MICHAL KOŘÁN - ČTYŘI BARVY

MICHAL KOŘÁN - ČTYŘI BARVY

20.4. 2017 - Michal Kořán vydal nové album...

NOVÉ ALBUM

Šesté sólové album alternativního hudebníka Michala Kořána vychází po třiceti letech od jeho prvních pokusů s ambientní hudbou. Je jakýmsi uzavřením kruhu. Kořán se v něm vrací jak k počátečním experimentům s minimalis­mem a ambientem, tak ke spolupráci s hráči na akustické nástroje. Jak je pro Kořána typické, je album Čtyři barvy opět albem koncepčním. Základní motivy vznikly jako zvukový doprovod k výstavě obrazů výtvarníka Miloše Karáska Pozdní světlo. Album je poctou čtyřem základním barvám, ze kterých lze namíchat ostatní barevné odstíny. Na albu hostují houslistka Ágnes Kutas, výtvarník a hudebník Petr Nikl a baskytarista Josef Jindrák.

MICHAL KOŘÁN — ČTYŘI BARVY

1  Nikl žlutý 14:04
2  Kraplak tmavý 10:06
3  Kadmio Chrom 6:34
4  Coelin Brilant 9:36
5  Žlutý Nikl (bonus track) 10:20

MICHAL KOŘÁN (1969)
Po prvních industriálních pokusech (Paprsky ing. Garina) a ambientních koncertech (Die Archa) začal dlouhodoběji spolupracovat s bratrem Jaroslavem Kořánem v meditativním souboru Orloj snivců a improvizačním Zapomenutém orchestru země snivců. Spoluzaložil sdružení multimediální tvorby Znamení kruhu. V letech 1997–2003 spolupracoval s Pavlem Richtrem, se kterým také pod hlavičkou Richter band natočil výrazné album „To, co lidi sytí...“. Mimo tyto projekty se řadu let věnoval scénické hudbě a zvukovým kolážím. Po sérii alb Známky života, Étaín a Lepší stránka dní – završených hudbou k divadelní hře Poslední věci anděla (za něž v roce 2003 obdržel ocenění za nejlepší scénickou hudbu sezóny 2003 na divadelním festivalu v Nitře) – spojil opět své síly se svým někdejším spoluhráčem Filipem Homolou v projektu Kora et le Mechanix, se kterým od roku 2006 vydali řadu alb. Koncertoval na Slovensku, v Rakousku, v Německu, ve Francii a v Nizozemí.

Diskografie:
Známky života (1996), Étaín (2000), Lepší stránka dní (2001), Poslední věci anděla (2003), Psychedelic Hallucinogen (2015), Čtyři barvy ( 2017)

Spolupráce na albech:
Paprsky inženýra Garina – Blbá Evropa (1991), Jaroslav Kořán – Zahrada (1992, reedice 2009), Martin Janíček – Katalog (1996), Pavel Richter/Michal Kořán – Roxy (1997), Richter Band – „To, co lidi sytí, ...“ (1998), Richter/Rajnošek/Kořán – Au Pair - L’Oper (2003), Orloj snivců – Nebeské varhany (2006), Kora et le Mechanix – Excursin (2006), Kora et le Mechanix – Excursin Forte (2007), Kora et le Mechanix – Metropolis (2009), Kora et le Mechanix – 300 měsíců (2012), Kora et le Mechanix – 10 000 žárovek (2015), Kora et le Mechanix – Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých  (2017)
HOSTÉ:

Ágnes Kutas (1963)
Narodila se v Budapešti, kde studovala grafiku na střední umělecké škole. V Praze absolvovala scénografii na DAMU. Soukromě studovala hru na housle a zpěv. Koncertuje sólově i ve spolupráci s jinými hudebníky (Mamapapa banda, Jana Lewitová, Kataryna Kolcová, Jaroslav Kořán, Feng Yun Son, ...) a vlastní skupinou Fililibi. Spolupracuje na divadelních projektech (soubor Tújů, Ivana Hessová, Divadlo Archa, švýcarské Les Montreurs d’Images, nizo­zemské Grand Theatre Groningen, ANP). Je autorkou ilustrací ke knihám několika maďarských spisovatelů a básníků.

Petr Nikl (1960)
Malíř, hudebník, fotograf a divadelník. Byl členem již zaniklé umělecké skupiny Tvrdohlaví. Pro jeho obrazy je typická decentní barevnost. Vystavoval masky, které se podobaly podivným zvířatům – sám v nich pak vystupoval. V roce 1995 mu byla udělena Cena Jindřicha Chalupeckého. Zpočátku se věnoval spíše malbě, grafice a kresbě. Vydal řadu autorských knih pohádek – Pohádka o rybitince, O rybabě a mořské duši, Záhádky, Jělěňovití. Věnuje se vý­­tvarným a divadelním performancím. Člen skupiny Sváteční pop a souboru Mehedaha. Spolupracuje s různými divadelními tělesy i s jednotlivci. Se skupinou Lakomé Barky vydal desky Ne­bojím se smrtihlava (2004) a Přesletec (2006). Účinkoval také na albu Rostliny! Rostliny! (2000) skupiny Sledě, živé sledě. V roce 2016 vydal sólové album Vosa. Iniciátor akce Hnízda her a Play.

Josef Jindrák (1970)
Vydavatel a vlastník agilního vydavatelství Polí5 je také aktivní hudebník. Jeden ze tří zakladatelů souboru Skrytý půvab byrokracie. Svou literární tvorbu, mimo Manuzio, publikoval např. v revui Zvadlé listy. Složil hudbu k filmu Pyros.

Album pokřtí bratři Karáskové:
15. dubna v pražské galerii vinotéky Újezd 19 je na koncertě a dernisáži své výstavy pokřtí fotograf Ivo Karásek,
25. května pak během vystoupení v prostějovské galerii Sanco na své vernisáži výtvarník Miloš Karásek.

Distribuce:    
Polí5 www.poli5.cz
Wegart www.wegart.sk

bez autora