R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
02:00 - 06:00
on-line přehrávač
PUSTINA V DUP39

PUSTINA V DUP39

8.11. 2018 - V nové inscenaci Jana Nebeského se tančí i zní genderově víceznačný kontratenor...

Pustina T. S. Eliota v provedení Jana Nebeského coby scénická báseň s tancem a živou hudbou bude premiérově uvedena v experimentálním prostoru DUP39.cz.

Východiskem inscenace byla fascinace verši nobelisty T. S. Eliota, které se stejným dílem zrodily z bohaté evropské tradice i angloamerické avantgardy. Právě na nich - ve scénáristickém pojetí Lucie Trmíkové - vystavěl Nebeský své scénické oratorium. Pro spolek Jedl, pod jehož hlavičkou tento kreativní i životní pár tvoří, se jedná o charakteristický postup. Momentálně je z jeho produkce možné vidět další dvě hry - Mlčky křičet a Medeu, které vznikaly podobným scénáristicko-režijním způsobem.

Druhým znakem práce spolku Jedl (jehož třetím členem je David Prachař) je otevírání se dalším oblastem umění. Jestliže v Medee vzniká přímo před zraky diváků  každé představení obraz a socha, pak v Pustině tančí dva členové skupiny 420PEOPLE, na klavír hraje skladatel Martin Dohnal a zpívá kontratenorista Jan Mikušek. Dílem na pomezí hudby, tance a divadla se Nebeský snaží uchopit hlavní téma Eliotových veršů, které si sám pro sebe definoval jako neuchopitelnost přítomného okamžiku, jenž je i není a nemá začátek ani konec.

Jan Nebeský režíroval v Divadle Komedie i Národním divadle. Má pověst umělce, který se soustředí jen na svou práci a nekompromisně následuje své vize. Nic jiného od něj nečekejte ani tentokrát.

Premiéra: 18. 10. v 19:30 v DUP39
repríza: 14. 11. v 19:30 v DUP39

režie a scéna: Jan Nebeský
choreografie: Václav Kuneš
scénář: Lucie Trmíková
kostýmy: Petra Vlachynská
hudba: Martin Dohnal
účinkují: Lucie Trmíková, Petr Jeništa, Jan Mikušek
tančí: 420PEOPLE: Filip Staněk, Lukáš Nastišin / Václav Kuneš

bez autora