GUDRUN GUT

GUDRUN GUT

14.9. 2017 - Ve čtvrtek 14. září si ve 14 hodin budeme povídat s Gudrun Gut, která představí berlínský label Monika Werkstatt a pozve nás na akci, která se uskuteční ve stejný den v Paláci Akropolis.

Monika Werkstatt  - to bude oslava  20ti let legendárního berlínského labelu Monika Enterprise v čele s hudebnicí Gudrun Gut – spoluzakladatelkou kultovních Einstürzende Neubauten, legendou berlínské industriální scény Beate Bartel, zvukovou umělkyni Danielle de Picciotto a finskou hudebnici Merju Kokkonen známou dříve jako Islaja.  Akce se koná 14. září v Paláci Akropolis  v rámci projektu On Tour, za podpory Goethe Institutu.

Pomáhat ženám prosazovat se v nelítostné džungli si dalo v roce 1997 za úkol vydavatelství Monika Enterprise založené zásadní postavou německé alternativní scény Gudrun Gut. Umělecká platforma se sídlem v Berlíně vydala za dvě dekády své existence přes sto nahrávek. Nejnovější aktivitou labelu je putovní umělecká „dílna“ Monika Werkstatt, která 14. září dorazí i do žižkovského Paláce Akropolis.

Večer zahájí panelová diskuze zaměřená na zkušenosti ženských autorek v dnešní společnosti i hudebním průmyslu. V rámci následného koncertu se představí kvarteto umělkyň napojených na label Monika Enterprise.

Chybět nesmí samozřejmě zakladatelka Gudrun Gut, jež se na berlínské alternativní scéně pohybuje od konce sedmdesátých let. Byla členkou rockové skupiny Mania D., spoluzakládala kultovní Einstürzende Neubauten a později vydávala experimentální hudbu pod vlastním jménem. Provozuje také label Moabit Musik, působila v rozhlase i jako festivalový kurátor.

Mezi její časté spolupracovnice patří Danielle de Picciotto, jež se narodila v USA, ale od poloviny osmdesátých let je usazená v Berlíně. Picciotto spoluzakládala berlínskou Love Parade a působila v hudebních projektech Ocean Club (právě s Gut), Crime & The City Solution nebo The Ministry of Wolves. Jako zvuková umělkyně také vystavovala po celém světě. Poslední roky na sebe poutá pozornost její společný projekt s Alexandrem Hackem z Einstürzende Neubauten, s nímž se úspěšně představila také v Praze.

I třetí účastnice Monika Werkstatt je napojená na berlínskou scénu osmé dekády. S Gudrun Gut založila v roce 1979 první dívčí punkovou kapelu Mania D a hrála na basu v původní sestavě Einstürzende Neubauten. Vzápětí byla u startu kultovních projektů CHBB a Liaisons Dangereuses, důležité kapely německé nové vlny a pionýrů tvrdé elektroniky.

Finská hudebnice Merja Kokkonen je známá také jako Islaja. Její nahrávky vydávané na značce Fonal míchaly excentrický freakfolk se severskou poetikou. Od roku 2014 je součástí labelu Monika Enterprise a na albu S U U se posunula k hravé elektronické hudbě.

13. 9. se v Goethe Institutu uskuteční také workshop věnovaný ženské hudební tvorbě.

:: ROZHOVOR KE STAŽENÍ ZDE

bez autora