R1 Goat
Právě hraje:
CLUSTER
20:00 - 22:00
on-line přehrávač
INTERNATIONAL SHAKUHACHI FESTIVAL PRAGUE

INTERNATIONAL SHAKUHACHI FESTIVAL PRAGUE

12.9. 2017 - V úterý 12. září si v 17 hodin budeme povídat o International Shakuhachi Festivalu Prague 17. Naším hostem bude Marek Matvija.

11. ročník INTERNATIONAL SHAKUHACHI FESTIVAL PRAGUE
14. – 18. ZÁŘÍ 2017

Hvězdy japonské hudby v Praze


11. ročník festivalu japonské a soudobé hudby International Shakuhachi Festival Prague (ISFP) přináší neobvyklou hudbu v jedinečném provedení japonských mistrů. Flétna šakuhači, podle níž se akce jmenuje, je zosobněním symbiózy mezi starým a novým. Její tradiční i soudobá hudba uchvacuje posluchače po celém světě.

Program ISFP 17 slibuje uspokojit široké publikum se zájmem o exotiku i čistokrevné hudební fajnšmekry. Vedle Nomury Hózana, všeobecně považovaného za jednoho z žijících velikánů tohoto nástroje, festival představí celou plejádu osobností japonské hudby. Svou dramaturgií, která spojuje tradiční japonské nástroje s novými hudebními trendy, patří ISFP mezi jedinečné akce v celé Evropě.

14. září festival zahájí koncert Akihito Obamy a Nobuto Yamanaky (šakuhači a třístrunné banjo šamisen) v Divadle ARCHA. K hvězdám japonské world music a improvizace se v Praze připojí známé osobnosti české alternativní scény Hearn Gadbois (perkuse) a vedoucí Pražského Improvizačního Orchestru George Cremaschi (kontrabas).

Zazní i moravský cimbál
16. září se pak v Sále Martinů na HAMU představí proslulý soubor Pro Musica Nipponia, který v ČR naposledy hrál na festivalu Pražské jaro v roce 2001. Kdo si pamatuje dech beroucí intenzitu, se kterou praskal vzduch Španělského sálu, si jistě nenechá ujít jejich letošní koncert. Vedle skladeb mezinárodních skladatelů, uvede i premiéru Jiří Lukeš pro japonské nástroje a moravský cimbál.

Hudba jako identita
Hudba jako identita bude předmětem nejen sympózia v Národní galerii 14. září, ale také celé série odpoledních koncertů, které jedinečné přístupy k hudebním tradicím - od fujary, k šakuhači až k turkmenskému nefesu. Opat zenového chrámu Icchoken [ičóken] Genmyo Iso představí jedinečnou duchovní tradici po staletí předávanou v jeho chrámu. Hudební meditaci s ním a jeho žáky budete moci zažít při západu slunce ve Viničním altánu v pražské Grébovce (18. září).

International Shakuhachi Festival Prague je jedinečná a dnes již prestižní událost, jejíž cílem je prostřednictvím hudby kultivovat tělo a mysl. Slouží jako umělecká a vzdělávací platforma pro umělce, hudebníky a studenty hudby z celého světa. Součástí programu jsou intenzivní mistrovské kurzy a workshopy vedené profesionálními hráči na šakuhači, šamisen a japonskou třináctistrunnou citeru koto. Absolutní začátečníci budou mít možnost zúčastnit se kurzu “Hands On“ na šakuhači, koto, šamisen a slovenskou fujaru.

www.neiro.org
www. Isfp.cz


bez autora