Článek Rozhovor

BESEDA PŘIVEZE IRSKOU SENZACI THE MURDER CAPITAL

Irská post punková senzace The Murder Capital, nekompromisní dance punková čtveřice Special Interest z New Orleans, intenzivní elektronika Mandy, Indiana z Manchesteru řízlá industrialem nebo noise rockem, ale také výrazní zástupci české a slovenské scény jako Lazer Viking, P/\ST, Timea, Bert & Friends, Bez ladu a skladu, Kalle, badfocus, Toyota Vangelis, Mat213, Aiko, Berlin Manson, Nina Kohout, Dukla, Orient nebo Marjari zahrají na letošní BESEDĚ. Jubilejní 30. ročník festivalu se chystá 4. a 5. srpna v Tasově u Veselí nad Moravou.

Hlavním headlinerem letošní BESEDY je dublinská pětice The Murder Capital, která je proslulá svými strhujícími nahrávkami i koncerty. Už po vydání debutu When I Have Fears (2019) ji deník The Irish Times označil za nejlepší rockovou skupinu roku. A nová deska Gigi’s Recovery jejich kvality potvrdila. „Neznám nikoho, kdo by uměl nespoutanou živelnost s křehkostí kombinovat tak působivě jako The Murder Capital,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr o kapele, která je společně s kapelami Fontaines D.C., Idles a Shame řazena do nové post punkové vlny a aktuálně míří se svým novým albem na vrchol své kariéry.

Mandy, Indiana je kvarteto z Manchesteru, které si za bourání žánrových hranic na EP „…“ vysloužilo ocenění od Pitchfork, NME i The Guardian. Hudebníci těží z post-punku, dance-punku, industrialu, noise rocku i undergroundového techna. A rovněž Special Interest pocházející z New Orleans odolávají omezením a konformitě. Jejich zvuk je proměnlivý, od zběsilých taneční groovů a elektronické textury po hardcorové riffy. Loňská deska Endure je ovlivněná nejen bezútěšností pandemie, ale i hněvem hnaným nepokoji spojenými se smrtí George Floyda. Právě angažovanost pak ústí v nebývale vysokou energii při živých vystoupeních. „Special Interest dokázali zoufalství z izolace propojit s euforií z lidského kontaktu a spojení, “ dodává Uretšlégr.

Velký důraz dramaturgové tradičně kladou na zachycení aktuálního stavu české a slovenské nezávislé scény. Písničkářka Marjari je nejnovější vítězkou talentové soutěže Startér Radia Wave, což jen potvrdilo její status jedné z nejvýraznějších mladých hudebnic na domácí scéně. Bližší představení patrně nepotřebuje milovník osmdesátkových refrénů Lazer Viking, čerstvý držitel cen Apollo i Anděl. Blues crossoverové power trio The BladderStones s náskokem přiveze své třetí album Toilet Fame a s podobnou intenzitou zaúřaduje rapová dvojice P/\ST s nahrávkou Tinnitus. Mezi v poslední fázi potvrzenými účinkujícími je dále písničkář Hello Incognito, inventář festivalu Dj Myslivec a set Reflektor DJs Zdeňka Lichnovského a Vojtěcha Tkáče z Radia 1. Ze Slovenska do Tasova se svým indie popem dorazí i talentovaná Timea a z regionu Horňácká cimbálová muzika Kubíci.

V rámci tzv. Apollónovy návštěvy do Tasova populární podcast Balanc přiveze Petr Bouška, chystá se také živá podoba podcastu Rapspot, literární podcast TL;DR nebo pořad ArtCafé, který přímo na festivalu natočí Ondřej Bambas. Chybět nebude ani tradiční Soutěž písničkářů, přednáška Kamila Fily nebo Dekadentní divadlo Beruška.

Jubilejní 30. ročník BESEDY (u Bigbítu) proběhne 4. a 5. srpna 2023 v Tasově u Veselí nad Moravou. Na třech scénách se představí pět desítek účinkujících. Mezi potvrzenými jmény jsou dále polští Coals, londýnské duo O., Bert & Friends, Bez ladu a skladu, Kalle, Wodehn, FDK, badfocus, Toyota Vangelis, Mat213, Tábor, Hothouse, Aiko, Berlin Manson, Nina Kohout, Dukla, Ima Teva, Timea, Nina Pixel, Orient, Protijed, Besna, Ondřej Galuška nebo dvojice Šimanský Niesner.

Předprodej probíhá v sítích smsticket a Goout.

DALŠÍ INFO: https://besedaubigbitu.cz/, https://www.facebook.com/besedaubigbitu

UDÁLOST: https://www.facebook.com/events/462346495484945

AFTERMOVIE Z BESEDY 2022: https://youtu.be/8PnMbb1B4_g

Rozhovor

25.7.2023 14:00

Na rozhovor 25.7. ve 14:00 dorazí Zdeněk Neusar.

reklama
reklama
reklama