R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
01:00 - 09:00
on-line přehrávač
EASI CUP 2019

EASI CUP 2019

9.7. 2019 -

Bez předsudků o duševním zdraví s fotbalovým míčem

EASI Cup 2019 bez předsudků! je sportovně osvětová událost nejen pro lidi s duševním onemocněním.  V červenci 2019 proběhne mezinárodní fotbalový turnaj s účastí 22 týmů z 13 evropských zemí. Akci pořádá Fokus Praha ve spolupráci s evropskými organizacemi E. A.S. I. a ENALMH ve dnech 15. až 20. července 2019 v Praze. Záštitu převzal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Patronem této události je Vladimír Šmicer. Fotbalový turnaj proběhne ve sportovním areálu Pražačka. Současně ve spolupráci s Českou asociací fotbalových hráčů a projektem Čistá hlava otevíráme celospolečenskou diskusi o duševním zdraví.

Hlavní manažer letošního ročníku Jan Drobný k tomu říká: "Pro Fokus je to hlavně příležitost uspořádat mezinárodní akci, která má potenciál hned několika přesahů. První je propagace zdravého životního stylu a pohybu jako takového. A to jak pro uživatele našich služeb, tak i všechny okolo. Hýbat se je prostě zdravé, snižuje to riziko propuknutí hned několika nemocí atd. Pohybové aktivity, konkrétně ty skupinové mají i velký sociální význam. Rozhodli jsme se, že s fotbalovým turnajem taky rozjedeme osvětovou (destigmatizační) kampaň ...bez předsudků!!!, která má za cíl oslovit širokou populaci. Fotbal je společenský fenomén, má ho rádo spousta lidí, a hlavně stojí nad všemi společenskými bublinami. Je jedno, jestli jsi vpravo, ve středu nebo vlevo, jestli ti je 10 nebo 70 let, jsi katolík nebo satanista, právník nebo sociální pracovník či asistent prodeje v supermarketu. Spojuje tě jediné – fotbal. Osobně si myslím, že Fokus Praha je skvělý v poskytování komplexních služeb, ale je důležité pracovat i s lidmi, co žijí kolem nás a nejsou uživateli našich služeb. Musíme usilovat o to, aby se pojem duševní nemoci/zdraví stal součástí běžných společenských debat. Jako důležité také vidím, aby lidé věděli, že existují místa, kde si mohou říci o pomoc, když ji potřebují, a aby za slovem schizofrenie nehledali nebezpečí atd. A já věřím, že fotbal je jeden ze skvělých informačních kanálů, jak tyto informace šířit."

Akce vyvrcholí společenským večerem v Pražské křižovatce, v kostele sv. Anny, která 19. července od 19:00. Na tomto setkání proběhne vedle vyhlašování cen fotbalového turnaje Easi Cupu i představení osvětového videospotu, který vznikl ve spolupráci Fokusu Praha a České asociace fotbalových hráčů.

 Smyslem akce je upozornit na téma duševního zdraví. V ČR si ročně vezme život na 1500 lidí, což představuje čtyři ztracené životy denně. Některé studie udávají, že až u 90 % dokonaných sebevražd je možné identifikovat nějaké duševní onemocnění. Jen se nikdo z nich neobrátil o pomoc. V naší společnosti je totiž duševní onemocnění stále tabu.

Předsudky společnosti a stigma lidí s duševním onemocněním stále přetrvávají. Přitom lidé se zkušeností s duševním onemocněním vnímají často stigmatizaci jako větší problém než samotnou nemoc,“ říká Petr Hudlička, ředitel Fokusu Praha.

Pojďme otevřeně, a hlavně bez předsudků mluvit o duševním zdraví,“ vyzývá Vladimír Šmicer, fotbalová osobnost a patron EASI Cupu 2019.

To je důvod, proč jsme se rozhodli vytvořit evropskou síť, která má institucionální podobu a konkrétně se zaměřuje na propojení sportu a tělesné aktivity s duševním zdravím. Touto cestou může naše síť vyslat zprávu po celé Evropě a podpořit organizování podobných aktivit napříč Evropou,“ konstatuje Nikos Andropoulos, tajemník ENALMH, který EASI cup přijede v červenci podpořit osobně.

Sledujte nás na FB EASI CUP 2019 a dozvíte se víc. Pomozte nám tvořit společnost …bez předsudků!

www.easicup2019.cz
www.fokus-praha.cz

bez autora

reklama