PUNKT MEETS MUSIC INFINITY

PUNKT MEETS MUSIC INFINITY

8.4. 2015 - Ve středu 8. dubna si ve 13:30 budeme povídat o festivalu Punkt Meets Music Infinity. Našimi hosty budou Jan Bang a Nils Petter Molvaer.

Od 8. do 11. dubna se v Praze a Brně uskuteční první ročník festivalu Punkt Meets Music Infinity, který do České republiky přenese koncept úspěšné norské přehlídky Punkt. V rámci jednoho večera na pódiu zazní jak původní skladba, tak i poté její naživo vytvářený remix. Během čtyř večerů prvního ročníku se představí ať už v roli “původních” vystupujících, tak jako autoři remixů především velká jména současné norské hudby - například trumpetista Nils Petter Molvær, mistr live samplingu a producent Jan Bang, hudebník a producent Erik Honoré, perkusionista Ingar Zach, dvojice Streifenjunko (trubka a tenor saxofon), smyčcové duo Sheriffs of Nothingness, kytarista Eivind Aarset, zpěvačka Sidsel Endresen, špičkový bubeník a perkusionista Audun Kleive, skladatel a mistr elektronické hudby Per Martinsen či Stian Balducci, který se pohybuje na hranicích klubové kultury, improvizace a současné elektronické hudby. Ze zahraničí se pak diváci mohou těšit také na brilantního amerického bubeníka a perkusionistu Hamida Drakea i rakouského experimentátora Fennesze. Z České republiky vystoupí například Clarinet Factory, Orchestr Berg, Irena a Vojtěch Havlovi či Floex. Pražskou “základnou” festivalu se stane Palác Akropolis, brněnskou klub Fléda. Více informací a program na: www.punkt-musicinfinity.cz. Video o festivalu Punkt a konceptu Live Remixu: https://vimeo.com/67113802.

Jako posluchači jsme navyklí vnímat hudbu jako něco, co se nám nabízí jako hotové – ať už prostřednictvím nahrávky nebo koncertu, na němž kapela hraje předem napsané a nazkoušené písně. Zkuste si ale představit, že jste součástí vzrušujícího procesu, v němž hudba přímo vzniká před vašima očima ze setkání hudebníků,” líčí dramaturg festivalu Josef Sedloň. Co kdyby jejich improvizace o kousek dál ještě někdo další remixoval a výsledek sloužil jako výchozí bod k dalším improvizacím na jiném pódiu? Takovou pavučinu hudebních nápadů dokáže vytvořit jen festival experimentální hudby Punkt postavený kolem koncept Live-remixu.

Otcem festivalu Punkt je legenda norské experimentální scény Jan Bang, který dlouhé roky pracuje s konceptem živého remixu, kdy přímo na pódiu sampluje a přetváří nápady svých kolegů obvykle z jazzové scény. Od roku 2005 zve do svého rodného Kristiansandu na jihu Norska další hudební osobnosti, které se nebojí vrhat do dobrodružství improvizace a společně na víkendovém setkání v proslulé Alpha Room navazují dialog mezi akustickou a elektronickou hudbou, jazzem a laptopovými experimenty. Za dekádu se zprvu nenápadná akce rozrostla v jeden z nejrespektovanějších festivalů experimentální hudby v Evropě a kromě tradičního podzimního termínu na norském pobřeží se obdobné akce pod hlavičkou Punkt konají i v Londýně, Paříži, Talinu, Franfurtu a dalších městech.

V České republice se Punkt spojí s koncertní sérií Music Infinity. Ostatně zakladatelé Punktu Jan Bang a Erik Honoré se díky péči Music Infinity objevili v Praze už v roce 2006 a filosofie průběžného festivalu, který letos oslaví desáté narozeniny, je velmi podobná. “Festival Punkt meets Music Infinity tak nabídne unikátní setkání s hudbou, která dýchá jako živý organismus. Jeho česká a moravská premiéra bude samozřejmě výjimečná také díky účasti domácích hudebníků, kteří dostanou šanci spolupracovat s norskými kolegy,” dodává Josef Sedloň.

Společné vystoupení Floexe a Clarinet Factory bude na místě remixovat Jan Bang a doplňovat bubeník Audun Kleive, nová hudba k černobílému filmu Město bez Židů od Berg Orchestra poslouží jako odrazový můstek pro improvizace zpěvačky Sidsel Endresen a sólový projekt Heliographs spoluzakladatele festivalu Erika Honorého pozve na pódium trumpetistu Nilse Pettera Molvaera. A křehké skladby manželů Havlových se potkají s hudbou norského dechového dua Streifenjunko a dvojice houslistů Sheriffs of Nothingness. Hlavním tahákem brněnské větve přehlídky je pak rakouský Fennesz a střet jeho kytarových ataků s trojicí Endresen - Bang - Honoré. Součástí přehlídky Punkt meets Music Infinity budou také přednášky a workshopy s hudebníky.

PROGRAM

PRAHA - Palác Akropolis

8. dubna, 18.30

Koncert 1:
Live: Irena a Vojtěch Havlovi
Live Remix: Erik Honoré, Ingar Zach, Streifenjunko + Sheriffs of Nothingness

Koncert 2:
Live: Nils Petter Molvær, Hamid Drake, Eivind Aarset, Jan Bang
Live Remix: Per Martinsen

9. dubna, 18.30

Koncert 1:
Live: Clarinet Factory + Floex
Live Remix: Audun Kleive, Jan Bang

Koncert 2:
Live: Erik Honoré featuring Nils Petter Molvær, Ingar Zach, Eivind Aarset - Heliographs
Live Remix: Stian Balducci

10. dubna, 18.30

Koncert 1:
Live: Berg Orchestra - Město bez Židů
Live Remix: Sidsel Endresen, Jan Bang, Erik Honoré

Koncert 2:
Live: Streifenjunko + Sheriffs of Nothingness
Live Remix: Fennesz

BRNO - klub Fléda

11. dubna
, 20.00

Koncert 1:
Live: Berg Orchestra - Město bez Židů
Live Remix: Floex + Erik Honoré

Koncert 2:
Live: Fennesz
Live Remix: Sidsel Endresen, Jan Bang, Erik Honoré

WORKSHOPY (Od 17h na Divadelním baru PA, * od 14h)
8.4. Workshop 1: Floex: Creative process: Náhled pod pokličku tvorby Floexe
9.4. Workshop 2 Sidsel Endresen: Vocalní improvizace
10.4. Workshop 3: Jan Bang: Live Sampling*
10.4. Workshop 4: Berg Orchestra: Zvuková procházka / Soundwalk (Praha)

bez autora