R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
00:00 - 06:00
on-line přehrávač
V břiše velryby - Mezinárodní divadelní projekt

V břiše velryby - Mezinárodní divadelní projekt

1.8. 2019 - Každoroční Mezinárodní divadelní site specific projekt, který Divadlo Continuo pořádá již od roku 1997, se letos uskuteční v prostorách bývalé městské vodárny v Písku. Představení se konají od 8. do 15. srpna vždy od 20:30.

23. Mezinárodní divadelní site specific projekt Divadla Continuo vzniká tento rok v koprodukci se Švestkovým Dvorem, z.s.  Tvůrci si pro letošní ročník vybrali prostory bývalé městské vodárny v Písku, jejíž historie sahá až do roku 1901, a jež fungovala až do podzimu loňského roku.

Jen sto metrů od budovy vodárny stojí ve svahu opuštěná a chátrající vila. V ní prožila svoje dětství a mládí písecká rodačka Dagmar Šimková (nar. 1929), politická vězenkyně československého komunistického režimu, která byla zatčena ve svých 23 letech v roce 1952 a ve vězení strávila 14 let. Po propuštění a srpnové okupaci Československa emigrovala v roce 1968 společně s matkou do Austrálie. Po roce 1989 se do Československa několikrát vrátila. O svém zatčení, výsleších a o letech strávených v komunistickém vězení napsala knihu „Byly jsme tam taky“.

„Příběh Dagmar Šimkové jsme vybrali jako připomenutí konkrétního lidského osudu, podobného příběhům desítek a stovek jiných odvážných jedinců, kteří se rozhodli nepodlehnout většinovému mlčení a trpnému přihlížení nespravedlnosti. Kteří našli odvahu vzdorovat nesvobodnému nesouladu myšlení, mluvení a konání a odhodlali se k veřejně projevenému, osobně svobodnému postoji vůči totalitnímu režimu s vědomím logických následků“, vysvětluje výběr tématu Pavel Štourač, umělecký vedoucí souboru a režisér výsledné inscenace.

„Propojení bývalé funkcionality budovy s konkrétním osudem Dagmar Šimkové, stejně jako kontexty se současnou společenskou a politickou situací jsou výchozí materií připravovaného projektu“, dodává Pavel Štourač.

Název projektu odkazuje k výkladu Josepha Campbella, který břicho velryby považuje za symbolické místo, kde člověka pohltí neznámo; místo, ve kterém se rodí hrdina, člověk schopný vzdorovat osudu, době, strachu, či totalitě.

Na umělecké části projektu se vedle členů Divadla Continuo a jeho dlouhodobých spolupracovníků podílí účastníci z 12 zemí Evropy i zámoří, kteří po dobu 4 týdnů pracují na vytvoření výsledné inscenace. Scénografické řešení projektu vzniká ve spolupráci Heleny Štouračové, Jakuba Štourače a Filipa Bednára, hudební kompozici pro inscenaci vytváří společně s účastníky projektu švýcarský kontrabasista a skladatel Hannes Giger.

Divadlo Continuo je mezinárodní divadelní soubor založený v roce 1992. Práci Divadla Continuo je prakticky nemožné žánrově zařadit. Ve svých projektech propojuje pohyb, tanec a fyzické herectví s postupy loutkového divadla, živou hudbou a výraznou výtvarnou stylizací. Toto vše pak vytváří nezaměnitelnou poetiku a jedinečnost jednotlivých inscenací.

Mezinárodní divadelní site specific projekty pořádá každoročně již od roku 1997, vždy ve vybrané nedivadelní lokalitě jihočeského kraje.Během více než dvaceti let vypracovali členové divadla soubor svébytných tvůrčích divadelních postupů a principů, se kterými jednotlivé projekty vytváří. Patří mezi ně zpracování historie a současného kontextu místa, stejně jako témat, které tyto kontexty nabízí a zejména pak příběhy lidí, kteří v daném místě pracovali, nebo žili v její blízkosti.

Projekt vzniká ve spolupráci s Galerií Sladovna a městem Písek, za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Jihočeského kraje a Nadace Život umělce.

Představení V břiše velryby
8. – 15.8. 2019 vždy od 20:30
STARÁ VODÁRNA, PÍSEK 

Doprovodné akce k projektu ve spolupráci s Městskou knihovnou Písek:
24.7. – 16.8. 2019
Výstava o Dagmar Šimkové – „Ta krásná holka z vily nad řekou“
Městská knihovna Písek
10.8. 2019 od 16:00
Městská knihovna Písek
Beseda za účasti uměleckého vedoucího Divadla Continuo Pavla Štourače, pamětnice Hany Truncové, která byla vězněna spolu s Dagmar Šimkovou, a píseckého historika a spisovatele Pavla Sekyrky, jehož otec byl rovněž politickým vězněm.

Videotrailer k projektu: https://youtu.be/KRIBX8N8B5A

Vstupenky na představení v předprodeji v síti GoOut, také pak na místě 1 hodinu před začátkem představení.

https://goout.net/cs/verejny-prostor/stara-vodarna-pisek/hvkd/

Ceny vstupenek:
předprodej 260,- / zlevněné 190,- (senioři, studenti, ZTP)
na místě: 290,- / zlevněné 220,- (senioři, studenti, ZTP) 

Místo: Písek, Stará vodárna Písek
GPS:  49.3072569N, 14.1270783E 

bez autora

reklama