21 hodin. Předprodej vstupenek v síti GoOut.

Za jménem Banco de Gaia se skrývá muzikant a umělec Toby Marks. Původně bubeník v metalové kapele začal koncem 80. let pro tvorbu vlastních songů využívat prvních samplovacích souprav a záhy se do elektroniky zamiloval. Vydobyl si uznání na poli ambientu a dubu, průlom znamenaly alba Maya (1994) s nominací na Mercury Prize a hlavně Last Train to Lhasa (1995). V něm také zazněl pro Markse typický sociální apel, byl jedním z těch, kteří díky osobní zkušenosti začali poukazovat na situaci Tibetu a praktiky čínského komunistického režimu. Nedílnou součástí jeho setů je od počátku také sofistikovaná vizuální složka s kvalitními projekcemi. Na kontě má celkem 7 studiových a jedno živé album, několik kompilací a reedicí. Poslední velmi dobře ceněné album The 9th of Nine Heart vyšlo v roce 2016, hostuje na něm například špičkový studiový hráč a legendární dlouholetý saxofonista Pink Floyd Dick Parry.

Odkazy:

Česká stránka ke koncertu a událost:
https://www.facebook.com/bancodegaiaprague/   
https://www.facebook.com/events/1297396250414517/

Předprodej:
https://goout.net/cs/koncerty/banco-de-gaia/gdfyd/+yfwql/

Stránky Banco de Gaia:
http://banco.co.uk/   
https://www.facebook.com/bancodegaia/    
https://www.youtube.com/user/bancodegaia    
https://twitter.com/bancodegaia

 

bez autora

reklama