R1 Goat
Právě hraje:
THE WORKOUT
22:00 - 23:59
on-line přehrávač
Zažít město jinak

Zažít město jinak

10.9. 2019 -

Sousedské slavnosti Zažít město jinak oživí na 130 ulic v Praze a v dalších městech

 PRAHA - V sobotu 21. září se ulice Prahy i dalších 30 měst promění v divadelní jeviště, pódia pro hudebníky, místa pro dílny, dětské hry i setkání pamětníků. Koná se totiž 14. ročník sousedských slavností Zažít město jinak v režii spolku AutoMat a samotných sousedů. K letošnímu tématu „Ulice bez opony“, které odkazuje k výročí pádu železné opony a sametové revoluci, se připojilo 85 pražských ulic, náměstí a zákoutí a také dalších 30 měst.

 „Koncept Zažít město jinak láká každý rok stále víc organizátorů. Jsou to často jednotlivci nebo party kamarádů, kteří se zajímají o své okolí a chtějí uspořádat akci pro sousedy nebo třeba upozornit na nějaký problém daného místa,” říká vedoucí Zažít město jinak Martin Šotola. „Většina z nich se pak angažuje i během roku,” dodává. Tak jako členové iniciativy  Probuďme Nusle, který letos vrátí sousedské slavnosti do této oblíbené lokality: „Provozujeme třeba komunitní zahradu, organizujeme sousedský běh Podnuselák, jednáme s úřady Prahy 4 a tlumočíme jim přání nuselských obyvatel. Snažíme se probouzet komunitní život a vytvářet silné sousedské platformy,” popisuje Petr Stadler z nuselského spolku.  

 Ulice bez opony

 Jak originálně uchopí organizátoři slavností v jednotlivých ulicích letošní téma Ulice bez opony?V Prachaticích například na 80. léta a sametovou revoluci zavzpomíná Bohumil Harmonický alias Míra Crha, šumavský rodák a organizátor protirežimních akcí. V Prachaticích budou také debatovat o proměnách města socialitickou výstavbou nebo připraví retro módní přehlídku. Na pražském Strossmayerově náměstí se organizátoři dlouhodobě zaměřují na osudy lidí, kteří zůstávají na okraji veřejného zájmu - seniorů, umírajících, osob chudých, bez domova nebo s psychickými problémy. Podle svých slov letos doufají, že se jim podaří oponu dělící je od „běžného obyvatelstva” nejen poodkrýt, ale i odstranit. V kostele U Klimenta bude k vidění výstava Osobnosti evangelického disentu, v Komunitní zahrádce Paletka si budou připomínat recepty i hry našeho dětství a připraví i výstavu plakátů z roku 1989, na Stírce bude k vidění výstava originálních fotografií Václava Havla a Karla Kryla. Tématu „opony” se dotýká také promítání filmu O slavnosti a hostech ve strašnickém parku Františka Suchého.

 Sousedští předskokani

Vůbec prvními vlaštovkami jsou už 7. září Nymburk a 8. září Řepy. V Praze pak Zažít Strašnice 14. září, stejně jako zřejmě největší pouliční slavnost ročníku Zažít Americkou jinak, kde na Americkém náměstí vystoupí i DJs Radia 1

11:00 - 13:00 - Zdeněk Hnyk

15:00 - 17:00 - Rao Uppaluri

19:30 - 21:30 - Lukáš Vydra

 

 Staňte se duší svého města

Organizátory sousedských slavností můžete také přímo podpořit svým darem. Akce pro návštěvníky vždy byla a bude zadarmo, ale vyžaduje měsíce práce několikačlenného týmu. Vyřizování záborů komunikací, propagačních materiálů pro všechny zapojené lokality i komunikace s úřady - to je jen zlomek toho, co AutoMat v souvislosti se Zažít město jinak řeší. Přispějte na úspěšný průběh slavností a staňte se duší svého města. Klikněte na www.stansedusimesta.cz.

 Zažít město jinak se koná v rámci Evropského týdne mobility. Kompletní program i seznam všech lokalit najdete na www.zazitmestojinak.cz.

bez autora

reklama