CESTA ZA SVOBODOU

CESTA ZA SVOBODOU

20.9. 2019 - „Cesta za svobodou přes německé velvyslanectví“ Před 30 lety prchaly přes velvyslanectví SRN v Praze tisíce východoněmeckých občanů do západního Německa

Německé velvyslanectví oslaví toto výročí v sobotu 28. září festivalem „Cesta za svobodou“. „Když jsem přelezl plot velvyslanectví, poprvé v životě jsem se cítil svobodný. Německé velvyslanectví proto považuji za místo, kde jsem se znovu narodil,“ říká dnes o svém útěku z NDR do Spolkové republiky Německo v září roku 1989 přes pražské zastoupení SRN Jens Hase. Tak jako on to učinilo dalších přibližně 10 000 východoněmeckých občanů, kteří pak po delší či kratší době čekání ve stísněných prostorách na západoněmeckém velvyslanectví mohli odjet na Západ. 

„K pražskému velvyslanectví jsem se v roce 1989 dostal úplně náhodou, když se mě dvě kamarádky ptaly, jestli už jsem viděl, co se děje u německé ambasády. Šel jsem se tam schválně podívat a trochu jsem fotografoval. Měl jsem ale na jedné straně strach z Němců, na druhé straně z naší policie,“ říká dnes fotograf a aktivní pamětník událostí Josef Ptáček, bez jehož pomoci a fotografií by nemohly tisíce východoněmeckých občanů opustit tehdejší Československo. „Pak mě požádal jeden z diplomatů, zda bych mohl nafotit pasové fotografie pro uprchlíky, až dorazí pasy z Německa, a vzal mě dovnitř. Během několika dní se zahrada naplnila z 500 na 3 000 osob. Nikdo ale nevěděl, jak celá situace skončí,“ dodává Josef Ptáček.

Nakonec vše vyřešila diplomatická jednání a příjezd tehdejšího západoněmeckého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera. Po zdlouhavých jednáních mezi oběma německými vládami mohl Genscher dne 30. září 1989 oznámit lidem čekajícím na zahradě Lobkovického paláce, že se podařilo vyjednat jejich odjezd do Spolkové republiky Německo, a že mají tudíž volnou cestu na Západ. „Přišli jsme k vám, abychom vám sdělili, že dnes budete moci vycestovat, “ pronesl tehdy Hans-Dietrich Genscher z balkonu Lobkovického paláce.

Hned ten večer odjely z pražského libeňského a hlavního nádraží vlaky s východoněmeckými občany do západoněmeckého příhraničního města Hof, kde je nadšeně vítali jejich příbuzní, ale i zcela cizí občané ze západního Německa. Cesta ale přesto znamenala nejistotu, protože východoněmecký režim si kladl podmínku, že vlaky s uprchlíky musí projet přes území NDR.

cestazasvobodouZUG.jpg

Lobkovický palác, v němž velvyslanectví sídlí od roku 1974, se tak stal významným místem novodobých německých a evropských dějin na cestě ke sjednocení jak Německa, tak Evropy.

Německé velvyslanectví zve na festival „Cesta za svobodou“ v sobotu 28. září 2019 od 14 do 19 hodin.

https://prag.diplo.de/

bez autora

reklama