R1 Goat
Právě hraje:
INTRO
00:00 - 01:30
on-line přehrávač
PŘEHLÍDKA FILM IS GREAT OSLAVÍ 100 LET BRITSKÉ AMBASÁDY

PŘEHLÍDKA FILM IS GREAT OSLAVÍ 100 LET BRITSKÉ AMBASÁDY

6.6. 2019 - Pražské kino Lucerna a nové kino EDISON Filmhub představí od 10. do 16. června Přehlídku britského filmu (British Film Fest). Ta uvede 6 premiérových titulů a dalších 10 filmů z produkce Velké Británie. Filmové projekce doplní nabídka další desítky snímků dostupných online na VOD platformě...

Přehlídka FILM IS GREAT
oslaví filmovými novinkami 100 let britské ambasády v Praze
a otevře nové kino EDISON

Když se dnes řekne Británie, myslí se Brexit. Ale o tom přehlídka Film is GREAT nebude.  Našich 6 premiér a více než 20 filmů je oknem do obrovské britské filmové knihovny.         

Přehlídku pořádáme na ose Lucerna – Edison – Letní kino Be2Can. Lucerna je tradiční místo filmových premiér, Edison je zbrusu nový Filmhub. Film is GREAT je příspěvkem ke stoletému výročí přítomnosti britské ambasády v Praze, oslavou soudržnosti a kontinuity.

Společně jsme přečkali nacisty, komunisty i ranné kapitalisty, a přečkáme i dnešní euro brit hip hop. Film is GREAT je rozhodně IN a ne OUT.

Vítejte na jeho prvním ročníku!

Ivan Hronec, ředitel Film Europe


Festival je jednou z mnoha akcí, na nichž se partnersky podílíme, a ukazuje rozmanitost britsko-českých vztahů v minulosti i současnosti. Oslavou toho, co jsme už společně dokázali, dáváme najevo naše odhodlání rozvíjet i spolupráci budoucí. Během festivalového týdne promítneme na různých místech Prahy 16 filmů. Některé z nich jsou britské produkce, některé mají britské režiséry a herce, některé vyprávějí britské příběhy. Všechny ale ukazují pestrost a sílu britského filmu a témata, která jsou s ním spojená – od adaptací Shakespeara či Brontëové až ke skotské hudební rave scéně 90. let.

Nick Archer, britský velvyslanec v České republice

FILM IS GREAT 10. – 16. 6. 2019

Zahajovacím filmem přehlídky bude v pondělí 10. 6. v 18:00 v kině Lucerna novinka BEATS režiséra Briana Welshe, novodobého následovníka Dannyho Boyla a jeho legendárního Trainspottingu. Zasazen do prostředí skotského městečka v raných 90. letech, film plný rave hudby přináší autentický příběh o bolestném i radostném dospívání v době zrodu britské freeparty scény.

Dalším premiérovým titulem bude britsko-německý BRANKÁŘ o legendárním fotbalistovi Manchester City Bertu Trautmannovi, který se v poválečné Anglii prosadil navzdory svému německému původu.

Dokument SPITFIRE (režie David Fairhead, Ant Palmer) uvede příběh legendárního letounu, který změnil běh světových dějin. Film vyprávěný posledními dosud žijícími veterány druhé světové války ohromí fantastickými záběry z ptačí perspektivy i vzácnými digitálně upravenými archivními záznamy ze čtyřicátých let.

Koprodukční snímek FLORENCINO KNIHKUPECTVÍ (režie Isabel Coixet) s hereckým trojlístkem známých tváří – Emily Mortimer, Patricia Clarkson, Bill Nighy – zavede diváky do ospale konzervativního britského maloměsta 50. let, v něž se svobodomyslná vdova Florence (Emily Mortimer) snaží otevřít knihkupectví s provokativními tituly jako Lolita nebo 451 stupňů Fahrenheita.

Hrdinka filmu DAPHNE (režie Peter Mackie Burns) je jednatřicetiletá, krásná, chytrá a nadějná šéfkuchařka. Přesto není schopná navázat dlouhodobý vztah, má sebedestruktivní sklony a tendenci řešit problémy alkoholem. Dokáže změnit svůj život?

V rámci přehlídky vstoupí do distribuce také originální adaptace klasického románu BOUŘLIVÉ VÝŠINY (Na větrné hůrce) Emily Brontëové, kterou v roce 2011 natočila Andrea Arnold. Ta ve své variantě příběhu silného vztahu dvou mladých lidí odmítla obvyklé konvence většiny literárních adaptací a nesoustředila se e na dialogy, ale spíše na vyprávění pomocí strohých, přesto podmanivých obrazů.

 

Kromě premiér budou uvedeny také tyto filmy: PRIDE ( 2014, režie: Matthew Warchus), MACBETH (2015, režie: Justin Kurzel), JÁ, DANIEL BLAKE (2017, režie Ken Loach), HIGH LIFE (2018, režie Claire Denis), NIKDYS NEBYL  (2017, režie  Lynne Ramsey), ZABITÍ POSVÁTNÉHO JELENA (2017, režie Yorgos Lanthimos), PERVERZNÍ PRŮVODCE IDEOLOGIÍ (2012, režie Sophie Fiennes), JIMMYHO TANČÍRNA (2014, režie Ken Loach), KVĚT POUŠTĚ (2009, režie Sherry Hormann) a PERFECT SENSE (2011, režie David Mackenzie).

V Praze se otevírá nové kino: EDISON Filmhub


Přehlídka britského filmu
otevře nové kino EDISON. Prostor  v centru Prahy bude místem pro kvalitní film a diskuse o něm, bude místem pro ranní kávu i večerní drink. Kromě projekcí se tu budou konat i doprovodné programy, přednášky či semináře. EDISON Filmhub se nachází ve stylové funkcionalistické budově, kde je k dispozici špičková projekční technika, pohodlná křesla i designová kavárna. Jde o kino v prostoru, který kinem nikdy nebyl, a také úplně první kino, které se otevírá jako tradiční kino a zároveň VOD platforma, tedy „virtuální videopůjčovna“. 

EDISON Filmhub na adrese Jeruzalémská 2, jen pár kroků od zastávky Jindřišská nebo od Hlavního nádraží, zahájí provoz 1. června. Název EDISON je vzácnou náhodou. Jde o skutečné jméno transformační stanice postavené špičkovým českým architektem F. A. Librou v letech 1926 – 1930 na zakázku pro pražské Elektrické podniky.  Zároveň je to jméno vynálezce, který dal světu nejen žárovku umožňující fungování kina, ale i Kinetoskop, který byl svého druhu prvním VOD zařízením. Edisonova transformační stanice, v níž se nachází kino EDISON, je významnou funkcionalistickou pražskou stavbou, součást památkové rezervace i památkou UNESCO. V letech 2005 – 07 stavbu citlivě rekonstruoval ateliér architekta Ladislava Lábuse.  Rekonstrukci prostoru pro současné kino provedl tým architektů z Česka, Polska a Slovenska.

DISTRIBUČNÍ PREMIÉRY na přehlídce FILM IS GREAT:

BEATS
(Velká Británie, 2019, 101 min)
Režie: Brian Welsh
Scénář: Kieran Hurley, Brian Welsh
Hrají: Cristian Ortega, Lorn Macdonald, Laura Fraser

Rok 1994, maloměsto ve středním Skotsku. Nejlepší kamarády Johnna a Spannera pojí pevné pouto. Nyní se ovšem ocitají na prahu dospělosti a jejich životní cesty se rozdělí: Johnno se stěhuje za lepším životem do jiného města a Spanner bude muset čelit nejisté budoucnosti na vlastní pěst. Ale nadcházející léto bude jiné jak pro ně, tak pro celou zemi. Británie zažívá explozi freeparty scény a zrod největšího kontrakulturního hnutí mládeže v soudobých dějinách.
Kluci toužící po dobrodružství a úniku se rozhodnou pro poslední společnou akci a vyrazí na nelegální rave. Ukradnou peníze Spannerovu staršímu bratrovi a pod mlhavým vedením D-Mana, dýdžeje z pirátské rozhlasové stanice, vstoupí do podsvětí charakterizovaného anarchií, svobodou a čelním střetem s pořádkovými silami.
Beats vypráví univerzálně platný příběh o dospívání odehrávající se na pozadí hudby, která je stejně eklektická a elektrifikující jako scéna, jež se z ní zrodila. Je to příběh naší doby o přátelství, vzdoru a neodolatelné síle mládí.
Premiéra 13. 6.

SPITFIRE
(Velká Británie, 2018, 99 min)
Režie: David Fairhead, Ant Palmer 

Říkalo se, že je to učiněná krása. Jenže tahle krása uměla zabíjet.
Spitfire vypráví impozantní, velký příběh o vizi, odhodlání a odvaze. Příběh letounu, který vznikl ze soutěživosti, nabral obrysů v době, kdy se stahovala válečná mračna, a své ostruhy si vysloužil v žáru boje – a stal se nejslavnějším stíhacím letounem na světě.
Příběh letounu Spitfire, který změnil běh světových dějin, je vyprávěný posledními dosud žijícími veterány druhé světové války. Dokumentární film ohromí fantastickými záběry z ptačí perspektivy natočenými špičkovým leteckým kameramanem i vzácnými, digitálně upravenými archivními záznamy z bouřlivých čtyřicátých let, kdy byl tento letoun bezkonkurenčním králem nebes.
Film ukazuje i současné osudy tohoto výjimečného stroje a líčí, jak se stal mezinárodní ikonou.
Premiéra 13.6.

BRANKÁŘ
The Keeper
(Německo, Velká Británie, 2018, 120 min)
Režie: Marcus H. Rosenmüller
Scénář: Marcus H. Rosenmüller, Nicholas J. Schofield
Hrají: David Kross, Freya Mavor, John Henshaw, Harry Melling

Brankář
přináší dramatický životní příběh legendárního fotbalisty Manchester City Berta Trautmanna, který se v poválečné Anglii prosadil navzdory svému německému původu. Příběh muže, který miloval fotbal, Anglii a ženu svého života Margaret, a díky svým výjimečným schopnostem a vytrvalosti se dokázal z nenáviděného „nácka“ stát britským národním hrdinou. Bert Trautmann se narodil v Německu v roce 1923 a během války se jako výsadkář aktivně zapojil do bojů. Ke konci války byl zajat britskými vojáky a držen v táboře, kde si všimli jeho talentu. Navzdory počáteční nenávisti fanoušků působil v týmu Manchesteru v letech 1949 až 1964. Zlom v jeho kariéře přišel v roce 1958 ve finále Anglického poháru, kdy pro svůj tým vybojoval vítězství, když dohrál zápas navzdory život ohrožujícímu zranění. On a jeho životní láska Margaret ale musí čelit i dalším ranám osudu…
Premiéra 20. 6.

FLORENCINO KNIHKUPECTVÍ
The Bookshop

(Německo, Velká Británie, Španělsko, 2017, 113 min)
Režie: Isabel Coixet
Scénář: Isabel Coixet
Předloha: Penelope Fitzgerald (kniha)
Hrají: Emily Mortimer, Patricia Clarkson, Bill Nighy

Film oslavující lásku ke knihám je adaptací slavného románu Penelope Fitzgeraldové z roku 1978, odehrávající se v ospalém anglickém městečku 50. let. Právě tady se Florence Greenová rozhodne otevřít knihkupectví s progresivní moderní literaturou, aby se po smrti manžela jen neutápěla v žalu. Tiché městečko Hardborough, nedotčené sociální či sexuální revolucí, které probíhají ve vzdálených velkoměstech, ale není na provokativní díla současné literatury připraveno. Když Florence začne propagovat klasická díla soudobé prózy, jakými jsou například Nabokovova Lolita nebo 451 stupňů Fahrenheita  Raye Bradburyho, v místních maloměšťácích probudí dlouho potlačované emoce. Navíc svými činy rozhněvá manipulativní a pomstychtivou doyenku místní společnosti Violet Gamartovou, v níž změny prosazované hlavní hrdinkou vzbudí žárlivost pramenící z uražené ješitnosti, a rozhodne se Florence její plán překazit…
Premiéra 18. 6.

DAPHNE
(Velká Británie, 2017, 88 min)
Režie: Peter Mackie Burns
Scénář: Nico Mensinga
Kamera: Adam Scarth
Hrají:  Emily Beecham, Geraldine James, Tom Vaughan-Lawlor, Osy Ikhile, Sinead Matthews, Ritu Arya, Karina Fernandez, Stuart McQuarrie, Matthew Pidgeon, Nathaniel Martello-White, Victoria Willing, Ragevan Vasan
Střih: Nick Emerson

Jednatřicetiletá Daphne je krásná, chytrá a nadějná šéfkuchařka. Přesto není schopná navázat dlouhodobý vztah, má sebedestruktivní sklony a tendenci řešit problémy alkoholem. Po sérii nečekaných událostí se pád na úplné dno rychle blíží. Dokáže se od něj Daphne odrazit a změnit svůj život?

BOUŘLIVÉ VÝŠINY 
Wuthering Heights

(Velká Británie, 2011, 129 min)
Režie: Andrea Arnold
Předloha: Emily Brontë (kniha)
Scénář: Andrea Arnold, Olivia Hetreed
Kamera: Robbie Ryan
Hrají: James Howson, Kaya Scodelario, Nichola Burley, Oliver Milburn

Mladý chlapec neznámého původu je zachráněn před chudobou. V nové rodině se brzy projeví silné pouto mezi ním a nevlastní sestrou Cathy. Román Na větrné hůrce Emily Brontëové se dočkal nespočtu adaptací. Po klasických verzích Buñuelových, Rivettových či Wylerových se do osudového příběhu pustila britská režisérka Andrea Arnoldová. Citlivá pozorovatelka ve svém naturalistickém čtení předlohy odmítá konvence většiny literárních adaptací, nesoustředí se na dialogy, ale spíše na vyprávění pomocí strohých, přesto podmanivých obrazů, v nichž se odráží jak gotické tóny knihy, tak jemné pohnutky v chování hrdinů. (Febiofest)

www.filmeurope.cz | www.be2can.eu

bez autora