R1 Goat
Právě hraje:
AM 180
00:00 - 06:00
on-line přehrávač
50 MINUT S... ZRNÍ

50 MINUT S... ZRNÍ

3.10. 2012 - Ve středu 3. října se ve 14:05 můžete těšit na 50 minut s kapelou Zrní.

ROZHOVOR KE STAŽENÍ ZDE.

STÁHLI ZRNÍ NÁPADY NA TŘETÍ ALBUM Z VESMÍRU?


Nechtěli dělat už nic koncepčního. Jenže koncept si je nakonec našel: nové album kladenských Zrní pojednává o konci světa. Přesněji řečeno o tom, jak o něm ostatní pořád mluví. Nápady na tento Soundtrack ke konci světa prý kapela stahovala přímo z vesmíru.

Třetí album Zrní vyjde rok a půl od vydání desky Hrdina počítačový hry jde do světa a svou otevřeností může působit jako zjevení. „Jsem přesvědčený, že upřímnost je potřebná. Lidé jsou jako pod pokličkou. Je dobré si přiznat, že jsi malej nahatej kluk a nedělat ze sebe něco jinýho. Dávat navenek najevo, co si myslíš, že je správný,“ přibližuje obsah textů frontman kapely Honza Unger. „Nemyslíme si, že bude konec světa. Ale téma jsme použili jako prostředek, životní hranu a zlom, který lidé řeší,“ dodává.

Novinka Zrní může být paralelou třeba k Saroyanovu Tracyho tygrovi. Podobně jako tato kniha má živou duši, která z kapely sálá i na jejich koncertech. „Některé skladby jsou možná trochu patetické. Třeba písnička Líto, kde zpívám o mouchách na očích. Podobné záběry každý z nás viděl stokrát, ale když na mě pořád působí tak silně, že mě dokážou rozbrečet, nepřemýšlím o tom, jestli to je nebo není patos. Pokud je obsah i forma spontánní a pravdivá, je i poselství pravdivé,“ říká Honza Unger. „V dnešní společnosti je tolik cynismu, že určitá míra naivity a opakování základních myšlenek vnímám jako nezbytné,“ doplňuje bubeník a akordeonista Ondřej Slavík.

Zrní se nebojí jít s kůží na trh a ve vyjádření myšlenek působí jako jeden muž. „S naší hudbou i texty rezonujeme všichni stejně,“ říká baskytarista Honza Caithaml. Přibližuje tím základní východisko kapely složené z blízkých kamarádů, kteří si společnou cestu slíbili už před jedenácti lety; muzikantů, pro které je hudební tvorba smyslem života i životem samotným. „Někdo má svou kapelu, která je jeho koníčkem nebo prací. Pro nás je kapela absolutní život,“ říkají Zrní.

První ze singlů, skladba Rychta, ukazuje kapelu  sázející zpravidla na akustické postupy v elektroničtější podobě, podzimní song Dva vypráví o důležitosti prožitků a zbytečnosti slov. „Lidé si častokrát říkají, jak se milují, že věří v boha nebo osud, ale jsou to častokrát jen prázdné pojmy. Stejně věříš jen tomu člověku, z něhož něco opravdu cítíš,“ přibližuje kontext této skladby Honza Unger.

Díky spolupráci se skupinou VerTeDance, pro kterou složili hudbu k taneční inscenaci roku Kolik váží vaše touha?, si Zrní ověřili, že skladby dokážou skládat i bez přípravy. Podstatná část nového alba tak vznikala při nahodilém jamování. „Poslední dobou se nám často stává, že něco nahrajeme úplně napoprvé, jako například skladby Hýkal a Líto. Někdy mám pocit, že nápady stahujeme přímo z vesmíru,“ říká kytarista Honza Juklík.

Současně s vydáním alba Zrní ve spolupráci s Markétou Irglovou nahráli také skladbu Mejsó do nového českého filmu Poslední z Aporveru, který bude mít premiéru na konci roku 2012. Na samotném albu Soundtrack ke konci světa, které kapela nahrávala ve studiu JáMOR Ondřeje Ježka, jim pak ve dvou skladbách hostovala také zpěvačka Karolína Kamberská.

Album Soundtrack ke konci světa Zrní v polovině října 2012 vydávají ve spolupráci s agenturou APPLAUSE booking.

Další informace:
www.zrni.cz
http://www.facebook.com/kapelazrni
http://bandzone.cz/zrni

bez autora