VEŘEJNÝ DŮM V MEETFACTORY

VEŘEJNÝ DŮM V MEETFACTORY

7.4. 2015 - V úterý 7. dubna si v 18:40 budeme povídat o akci Veřejný dům v MeetFactory. Naším hostem bude Petr Hrubeš.

Zahájení jarní sezóny smíchovského uměleckého centra s názvem Veřejný dům zve na tři vernisáže, tři koncerty, devět ateliérů rezidenčních umělců, audiovizuální performanci i scénické čtení. V průběhu jediného večera diváci nahlédnou do všech prostor MeetFactory a okusí svěže nekonvenční, rozmarně provokativní oslavu současného umění. Veřejný dům proběhne 9. dubna od 19 hodin.

Nabitý program představí všechny čtyři dramaturgické linie MeetFactory během jediného večera: hudbu, divadlo, galerie i Open Studios. Divák se tu nejen potká se živým uměním, ale i se živými umělci. Zahraničními hvězdami bude čtveřice belgických umělců (Marcel Berlanger, Patrick Everaert, Djos Janssens a Eva L'Hoest), kteří přijedou představit výstavu CHIMÉRA v Galerii MeetFactory.Umělci zastoupení na výstavě, každý svým vlastním způsobem, pracují s monstrozitou. Rozvolňují běžná měřítka a nechávají diváka vstoupit do labyrintu interpretace. Pohrávají si se zdravým rozumem, sdíleným depozitářem obrazů a slov a čistými, dobře známými formami.Během večera proběhne vernisáž výstavy CHIMÉRA, stejně jako výstavy ZVUK Z POUŠTĚ Janka Rouse v Galerii Kostka a H2O Karla Kunce na venkovní Galerii Zeď.

Rezidenční program v rámci OPEN STUDIOS představí umělce, kteří působí v MeetFactory v rámci mezinárodních projektů: Lucie Mičíková(CZ) & Zuzana Žabková (SK), Eva L'Hoest (B), Mark von Rosenstiel (USA), Martinka Bobríková (SK) & Oscar de Carmen (ES), Mira Gáberová (SK), Urban Space Epics (USA), Gábor Koós (H), Viktor Valášek (CZ), Oliver Micevski (MK). Open Studios vytvářejí inspirativní prostor k neformálním setkáním mezi umělci a diváky. Návštěvníci objevují možnosti, limity i slepé uličky současného umění v konfrontaci s tvůrci.

Hudební dramaturgie uvede v rámci iniciativy SHAPE čtveřici zajímavých umělců. Iniciativa SHAPE,podpořena z grantového programu Creative Europe Evropské unie, vytváří platformu pro podporu, propagaci a mobilitu inovativních a inspirujících hudebníků a intermediálních umělců se zájmem o zvuk. Spojuje 16 organizací z 12 zemí napříč Evropou a nabízí 144 umělců. MeeetFactory je iniciátorem projektu a představí čtveřici zajímavých umělců:

Mondkopf
(FR),  francouzský producent Paul Régimbeau aka Mondkopf pracuje s hudebními kontrasty a odlišnostmi. Představí svůj nový projekt Extreme Precautions, ovlivněný hudebním stylem grindcore, který je charakteristický silně zkreslenými, podladěnými kytarami a velmi krátkými skladbami. Stanislav Abrahám (CZ)je audiovizuální performer, zvukový umělec a hudebník. Jeho specialitou je improvizování s elektronickými hudebními nástroji, vytváření zvukových koláží za použití samplingu zvuku objektů a materiálů denní potřeby v reálném čase. RSS B0YS (PL)jsou anonymní hudebníci skrývající svoji identitu za napodobeniny karnevalových masek z Haiti. Převleky a maskami bojují s vlastním egem a deklarují, že hudba je vždy na prvním místě. Joris Strijbos (NL) tvoří kineticko-audiovizuální instalace a performance inspirované kybernetikou, novými systémy, umělým životem a komunikačními sítěmi. Kombinuje elektronické a digitální média s modely a algoritmy založených na biologických systémech.

Divadlo MeetFactory zve na Chambré séparée, kde herci Anita Krausová, Jakub Gottwald, Dana Marková a Philipp Schenker uvedou scénické čtení na téma úpadku podle divadelní hry Rej rakouského dramatika Arthura Schnitzlera. Hra, která vyvolala skandál koncem 19. století, otevřela témata sexu a promiskuity. Jak je tomu v dnešní době? Co když o sex vůbec nejde? Co když jde jenom o chtíč? O moc? O manipulaci? O hru?

MeetFactory je nezisková organizace s největším ateliérovým programem v České republice. Posláním je zprostředkovat originální formou současné umění široké veřejnosti a iniciovat dialog mezi jednotlivými žánry. Pod jednou střechou a na ploše větší než 5000 m2 nabízí galerie, ateliéry, divadlo i koncertní sál.

MeetFactory: Veřejný dům, 9. dubna 2015 od 19:00 hodin, vstupné dobrovolné.

www.meetfactory.cz

bez autora