R1 Goat
Právě hraje:
INTRO
00:00 - 01:30
on-line přehrávač
Nefestík po desáté

Nefestík po desáté

8.6. 2019 - Již příští víkend se bude v Nepomuku na jižním Plzeňsku konat multižánrový festival Nefestík. Program akce nabídne přes 40 interpretů z oblasti hudby i divadla a více než dvacet filmových titulů.

Žánrově se festival pohybuje v širokém poli alternativní hudby a nezávislé filmové tvorby, soustředí se zejména na nové zajímavé objevy. Nefestík je benefiční a vstupné je dobrovolné.

Ve dnech 14.-16. června se v městečku Nepomuku v jihozápadních Čechách uskuteční programově nejbohatší a stylově nejrozmanitější kulturní podnik, jaký v něm každoročně odehrává. Multižánrový hudební, filmový a divadelní festival Nefestík oslaví letos jubilejní desátý ročník. Akce se koná v malebném areálu Zelenohorské pošty, významné nepomucké památky, jejíž nejrůznější zákoutí vytvářejí kulisu hned několika scén vystoupení se tak odehrávají na zahradě, nádvoří ve sklepení či nově v barokních stájích.

Hlavní složku programu festiválku představuje hudba. Kapel či živých hudebních projektů najdeme v třídenním rozpisu na půl druhé desítky. Obdobný počet obsáhne i seznam jmen DJů. Pro letošní rok prošly sítem dramaturgie festivalu například plzeňské Lusky, garage-rock´n´ rollová partička, která hraje sice jen necelý rok, ale na svém kontě má již dvě EP, dále rakovničtí Manon Meurt, shoegaze kapela kombinující vrstvené noisové kytarové plochy, hypnotickou basovou linku a zasněné vokály zpěvačky Kateřiny Elznicové, nebo pražští Shakk-Attack s těžkým dubovým zvukem z londýnského undergroundu doplněným jazzující dechovou sekcí. Komponované vystoupení Tři barvy folku představí tvorbu tří různých písničkářů, konkrétně Michala Willie Sedláčka, Petra Petit Boháče a Hynka Kočího. Strakoničtí Delusion přináší ochutnávky z ranku nabroušeného hardcore/punku. Sukulent Sound z Kamenice nad Lipou naproti tomu fůzují etnické vlivy z orientu, Afriky či Karibiku s funkem a hip-hopem. Novinkou je i plzeňská art-rocková skupina Radosta, jejíž tvorba je inspirována kultovní filmovou komedií Kulový blesk. Z největší dálky, až z polské Wrocławi, dorazí reggae-dubový projekt Dubrising. Po něm zakončí sobotní večer písečtí JZLF (alias Jablko znetvořené lidským faktorem), kteří kombinují veselé ska a energický punk. Nedělní hudební program je již jen zcela relaxační, nesoucí se zejména v houpavých rytmech reggae. Mezi vystupujícími posledního festivalového dne tak nalezneme charismatickou zpěvačku Kateřinu Becherovou s novým projektem Bechy & Fee nebo projekt nestora české reggae a world music Karla Babuljaka Chichimeků.

O žánrově rozmanité afterparty na dvou stagích se postarají DJ z Plzně a okolí mezi nimiž nesmí chybět stálice festivalu Bombash, dále Pavel Pat, Daniel Cloud, po letech se vrací Neuf, který již pověsil DJing na hřebík, ale kvůli desátému ročníku se opět postaví za gramofony, Payaman, Cycotron, Full Contact a psychedeličtí Jíra Fíra a Elien. Z Prahy potom dorazí Raggajungle.cz Showcase ve složení DJ Rich, DJ Hundread, MC Dave Trumpeteer a MC Zachy. O psychedelické dekorace a psytrance sety se postarají pánové z WizArts Jenda Legenda a Jonah Moses. Samozřejmě nesmí chybět ani zástupci pořadatelů z Nepal Sound System. Posledními členy početné DJ rodiny jsou Selector Boldrik a Dub Colectiv, kteří přivezou i svůj nový sound system.

Nefestík není ovšem jen hudební festival, ale také festival divadelní. Letos tak opět přivítá kritikou oceňovaný Teatr Novogo Fronta v čele s Irinou Andreevou, který zahraje rodinné představení Ademenato! o vlivu člověka na digitální vysílání, nebo Divadelní jednotu Brázda s pásmem absurdních skečí. Dále vystoupí karlovarské Divadlolo s interaktivní hrou Tucet nebo George Konečný s IMPROzápasem. Chybět nebude slam poetry ani loutkové divadlo pro děti Tomáš Podrazil zahraje v sobotu po poledni pohádku Golem. V sobotu vystoupí též nepomucká taneční skupina Shahinez.

Filmovou sekci představují letos zejména dokumenty z filmového festivalu Jeden svět doplněné Ozvěnami Ekofilmu a amatérskou tvorbou. Dramaturgie vybrala například snímek Bohu žel, mapující osudy šesti uprchlíků v Česku, či tematicky blízké Město duchů o hrůzách války v Sýrii od oskarového režiséra Matthewa Heinemana nebo queer dokument AsexualLOVE Evy Lammelové. Promítat se bude též snímek Radikální od slova radix z loňských tvůrčích rezidencí TRN od Martiny Malinové z FAMU nebo korejský film Stát se tím, kým jsem byl.Součástí programu festivalu bude i zahájení výstavy prací studentů pražské UMPRUM v prostoru Otevřené galerie Zelenohorské pošty.
Pro návštěvníky je připraveno bohaté občerstvení - a to složené zejména z veganských receptů, včetně oblíbeného sojového guláše pana domácího. U táboráku nebude ovšem chybět ani tradiční buřtotéka nabízející špekáčky hned z několika malých regionálních řeznictví.

Festival je celovíkendový, takže se počítá i s možností přespání. Na zahradě Zelenohorské pošty každoročně vzniká stanové městečko. Místo pro stan je poskytováno návštěvníkům festivalu bezplatně.

Akce je benefiční, to znamená, že její výtěžek, který pochází zejména z dobrovolného vstupného, poputuje na dobročinný účel. O tom, jaký konkrétně, rozhodnou sami návštěvníci v participativní anketě.

Profily vystupujících a další informace na http://nefestik.cz
FaceBook: https://www.facebook.com/nefestik/

PROGRAM NEFESTÍKU:

PÁTEK:


Main stage
18:00 Snyder (garage-schlager)
19:00 Sukulent Sound (funk-world music)
20:30 Delusion (HC)
22:00 Shakk-Attack (heavy dub)

Stable stage
17:00 Bohu žel (dokumentární film z festivalu Jeden svět)
19:30 Divadlolo: Tucet (neopakovatelné divadelní představení)
21:00 Tři barvy folku: Michal Willie Sedláček, Petr Petit Boháč a Hynek Kočí (folk)

Bar stage
23:00 Selector Boldrik (reggae)
01:00 Dub Colectiv Sound System (dub)
04:00 Full Contact (breakbeat, disco)

Undergroud stage
23:00 Bombash (raggajungle)
01:00 Wlado (drum and bass)
02:30 Jandy (drum and bass)
04:00 Cycotron (drum and bass)

SOBOTA:

Main stage
12:00 BJB (folk?)
13:00 Tomáš Podrazil: Golem (loutkové divadlo nejen pro děti)
14:00 Lusky (garage-rocknroll)
15:30 Radosta (rock)
17:00 Teatr Novogo Fronta: Ademenáto! (pohybové divadlo)
18:30 t.b.a.
20:00 Manon Meurt (shoegaze-dream pop)
21:30 Dubrising /PL/ (reggae)
23:00 JZLF (ska-punk)

Stable stage
09:00 Kola versus auta (dokumentární film z festivalu Jeden svět)
11:00 Město duchů (dokumentární film z festivalu Jeden svět)
13:00 Stát se tím, kým jsem byl (dokumentární film z festivalu Jeden svět)
15:00 Shahinez (oriental dance)
15:30 Ozvěny EKOFILMu: Aghanashini (lyrický dokumentární film)
16:10 Ozvěny EKOFILMu: Les (dokumentární film)
16:50 Ozvěny EKOFILMu: krátké filmy (dokumentární a animované filmy)
18:00 IMPROshow (divadelní improvizace)
20:00 Slampoetry exhibition: Dr. Filipitch, Lef L’Leviatan, Tomáš Valek, Pí, Herr Tutter (slampoetry)
22:00 AsexuaLOVE (dokumentární film z festivalu Jeden svět)

Bar stage
10:00 Bombash (chillout, psybient, psydub)
12:00 pauza
00:00 Raggajungle.cz (DJ Rich, MC Zachy, MC Dave Trumpeteer, DJ Hundread)
02:00 Payaman (raggajugle)

Undergroud stage
// deco by Jonah Moses (WizArts) //
21:30 Pavel Pat (techno)
22:45 Neuf (old school vinyl techno)
00:00 Daniel Cloud (techno/acid techno)
01:15 Jíra Fíra (psychedelic techno)
02:30 Jenda Legenda & Jonah Moses (full on, goa)
04:00 Elien (darkpsy)

NEDĚLE:

Main stage
13:00 Bechy (blues/reggae)
14:30 Divadelní jednota Brázda (divadelní skeče)
16:00 Jahtec Jammin' Job (reggae)
17:30 Chichimeků (reggae)

Stable stage
08:00 Filmy studentů FAMU 2017
10:00 Žena Růže Píseň Kost (absolvenstký film z FAMU)
10:30 Radikální od slova Radix (film z TRN 2018)
11:00 Ozvěny EKOFILMu: Krajina v tísni (dokumentární film)
12:00 Ozvěny EKOFILMu: Neviditelná vlákna (dokumentární film)
13:15 Zlatý úsvit, jak to vidím já (dokumentární film z festivalu Jeden svět)
15:15 Mexiko aneb Nepál na cestách (autorský dokument  Romana Berkovce, beseda s účastníky zájezdu)
16:00 Projekt Babička (dokumentární film z festivalu Jeden svět)
18:00 Co se nenosí (dokumentární film z festivalu Jeden svět)

Bar stage
11:00 Nepal sound system (dubwise, roots reggae)
13:00 pauza
19:00 The Mighty Survivors (afterparty)

bez autora