ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA

ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA

8.4. 2015 - Ve středu 8. dubna si v 18:40 budeme povídat o České taneční platformě. Naším hostem bude ředitelka festivalu a předsedkyně Tanec Praha Yvona Kreuzmannová.

21. ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA
posune hranice současného tance
9. – 12. 4. 2015     


ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA nabídne i letos pestrou paletu toho nejzajímavějšího, co za uplynulý rok na české taneční a pohybové scéně vzniklo. Od 9. do 12. dubna se v deseti inscenacích představí nejvýznamnější české soubory i výrazní choreografové.

Letošním mottem a zároveň i dlouhodobým cílem festivalu je „Posouvání hranic“, a to v mnoha směrech. Co ještě je tanec a co přesahuje hranice jiných žánrů? Jak si ve světě vedou čeští taneční umělci? ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA totiž přináší nejen tuzemským divákům přehled nejkvalitnějších děl loňského roku, ale každý rok sílí i její popularita mezi zahraničními odborníky. Letos se očekává příjezd více jak 80 prezentrů, producentů  a novinářů z celého světa. Platforma je tak místem pro navázání mnoha cenných kontaktů a zajímavých spoluprací. Tak rekordní počet zahraničních hostů je v kontextu střední a východní Evropy ojedinělý.

„Když jsme před 21 lety Českou taneční platformu zakládali, cíl byl jasný: zviditelnit českou současnou tvorbu, a to jak ryze taneční, tak v přesahu k pohybovému a fyzickému divadlu,“ přibližuje její zakladatelka Yvona Kreuzmannová. „To se nám podařilo. Poslední roky zájem zahraničních kolegů neuvěřitelně roste, a tak nám pomalu přestávají stačit kapacity divadel. Český tanec už srovnal krok s Evropou, nabízí vysokou profesionalitu a pestrost, stále více se o něm mluví i na dalších kontinentech. Jen letos máme 17 účastníků z Asie,“ doplňuje Kreuzmannová.

Dramaturgická porota složená z předních českých odborníků na současný tanec vybrala celkem 10 nejzajímavějších inscenací, které rezonují na české progresivní scéně. V rámci sobotní burzy „Meet the Artists“ dostanou prostor i ostatní zájemci o navázání kontaktů se zahraničními hosty a vstup do mezinárodních koprodukcí. Diváci platformy budou mít možnost naživo ocenit přední soubory, jakými jsou NANOHACH, Spitfire company, ME-SA, 420PEOPLE, DOT504, VerTeDance, ale i jednotlivé osobnosti a jejich originální díla. Prostor pro networking je vytvářen po celé 4 dny a vyvrcholí nedělní moderovanou debatou.

Nabitý doprovodný program nabídne site-specific projekty, Ateliéry čtení tance nebo diskuze o světelném designu. „Naše zahraniční hosty chceme provést netradičními částmi Prahy, především Žižkovem, a plánujeme pro ně i cyklojízdu,“ prozrazuje Yvona Kreuzmannová, pro niž je propojování místní komunity dlouhodobou prioritou.

21. ročník uvítá celkem pět scén – PONEC – divadlo pro tanec, Studio ALTA, divadlo Archa, Alfred ve dvoře a Experimentální prostor NoD.

Celý festival vyvrcholí v neděli 12. 4. uvedením loňské Taneční inscenace roku, kterou se stala KOREKCE souboru VerTeDance v režii Jiřího Havelky a slavnostním vyhlášením vítězů letošního ročníku.

Mezinárodní odborná porota rozhodne o cenách v kategoriích Taneční inscenace rokuTanečník či Tanečnice roku, z hlasování platících diváků a zahraničních hostů vzejde vítěz Ceny diváka. Specializovaná mezinárodní porota udělí Cenu za světelný design, kterou zaštiťuje Institut světelného designu. Sošky letos vytvořila umělecká skupina Posedlí. Kromě nich získají umělci i další ceny od partnerů akce. Např. vítězi kategorie Tanečník roku umožní  Česká centra již podruhé týdenní rezidenční pobyt v kterémkoli evropském centru. ALT@RT podpoří Taneční inscenaci roku dvoutýdenním poskytnutím zkušebních prostor na přípravu nového projektu.

Podrobný program najdete na ceskatanecniplatforma.cz.

Podívejte se na festivalový spot !

bez autora