R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
02:30 - 09:00
on-line přehrávač
Kávové poselství Indiánů Arhuacos

Kávové poselství Indiánů Arhuacos

21.11. 2018 - Podle prastarých tradic s hlubokým respektem k zákonům přírody a Matce Zemi pěstuje původní indiánská komunita Arhuacos v Sierra Nevadě de Santa Marta organickou (bio) kávu, aniž by používala moderní techniku nebo chemické prostředky, což dnešní trh čím dál více oceňuje.

KÁVA SE STALA NAŠÍ PLATBOU - JE TO JEDINÝ PRODUKT, KTERÝ NÁM UMOŽŇUJE PŘEŽÍT V SIERRA NEVADĚ

U spousty potravin narazíme na označení „s příběhem“. Skoro každý kus jídla má dnes svůj příběh, ale když na něj dojde, nebývá moc napínavý: zemědělec vypěstoval, sklidil, zpracoval, prodal, někdo to koupil a snědl. Občas se ale vyloupne příběh, který dá jídlu skutečně další rozměr. Jako třeba ten o kávě z pohoří Sierra Nevada v Kolumbii.

Příběh mi vyprávěla výtvarnice Alena Antonovičová, kterou láska zavála do Kolumbie. Muž odešel, láska ke Kolumbii zůstala. Zejména k Indiánům kmene Arhuacos. Jde o poslední potomky původní kolumbijské civilizace, která přežila genocidu španělských konqistadorů díky útěku do vysokých hor Sierra Nevady. Arhuacové mají například pozoruhodné znalosti astronomie, které si předávají z generace na generaci, žijí v dokonalé symbioze s přírodou, udržují tradiční rituály a věří, že jejich povinností je pečovat o místo, kde žijí a o planetu obecně.

A teď se dostáváme k jídlu. Takřka jediným zdrojem jejich obživy je pěstování kávy. Dělají to stále stejně po staletí, tedy bez jakékoli chemie. Sklízejí ji v nadmořské výšce 1600 m, ručně, bez jakékoli techniky. Pak hodí pytel s kávou na mulu a vyrazí na tříhodinovou cestu do údolí. Tady indiánští farmáři prodají kávu nejbližšímu obchodníkovi, který jim za ni nedá ani odpovídající, ani férovou cenu.

Alena se na svých výpravách za Arhuaky blíže seznámila s Asdrubalem Torresem, rodákem ze Sierra Nevady z oblasti Birwa, který je jedním z 778 pěstitelů kávy. Zorganizovala jeho cestu do Evropy spojenou s řadou seminářů, aby přiblížila život Indiánů v Sierra Nevadě. Mimo jiné i neutěšenou situaci ohledně pozemků, na nichž žijí a pěstují kávu. Arhuacové přicházejí o půdu a o živobytí, což v důsledku směřuje k pomalé likvidaci unikátní civilizace. Alena založila nadační fond, kde shromažďuje prostředky na to, aby Arhuacové mohli odkoupit zpět původně své pozemky. A také přivezla do České republiky první tunu kávy zakoupenou přímo u zdroje, tedy od farmářů z kolumbijské Sierra Nevady. Za zdánlivě běžnou akcí bylo neuvěřitelné množství peripetií a komplikací, protože dovézt cokoli z Kolumbie, která je klasifikovaná jako velmi riziková země, je takřka nemožné. Káva z Kolumbie se do Evropy obvykle dostává přes několik zprostředkovatelů a překupníků, přímý kontakt s farmáři je vcelku ojedinělý.

Kávové plantáže v severní části Kolumbie jsou součástí unikátního horského ekosystému, který je organickou rezervací. Podmínky pěstování kávy jsou tu výhradně závislé na klimatických faktorech. Pozitivně působí v dané oblasti fenomén El Niňo, díky kterému se v hlubokých údolích ranní vláha vypařuje, dále kondenzuje v mračna, která odpoledne v podobě deště spadnou zpět na strmé svahy hor, kde zavlaží keře kávovníků. Káva se tu sklízí jen jedenkrát ročně, ve zbytku Kolumbie se obvykle sklízí dvakrát do roka. To vysvětluje, proč má káva ze Sierra Nevady intenzivnější aroma i větší zrna.

Teď káva sklizená Arhuaky kvalitně zabalená v úhledných balíčcích čeká na to, až si ji někdo koupí, připraví a vypije. Já už si svůj šálek připravila, pije se dobře, má příjemnou aciditu, intenzivní aroma a chutná po čokoládě. Taky jsem si díky ní doplnila lecjaké znalosti ze zeměpisu a historie, ano, tohle je káva se skutečným příběhem. Jeho konec je zatím ve hvězdách a neznají ho ani Arhuacové, kteří toho o hvězdách vědí opravdu hodně. Každopádně máme šanci ten konec ovlivnit, když si koupíme kávu s nápisem Café Arhuacos – ať už jen tak pro sebe domů, nebo klidně pro svou kavárnu či bistro. Mrkněte na arhuacos.cz. A kdyby vás ten příběh opravdu zaujal, Alena Antonovičová stále hledá spolupracovníky, kteří jí v její pozoruhodné snaze pomohou.

www.arhuacos.cz
https://www.facebook.com/poselstviIndianuArhuacos/

KDO JSOU ARHUACOS

Arhuacos jsou indiánská komunita, která žije přibližně v padesáti „pueblos” rozesetých v kolumbijských horách Sierra Nevady nedaleko teplých břehů Karibiku. Muži i ženy chodí oblečeni v bílých tkaných šatech z bavlny symbolizujících čistotu Země. Žijí podle svých tradic staletí po staletí velmi duchovně v dokonalém souladu s přírodou.

Kdysi, dříve, než první španělští dobyvatelé vstoupili na jihoamerický kontinent, patřili k velkému kmenu Chibcha Tayrona. Ten sahal od nynějšího Ekvádoru až po Guatemalu a vedle Inků, Aztéků a Mayů tvořil jeden z hlavních pilířů tehdejší kultury. Žili spokojeně na úrodných místech v blízkosti úpatí hor Sierra Nevady až do druhé poloviny 16. století, kdy utekly před masakrem conquistadorů do strmých hor Sierra Nevady, aby si zachránili holé životy. Tam žili v izolaci od okolního světa přes 400 let. Věří, že Stvořitel jim dal odpovědnost dbát na čistotu Země a udržovat rovnováhu na Zemi. Jejich filosofií je harmonizace energií. Nyní přicházejí k nám, „mladším bratrům”, aby nám sdělovali svá poselství.

Kromě tkaní mochil /tašek z ovčí vlny/ je živí také pěstování kávy a kakaa. V Kolumbii jsou obě komodity vysoce hodnoceny, ale indiánům se za tyto produkty platí málokdy odpovídající cenou.

bez autora

reklama