Gergely László a Katarina Šević v Artwall Gallery

Gergely László a Katarina Šević v Artwall Gallery

4.9. 2019 - Výstava proběhne od 2. září – 15. listopadu 2019 v galerii Artwall, na nábřeží kpt. Jaroše a Edvarda Beneše v Praze...

Artwall 2019
Gergely László (Tehnica Schweiz) a Katarina Šević: 
Zákaz vycházení – Pražská verze

Výstava je pořádána v rámci Fotograf Festivalu #9 Archeologie euforie: 1985-95

Prezentace s účastí umělců, proběhne 9. října 2019 v 19:00 v Centru pro současné umění Praha, Dukelských hrdinů 500/25a, Praha 7.

Svět buffonů vzhůru nohama

Koláže, které Gergely László a Katarina Šević prezentují v galerii Artwall, ukazují groteskní pokřivené tělo jako metaforu vzestupu násilí a agresivity patrné v dnešní společnosti. Autoři čerpají inspiraci z tradice bouffonů – šašků známých z mnoha kulturních tradic, které propagoval francouzský performer a zakladatel školy fyzického divadla Jacques LeCoq. Podle něj tyto monstrózní postavy „přicházejí, aby nám rozmanitým způsobem ukázaly naši vlastní hloupost. Předvádějí naši společnost, moc, vědu a náboženství formou „bláznovství“, která jsou řízena podle přísných pravidel, kde ten nejbláznivější řídí ostatní a vyhlašuje válku, protože se nudí. “

Tyto postavy, které se na nás šklebí z kamenných rámů pod Letnou, pocházejí ze světa vzhůru nohama. Tento svět se však bohužel příliš neliší od našeho, kde si mocní najímají soukromé milice a nejrůznější občanské hlídky „chrání pořádek“, ale ve skutečnosti spíš často představují hrozbu a šíří násilí a agresi.

„Sérii koláží bouffonských postav je možné číst jako scénáře pouličního divadla v ulicích Prahy. Představují gesto namířené proti rozmáhající se militantnosti, agresivitě a toxické maskulinitě, která v současnosti ohrožuje svobodu ve veřejném prostoru měst," říkají umělci o svém projektu.

Výstava je pokračováním projektu The Curfew, pouličního představení realizovaného v Budapešti v roce 2017, které prostřednictvím groteskního humoru vzdoruje náladě politické a občanské frustrace a pasivity.

Umělci: www.katarinasevic.comwww.tehnicaschweiz.com
Více informací: www.artwallgallery.cz

bez autora

reklama