…PŘÍŠTÍ VLNA/NEXT WAVE…

…PŘÍŠTÍ VLNA/NEXT WAVE…

21.9. 2017 - Ve čtvrtek 21. září si ve 14 hodin budeme povídat o festivalu …příští vlna/next wave… Naším hostem bude dramaturgyně festivalu Lenka Dombrovská.

Slovo je umění, umění je slovo

Letošní 24. ročník festivalu …příští vlna/next wave…, který se bude konat ve dnech 19. září – 1. října v Praze, má jednoduché, avšak všeříkající motto. Je jím SLOVO (a to se italsky řekne právě „motto“).

Dramaturgyně Lenka Dombrovská o letošním výběru prozradila: Hodně inscenací, které v rámci festivalu uvedeme, je dramatizací nebo koláží významných literárních děl. Samozřejmě zde základ – tedy slovo – doprovází vizuální a zvuková složka, ale podstatné je to, co je vysloveno. Na programu najdete divadelní poezii: například scénickou báseň s živou malbou Kniha jedů,která vychází z veršů Antonia Gamonedy a textů Václava Havla, souboru Masakr Elsinor nebo poctu poezii I. M. Jirouse s názvem Člověku nad tím rozum i čurák zůstává stát – tuto premiéru připravují Lenka Havlíková, Jiří Pokorný, Jana Hauskrechtová a Vojtěch Hrabák. Režisérka Apolena Vanišová uvede v MeetFactory premiéru inscenace, která vzniká na základě experimentální prózy Fernanda Arrabala Pohřeb sardinky. Autorský projekt Šumava láska Chemického divadla a režiséra Vojtěcha Bárty se inspiruje texty, dřevoryty a životními osudy Josefa Váchala. Z brněnského HaDivadla přivezeme divadelní esej Náměsíčníci (imitace a tušení), který podle rozsáhlého románu Hermanna Brocha režíroval tamní umělecký šéf Ivan Buraj. René Levínský dramatizuje ikonickou sci-fi Solaris Stanislava Lema a premiéru bude mít stejnojmenná inscenace v režii Ewy Zembok ve velkolepém prostoru DUP39. A v neposlední řadě na stejném místě uvedou Jiří Honzírek a Divadlo Feste site-specific manifest s výraznou hudební složkou Moc bezmocných, vznikající na základě eseje Václava Havla.

Součástí festivalu bude také několik debat s tvůrci, kde se pokusíme verbalizovat proces tvorby i směřování alternativního či progresivního divadla.

Pravidelnou festivalovou linií je objevování nových kulturních prostor. A letos nebude pouze jeden! Prvním z nich je již zmíněný DUP39 na Národní třídě. Lenka Dombrovská o něm prozradila: Když jsem víceméně náhodou vstoupila do rozlehlého podzemního antikvariátu, věděla jsem, že by se zde letošní ročník měl odehrávat. A nejen proto, že je prostor tajemný a má bohatou historii, ale především proto, že pro naše motto SLOVO nemůžeme najít lepší místo. Shoda šťastných náhod, nebo řízení osudu, spolupráci dovršila a my divákům nepředstavíme pouze prostor kulturní, ale ukážeme místo, které bude od příští sezony přímo divadelní. Druhou scénu zde otevírá Divadlo X10, které nyní působí ve Strašnickém divadle. A svou činnost tady započne 20. září premiérou Solaris v rámci našeho festivalu.

Dalším prostorem, kde strávíme druhý festivalový víkend, respektive pátek 29. a sobotu 30. září, je DriveHouse na Vinohradech. Tři patra činžovního domu rozžijeme divadlem pro děti i dospělé, site-specific projekty Jany Orlové a Antonína Brindy, které připravují pouze pro festival a prostor, i koncerty – vystoupí například kapela Fekete Seretlek a zpěvačka Vladivojna La Chia v doprovodu svého dvorního kytaristy Aleše Bajgera a šansonové zpěvačky Sylvie Bee.

Od roku 2003 je vrcholem festivalu …příští vlna/next wave… Udílení Poct významným osobnostem a projektům alternativního divadla. Letošní Pocty předá loňská Osobnost roku a festivalu Jiří Maryško a divadlo Demago. Podle všech očekávání to bude improvizované a dramaticky vtipné. Po slavnostním udílení následuje šansonový koncert Markéty Burešové a Petry Bílkové. Slavnostní Udílení Poct se bude konat v Divadle Komedie 24. září.

Letošní pražský program čítá dvacítku představení, z toho devět premiér, osm koncertů a jednu vernisáž. Nemůžeme tedy vyjmenovat vše, co se na festivalu odehraje, ale ještě alespoň tři zastavení – festival neopomíjí ani umělce nejmladší generace, a tak už tradičně ve spolupráci s Alfredem ve dvoře můžeme širšímu publiku představit novinky souboru Ufftenživot a Kláry Hutečkové. Naopak někteří tvůrci se na náš festival vrací téměř pravidelně – jsme rádi, že svou nejnovější inscenaci zde v premiéře opět uvede Miroslav Bambušek. A především, že můžeme zprostředkovat divadlo, které vytvořili a hrají divadelní kritici – jmenovitě Vladimír Mikulka, Jakub Škorpil a Martin Švejda. Pod hlavičkou spolku Antonín Puchmajer D.S. uvedou premiéru inscenace Rösnerovo oko aneb Nutkání souložit se sochami. Svou moderující divadelní konferenci budou hrát na nečekaném místě, v sále Divadelního ústavu.

Po skončení pražské části se festival …příští vlna/next wave… přesune do Brna. Od pátku 13. do neděle 15. října jej bude v brněnské Alfa pasáži hostit HaDivadlo.

Praha 19. 9. – 1. 10. 2017

Program

úterý 19. 9.

MeetFactory
20:00 
MeetFactory – Fernando Arrabal: Pohřeb sardinky (premiéra)
21:30 
Koncert – JTNB / Ježíš táhne na Berlín

středa 20. 9.
DUP39
19:00 
Divadlo X10 – Stanislav Lem: Solaris / Anything Goes (premiéra)
Po představení bude následovat debata s tvůrci.

21:00
 Koncert – Kora et le Mechanix

čtvrtek 21. 9.
Petrohradská kolektiv
19:00 
Vernisáž – Jozef Mrva
20:00 
Divadlo Kolonie – Královna limitů (premiéra)
21:00 
Koncert – Lo/ve

pátek 22. 9.
DUP39
19:00 
Divadlo Feste – Václav Havel: Moc bezmocných
21:00 
AVA: MovingSpaces

sobota 23. 9.
Nákladové nádraží Žižkov
20:00 
Spolek Mezery – Miroslav Bambušek: Nature (premiéra)
21:00 
DJ party

neděle 24. 9.
Divadlo Komedie
19:00 
Jiří Maryško a Divadlo Demago: Udílení Poct
21:00 
Koncert – Markéta Burešová a Petra Bílková

Nákladové nádraží Žižkov
20:00 
Spolek Mezery – Miroslav Bambušek: Nature

pondělí 25. 9.
Alfred ve dvoře
20:00 
Klára Hutečková a kol.: Panoráma (premiéra)

úterý 26. 9.
Malý sál Institutu umění – Divadelní ústav
20:00 
Antonín Puchmajer D.S.: Rösnerovo oko aneb Nutkání souložit se sochami (premiéra)
Diskuse s tvůrci po představení možná.


Alfred ve dvoře
20:00 
Klára Hutečková a kol.: Panoráma

středa 27. 9.
Venuše ve Švehlovce
20:00 
Chemické divadlo – Josef Váchal a Vojtěch Bárta: Šumava láska (premiéra)
Po představení bude následovat debata s tvůrci.


čtvrtek 28. 9.

Alfred ve dvoře
20:00 
Ufftenživot: KEEP CALM (premiéra)

pátek 29. 9.
DriveHouse
19:00 
Masakr Elsinor: Kniha jedů (česká premiéra)
20:00 
Jana Orlová: To se mi líbí
21:00 
Koncert – Vladivojna La Chia (acoustic)

Alfred ve dvoře
20:00 
Ufftenživot: KEEP CALM

sobota 30. 9.

DriveHouse
17:00 
Matija Solce, Karel Čapek: Život pod psa
18:00 
Antonín Brinda: Bez komentáře
19:00 
Jirous, Havlíková, Pokorný, Hauskrechtová, Hrabák: Člověku nad tím rozum i čurák zůstává stát (premiéra)
20:30 
Koncert – Fekete Seretlek

neděle 1. 10.
Divadlo Komedie
19:00 HaDivadlo – 
Hermann Broch: Náměsíčníci (imitace a tušení)
Po představení bude následovat debata s tvůrci.

bez autora