Krajiny klouzající k nejisté budoucnosti, přednáška ateliéru TERREMOTO z Los Angeles o redefinování krajinářské architektury
Ve čtvrtek 15. května od 19 hodin se návštěvníci a návštěvnice cyklu přednášek o krajinářské architektuře s názvem KRA/JINÁ II mohou těšit na spoluzakladatele kalifornského ateliéru TERREMOTO, krajinářského architekta Davida Godshalla. Tématem večera budou návrhy krajin odolných vůči změnám a redefinice historických i současných krajinářských metod.
Ateliér TERREMOTO s pobočkami v Los Angeles a San Franciscu založili David Godshall a Alain Peauroi v roce 2013. Od doby vzniku způsobilo studio TERREMOTO v krajinářské architektuře malou revoluci. Autorský tým při navrhování vychází z místních podmínek a přináší inovativní přístupy k tradičním krajinářským technikám. Návrhy často reagují na konkrétní regionální kontext a využívají specifické materiály i postupy. Zakladatelé označují svůj přístup jako post-internetový, kriticky regionalistický a zdvořile kontroverzní.
„Jako tvůrci zahrad v post-internetovém světě musíme pracovat promyšleně, respektovat divočinu, uznávat kulturu a vyžadovat, aby naše nové antropocentrické zahrady dosahovaly dosud nevídané úrovně – jak esteticky, tak ekologicky,” doplňuje ke směřování ateliéru spoluzakladatel David Godshall.
Název TERREMOTO odkazuje na španělský výraz pro zemětřesení a vystihuje progresivní přístup k tvorbě veřejných i soukromých zahrad a krajin. Autorský tým v navrhování dbá na regionálně vhodné a klimaticky adaptované rostliny s nízkými nároky na vodu, férovou práci a efektivní hospodaření s přírodními zdroji. Zahrady jsou organické, neustále se vyvíjejí a kombinují zdánlivou neuspořádanost s promyšleným designem. Výsledkem je harmonické prostředí podporující biodiverzitu, které zároveň přirozeně zapadá do místního kontextu a působí vizuálně jedinečně. TERREMOTO věří, že citlivé, avšak kritické zkoumání profese i samotné praxe může přetvořit krajinářskou architekturu tak, aby sloužila celku. Neuspořádaná a divoká krajina je pro ně zdrojem inspirace. Skrze redefinování vztahu k půdě, práci, materiálům a rostlinám tak vznikají krajiny, které hladce kloužou s nejistotou přítomného okamžiku.
Květnová přednáška Krajiny klouzající k nejisté budoucnosti představí práci kalifornského krajinářského ateliéru TERREMOTO, jeho představitel David Godshall se zaměří na návrhy krajiny odolné vůči neustálým změnám. „Žijeme v bouřlivých časech: společenské nepokoje, zlověstný technologický pokrok, globální politické otřesy, ekologický kolaps — výzev je mnoho. Jak by se obor krajinářské architektury mohl přizpůsobit, improvizovat a vyvíjet tak, aby dokázal čelit výzvám současnosti?”
Projekty TERREMOTO reagují na tuto problematiku, například realizace Laguna Canyon Foundation čerpá inspiraci z historie v daném místě a nedávných povodní, které odhalily vrstvy nahromaděného odpadu. Úprava terénu a realizace teras přinesla lehký a udržitelný zásah do krajiny, zahrnující výsadbu původních rostlin, stavbu školek pro sazenice a vytvoření veřejných prostor. Důraz se kladl na spolupráci s komunitou a respekt k přírodě. Projekt tak vytváří hodnoty, které formují budoucnost prostoru jako ekologicky bohatého a esteticky promyšleného útočiště.
Ve spolupráci s Davidem Horvitz vznikl projekt zahrady na Sedmé Avenue v Los Angeles na místě bývalého vyhořelého domu. Pozůstatky městského odpadu (betonu, suti a železných výztuží) se zachovaly a přetvořily v zenovou kamennou zahradu. Veřejný prostor se doplnil o více než stovku původních rostlin, stromů a keřů. Jedná se o unikátní dynamické spojení přírůstků, příběhů a vzpomínek, které se prolínají s troskami. Výsledkem je neustále se měnící a zároveň rozkládající prostor, jenž reflektuje harmonii mezi člověkem a přírodou 21. století.
Přednáška s názvem Krajiny klouzající k nejisté budoucnosti se uskuteční ve čtvrtek 15. května 2025 od 19 hodin ve Velkém sále kina Světozor, Vodičkova 791, Praha 1. Proběhne v angličtině. Základní vstupné na akci je 180 Kč, za zvýhodněnou cenu pro studující, seniorky a seniory za 160 Kč. Vstupenky lze zakoupit v rezervačním systému kina Světozor.
Po přednášce od 21 hodin proběhne projekce filmu 27 Pater: Utopie Alterlaa v rámci ozvěn festivalu Film a architektura. Jak se žije v největším komplexu sociálního bydlení v Rakousku? Humorný filmový debut režisérky Biancy Gleissinger poodkrývá fungování tohoto „města ve městě“ postaveného mezi lety 1975 a 1986 a představuje osobité příběhy zde žijících lidí. Pro účast na obou akcích platí zvýhodněné vstupné 300 Kč.
Spolek KRUH se věnuje osvětě v architektuře již 25 let, a to od roku 2001. Hlavním cílem je snaha představit veřejnosti kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autorskými týmy a obyvatelstvem měst a obcí. Kruh pořádá celoroční cykly přednášek se světovými i místními osobnostmi, ale i celorepublikový festival Den architektury a mezinárodní filmový festival Film a architektura.
Akce probíhají v centru metropole a jsou určeny pro veřejnost i odborníky a odbornice se zájmem o architekturu a veřejný prostor.
WEB: kruh.info | FB: facebook.com/kruhspolek | IG: instagram.com/kruh_cz