Kašpar! Klubovna! Košt! aneb letní speciál v našem sklepě

Kašpar! Klubovna! Košt! aneb letní speciál v našem sklepě

9.9. 2019 - Povídkový večer s koštem! Večer nejen s vínem, ale určitě o vínu! A taky o lidech, kteří jdou do všeho naplno. Vybrané (dnes už) klasické folklorní vyprávěnky slováckého „kronikáře“ Zdeňka Galušky, které patří k dobrému moravskému vínu či slivovičce...

Slovácko sa súdí a jeho pokračování Slovácko sa nesúdí autora Zdeňka Galušky jsou smyšlené kroniky veselých historek. První je od slováckých soudů a druhá jsou povídky ze života, vedle smíchu v nich má své opodstatněné místo i ponaučení. Cesta ke čtenářům nebyla jednoduchá, jak by se mohlo zdát, čtyři nakladatelství odmítla vydat regionální věc od neznámého autora psanou slováckým nářečím. Přesto kniha v roce 1947 vyšla nákladem 3 200 výtisků v nakladatelství Průboj – K. Smolka, Brno, a přes počáteční těžkosti si cestu ke čtenářům našla. Svoji druhou, dlouho očekávanou knihu „Slovácko sa nesúdí“, která je volným pokračováním knížky první, vydává Galuška v roce 1972 v nakladatelství Mladá fronta nákladem 100 000 výtisků, počátkem roku 1973 vychází v novém vydání dalších 50 000 exemplářů.

Nápad na jevištní adaptaci „Slovácka“ vznikla nad myšlenkou vytvořit „něco“, co by bylo šito na míru Klubovně a létu. „Něco“ co by v Čechách bylo exotické, co by nemělo pivní odér, co by v sobě nemělo relativizování. „Něco“, co není divadlo s obrovskou scénou, co je spíš rozmarným nápadem než vykalkulovanou inscenací. Co by mohla být i trochu událost pro herce a snad trochu jiný zážitek a jinak strávený čas pro diváky. Něco, k čemu by se hodilo v hledišti ve velkém konzumovat víno. Něco, při čem dostanete chuť konzumovat velké množství vína…. a kyselejch okurek a špeku a domácího chleba. A když jsme si tyhle všechny podmínky vložili do hlav, napadlo nás Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí jako nekompromisní výsledek. Naším úmyslem je přenést diváka nebo jeviště (bude záležet na konkrétním hracím prostoru) do slováckého sklepa, kde Zkušený, jeho Galánečka a jejich synovec Mladý, sedí společně s diváky nad bezedným džbánem vína. A povídá se. A s množstvím vypitého vína nabírají historky na fantastičnosti. A zajídá se špekem. A letní večer je příjemně vlahý. A do srdce vstupuje radost (jak se píše o víně v těch „evanjéliích“),“ říká Filip Nuckolls, režisér a autor dramatizace.

Humor Zdeňka Galušky je možná pro někoho příliš krutý. Nicméně mnoho teoretiků humoru tvrdí, že dobrý humor má být krutý. U Galušky je však projevem paradoxně životního optimismu. Prostředí „jeho Slovácka“ není zdaleka ideální krajinou. Pod jednotlivými příběhy prosakuje obraz ne zcela bohatého, spíše chudého, kraje, kde je život a uživení se tvrdé. Humorné drsné až kruté příběhy, které si mluvčí zdatně proti realitě vylepšují, nám připomínají, že život stojí nade vším a z těžkostí a nespravedlností všedních dnů se tím pádem nemá cenu pos…t.

Zdeněk Galuška (1913 Uherský Ostroh - 1999 Nivnice)
Malíř, spisovatel a lidový vypravěč, autor slavných povídkových knížek z Moravského Slovácka. Od mládí hrál na housle, maloval slovácké figurky a ornamenty, na čas jej uchvátilo i divadlo - v rodném městě vedl ochotnický soubor. Jeho knížky vznikaly na podkladě autentických příběhů: v Uherském Ostrohu mu známí od tamního soudu, umožnili navštěvovat přelíčení, odposlouchané příběhy a scénky pak používal při psaní povídek a soudniček v nářečí. Ty vycházely od poloviny 30. let v Moravských novinách. První knižní vydání humorných příhod ze života Slovácka vyšlo pod názvem Slovácko sa súdí v roce 1947. Jiný osud měla kniha Slovácko sa nesúdí, která vyšla v roce 1972 a která přivedla na scénu dnes už legendárního strýca Pagáča. Tuto postavu autor vymyslel, vytvořil, namaloval, vdechl jí duši, a teprve potom pro ni vymýšlel příběhy. Povídky následně vycházely v dalších vydáních: z roku 1977 pochází knížka Stařeček Pagáč vyprávjajú, která obsahuje vybrané povídky z obou knih; souhrnné vydání vyšlo v roce 1981 pod názvem Slovácko sa súdí aj nesúdí.

Obě knihy posléze velice zpopularizoval stejnojmenný televizní seriál Slovácko sa nesúdí scenáristy Petra Tučka, v němž hlavní roli strýca Pagáča ztvárnil slovenský herec Jozef Kroner, kterému zdatně sekundoval Oldřich Velen.

Od roku 1945 žil Zdeněk Galuška v Brně, kde předtím v roce 1942 absolvoval Školu uměleckých řemesel (ŠUŘ). Poslední dny života strávil společně s manželkou v Nivnici. Připravovanou knížku, která se měla jmenovat Od kolébky po fajku už nedokončil, zemřel 13. února 1999 ve věku 85 let.

Premiéra 23. srpna 2018 ve 20:00 v Kašpar Klubovně.

Hrají - EVA ELSNEROVÁ; ADRIAN JASTRABAN / PETR HALÍČEK; DANIEL ONDRÁČEK
Dramatizace / Režie - FILIP NUCKOLLS
Výtvarná spolupráce - RADKA JOSKOVÁ
Dramaturgická spolupráce - JAKUB ŠPALEK, LENKA BOČKOVÁ

123. premiéra spolku Kašpar

www.divadlovceletne.cz

bez autora

reklama