R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
00:00 - 09:00
on-line přehrávač
Digitální design: Pohled za pixely

Digitální design: Pohled za pixely

5.10. 2015 - Výstava představí českému publiku neznámou oblast digitálního designu.

Organizace CZECHDESIGN a Asociace UX společně připravují výstavu, která poprvé v ČR souhrnně představí téma digitálního designu širšímu publiku – nejen tradičním designérům, ale i firmám, studentům a široké veřejnosti. Důležitou součástí je doprovodný program: přijede berlínský UX designér Andreas Wegner působící v Iconmobile nebo vystoupí Zdeněk Lanc, vedoucí Designu a vývoje Nových médií v České televizi.

Webové stránky, mobilní aplikace, výběry z bankomatů... Výstava ukazuje, co se děje ve světě za pixely. Kdo jsou digitální designéři a v čem spočívá jejich práce? Jaký je příběh vzniku designu digitálních produktů a jakou tento obor přináší do světa byznysu konkurenční výhodu?

Od 18. září do 30. října 2015
bude GALERIE CZECHDESIGN na Vojtěšské ulici patřit digitálnímu světu. Na návštěvníky budou čekat tematické panely, které je seznámí krok po kroku s procesem vymýšlení digitálních produktů a služeb, tedy právě webových stránek, mobilních aplikací, rozhraní zabezpečovacích zařízení nebo bankomatů a s jejich autory. Vyzkouší si různé finální produkty a nahlédnou do jednotlivých fází designového procesu. Jde o oblast, která je uživatelům velmi blízká díky každodennímu používání, avšak zároveň odborně vzdálená.

Za celou výstavou stojí členové organizací Asociace UX – Lukáš Marvan a CZECHDESIGN – Anežka Adamíková a Filip Dědic.

Záštitu nad výstavou převzal Státní tajemník pro evropské záležitosti pan Ing. Tomáš Prouza, MBA.

O ČEM BUDE VÝSTAVA aneb Kdo připravil odborný obsah


Zahrnuta jsou témata jako uživatelský výzkum, ideace, strategie, digitální typografie, uživatelská přístupnost a testování. Každé téma je zpracováno do samostatného panelu. Jeden panel - jedno téma - jeden odborník, který jeho obsah připravil.

Jan Řezáč
je známý mimo jiné díky své knize o navrhování webů Web ostrý jako břitva. Stejně jako svým čtenářům i návštěvníkům výstavy prozradí, jak funguje počáteční ideace a vytváření strategie, na co si dávat pozor a mnohé přesvědčí i o tom, že jde o část, která ušetří nervy, čas i peníze.

Proč je důležité znát, jak přemýšlí lidé, jež budou finální produkt používat? Jaká jsou specifika správného uživatelského výzkumu? Vysvětlí psycholog a UX managerJakub Franc z AVG Technologies.

Petr Štědrý
pracuje jako UX designér v MSD, je spoluzakldatel UX Akademie a jak na návrhy webů radí na workshopech Dobrého webu. Na výstavě Digitální design: Pohled za pixely ukáže, jaká cesta vede od nápadu k řešení, jak ho uchopit, jaké jsou možnosti prezentace. Každý nápad je jedinečný a k jeho realizaci vede jiná cesta, nicméně vždy je to designový proces, který jej tříbí.

S interakčním designem, který je o dialogu mezi uživatelem a digitálním zařízením – a je jedno zda jde o mobilní telefon nebo pračku či bankomat, seznámí návštěvníky interakční designér Ondřej Válka s kořeny v softwarovém inženýrství. Působil v českých týmech zahraničních firem vytvářejících softwarové produkty pro analýzu dat, produktový management a just-in-timemanufacturing.

To, co důvěrně známe, je vizuální podoba digitálních produktů, tedy to, co se nám ukáže na displeji obrazovky. Tuto kapitolu představí Jakub Krčmář, který se návrhem rozhraní webů a aplikací zabývá od svých 15 let.

Jakub Goldmann
naváže oblastí digitální typografie. Jak se liší od té v časopisech a knihách? Pokud je písmo dobře nastavené, je pro nás čtení na mobilech, počítačích a obrazovkách pohodlné a příjemné. Jakub je grafický designér a produktový oponent. Pracoval mimo jiné v Seznam.cz a GoodData, kde se věnoval podobě webových stránek a aplikací.

Radek Pavlíček
je odborník na přístupnost. Co si pod tím představit? To, aby digitální produkty mohli používat i lidé s různým znevýhodněním, například nevidomí. O této tématice pravidelně píše na blogu POSLEPU.

Dřív než se setkáte s finálním produktem, musí projít řadou testování, právě proto, aby se doladila funkčnost a používání produktu bylo pro vás pohodlné a příjemné. S touto oblastí má mnohé zkušenosti Martin Kopta, který počátkem roku 2015 založil a provozuje testovací centrum Folimanka v pražských Nuslích. Pracuje také jako produktový návrhář pro Energomonitor a vyučuje na UX Akademii.

Produktová designérka Dominika Potužáková uzavře výstavu tématem, které přesahuje digitální svět a které se pohybuje se na pomezí digitálních rozhraní a fyzických produktů. Ve své práci kombinuje témata zdravotnictví a interaktivity produktů. Zkoumá chování lidí nejen z ergonomického ale i ze socio-psychologického hlediska. Dominika Potužáková rovněž povede v rámci doprovodného programu workshop.

POTKEJTE SE S ODBORNÍKY aneb informace o doprovodném programu


Přednášky a workshopy jsou důležitou součástí výstavy. Bohatý doprovodný program se odehraje v Paralelní polis a GALERII CZECHEDSIGN.

V rámci přednášek vystoupí UX designér z MSD Josef Holý, který veřejnosti představí specifické téma designu zdravotní péče.

Radek Pavlíček
s pomocí nevidomého kolegy Romana Kabelky představí téma přístupnosti digitálního světa pro (zrakově) hendikepované.

Berlínský UX designér Andreas Wegner působící v Iconmobile, které se zabývá produkt experience, mobilním marketingem, augmentovanou realitou. S futuristickým názvem přednášky ‚Savetherobots: Howexperience design addsvalueforhumanoids and corporoids *bzzzzzz*‘ představí svůj pohled na budoucí směr oboru digitální design. Přednáška Andrease Wegnera je součástí přednáškového cyklu zahraničních designérů Budoucnost designu, je podpořena Fondem EHP a setkání UX Monday.

Jakub Krčmář
nechá návštěvníky Paralelní polis nahlédnout do souvislostí mezi marketingem a UX Designem. V rámci výstavy připravil téma grafického designu v digitálním světě.

Vedoucí Designu a vývoje Nových médií v České televizi Zdeněk Lanc představí veřejnosti projekt redesignu webu ČT24.

O redesignu bude i přednáška Adama Hazdry z LMC. Představí průběh redesignu portálu Jobs.cz. Přednáška se bude konat v prostorách společnosti LMC v pražských Holešovicích.

Workshopy povede UX designér Adam Fendrych a produktová designérka Dominika Potužáková. Návštěvníci si sami otestují způsoby uživatelského testování a získají nový vhled do tématu.

Jak se testují finální verze aplikací a webových stránek, než se dostanou na trh? Návštěvníci se mohou těšit na zážitkovou exkurzi do laboratoře UsebilityLabu farmaceutické firmy MSD, kde si sami vyzkouší uživatelské testování na aplikacích. Během návštěvy špičkově vybavené UX v pražské pobočce MSD IT GlobalInnovation Center na Smíchově proběhne ukázková demonstrace uživatelského testování.

Společnost MSD působí v České republice od roku 1992 a patří mezi největší farmaceutické firmy na světě. V oblastech biologické léčby, kardiologie, léčby astmatu a alergie, diabetu, infekčních chorob, vakcín a péče o zdraví žen a dětí se řadí mezi světové leadery. V Praze otevřela společnost MSD v roce 2014 svůj IT hub (MSD IT GlobalInnovation Center), kde vyvíjí specifická řešení pro výzkum a vývoj, výrobu, vedení společnosti a projektové řízení, a také řídí správu infrastrukturních platforem a aplikací. Více o MSD IT GlobalInnovation Center v České republice najdete na www.msdit.cz.

CZECHDESIGN je organizace, která dlouhodobě prosazuje uplatňování designu v praxi. Odborné i širší veřejnosti přináší aktuální informace – provozuje webový portál o českém designu, podporuje a propaguje české designéry, v rámci poradenských služeb poskytuje konzultace, pořádá designérské soutěže, tendry, mediální kampaně a výstavy.

Asociace UX
je oborová organizace, jejíž hlavní činností je směřovat, rozvíjet a formovat lokální UX trh s ohledem na zahraniční trendy a zkušenosti, zvyšovat povědomí veřejnosti o problematice HCI (Human-ComputerInteraction), UX (User Experience) a poskytovat podporu UX specialistům, business i akademické sféře.

Ve zkratce:
KDY:
18.9. - 30.10.2015.
KDE:
GALERIE CZDEHDESIGN, Vojtěšská 3, 110 00 Praha 1
TÉMATA:
Uživatelský výzkum, Ideace / Strategie, Designový proces, Interakční design, Vizuální design digitálních produktů, Digitální typografie, Přístupnost, Testování použitelnosti, Prolnutí se skutečným světem
ODBORNÍCI PODÍLEJÍCÍ SE NA VÝSTAVĚ
: Jakub Franc, Jan Řezáč, Petr Štědrý, Ondřej Válka, Jakub Krčmář, Jakub Goldmann, Radek Pavlíček, Martin Kopta, Dominika Potužáková, Berka Berka UX
GRAFIKA:
Richard Jaroš

DOPROVODNÝ PROGRAM


-          Řečníci: Andreas Wegner (D), Zdeněk Lanc (CZ), Dominika Potužáková (CZ), Jakub Krčmář (CZ), Zdeněk Pavlíček (CZ) + Roman Kabelka (CZ), Adam Fendrych (CZ), Adama Hazdra (CZ), Josef Holý (CZ)

-          Místo: Paralelní polis, GALERIE CZECHDESIGN

-          bude dále upřesněn, sledujte www.czechdesign.czulturissimo, Typo

bez autora

reklama